پزشکیسبک زندگی

۱۰ راه‌حل برای رفع خواب آلودگی بهاری

خواب آلودگی بهاری بسیار معروف است و احتمالاً شما هم، به خصوص در ماه فروردین، با آن دست‌وپنجه نرم کرده‌اید. علل مختلفی موجب خواب آلودگی بهاری می‌شوند و خوشبختانه راه‌حل‌هایی هم برای رفع خواب آلودگی بهاری وجود دارند.

چرا در بهار خواب آلود می‌شویم؟

علل مختلفی برای این ماجرا وجود دارند و البته اصلی‌ترینِ آن‌ها گرم‌شدن هوا است. وقتی که از فصل سردِ زمستان راهی ماه‌های گرم سال می‌شویم، در این فرآیند انتقال که بدن هنوز چندان سازگار نشده، فشار خون ممکن است پایین بیاید و همچنین گشادی رگ‌های خونی اتفاق بیفتد. در این شرایط کسالت و خستگی و خواب آلودگی به سراغ بدن می‌آید.

مورد دیگر آن که از آبان‌ماه تا اسفند ماه که هوا سرد است [یعنی ۵ ماه] ذخیره‌ی ملاتونین – هورمون خواب – متراکم می‌شود و با گرم‌شدن نسبی هوا این ذخیره هم کار خود را می‌کند و موجب خواب آلودگی بیشتر می‌شود.

تغییر ساعت و همچنین طولانی‌تر شدن روز هم می‌تواند علتی برای خواب آلودگی بهاری باشد.

راه‌حل‌هایی برای رفع خواب آلودگی بهاری

۱- دوش بگیرید

اول صبح یا نزدیک‌های ظهر بد نیست دوش بگیرید. تا جای امکان سعی کنید با آب نسبتاً سرد دوش بگیرید. قطعاً انرژی شما پس از دوش‌گرفتن بیشتر خواهد شد.

۲- چرت بعد از ناهار را فراموش نکنید

خیلی‌ها می‌دانند و خیلی‌ها هم نمی‌دانند که یک چرت ۲۰ دقیقه‌ای یا حتی کمتر پس از خوردن ناهار می‌تواند موجب رفع خواب آلودگی در هر موقع از سال – خصوصاً فصل بهار – شود.

۳- خوردن غذاهای چرب را کنار بگذارید

در هر فصل از سال، خوردن غذاهای چرب و به‌خصوص فست‌فودها موجب افزایش خواب آلودگی و خستگی می‌شود. اگر به دنبال رفع خواب آلودگی بهاری هستید بهتر است دور فست‌فودها و غذاهای چرب را خط بکشید یا لااقل مصرف آن‌ها را به حداقلِ ممکن برسانید.

بیشتر بخوانید
تست سریع کرونا به چه شکلی است؟

۴- میوه و سبزی بخورید

میوه‌ها و سبزی‌ها می‌توانند موجب افزایش انرژی بدن و رفع خواب آلودگی شوند، خصوصاً میوه‌هایی که طبع سردی دارند.

۵- نور خورشید را از خود دریغ نکنید

اگر در خانه هستید پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه دهید نور خورشید وارد خانه شود. هرچه خانه تاریک‌تر باشد و از نور خورشید دورتر باشید، احتمال خواب‌آلودگی‌تان بیشتر خواهد بود.

۶- ورزش کنید

در خانه هم امکان ورزش را دارید. انجام چند حرکت تمرینی [از جمله با دمبل، با تردمیل، با تخته شنا، با توپ ورزشی و …] می‌تواند برای رفع خواب آلودگی بهاری مفید باشد.

۷- به صبحانه دقت کنید

سعی کنید از تمامی وعده‌های روزانه‌ی غذایی به صبحانه بیش از همه توجه داشته باشید و صبح‌ها از طریق خوردن مواد غذایی پر انرژی، موجب افزایش انرژی بدن‌تان شوید.

۸- ترکیب آب گرم و عسل بخورید

خوردن آب گرم و عسل، برای چند بار در روز می‌تواند برای رفع خواب آلودگی بهاری مفید باشد.

۹- شب‌ها خوب بخوابید

بدیهی است که اگر شب‌ها نتوانید خواب با کیفیتی داشته باشید در طی روز خواب‌آلود خواهید بود. خواب شبانه‌ی شما باید بین ۶ الی ۸ ساعت و همچنین بدون تنش و استرس باشد.

۱۰- غذاهای سنگین نخورید

بهتر است وعده‌های غذایی‌تان را زیاد کنید و در عوض حجم هر وعده را کم کنید. این مدل غذا خوردن هم برای داشتن انرژی و هم برای سلامت بدن مفید است. هرچه وعده‌های سنگین‌ترین بخورید، نیازتان به خواب بیشتر خواهد بود.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سیزده + بیست =

دکمه بازگشت به بالا