تکنولوژیزیست ‌محیطی

چگونه با گرم شدن زمین خانه خود را خنک کنیم

آیا خانه شما در هوای گرم غیر قابل تحمل می‌شود؟

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، در طی همه‌گیری ویروس کرونا، حداکثر ۳۰ درصد از افراد در انگلیس در خانه کار می‌کنند، در حالی که در سال ۲۰۱۹ این میزان حدود ۵ درصد بود. اما اگر جایی زندگی کنید که از گرمی هوا به اجاق گاز تبدیل شود، کار کردن بسیار سخت می‌شود.

گزارش اخیر دولت انگلیس در مورد خطرات آب و هوایی هشدار داده است که اگر خانه‌ها در تابستان خنک و در زمستان گرم نباشند، سلامتی و بهره‌وری را کاهش می‌دهد. طبق برخی پیش‌بینی‌ها، تهویه مطبوع به تنهایی می‌تواند تا حد ۵ درجه سانتی‌گراد در گرم شدن کره زمین تا سال ۲۱۰۰ کمک کند. شرکت Passivhaus Trust برای ارتقا ساختمان‌های ساخته شده با استاندارد Passivhaus فعالیت می‌کند، به این معنی که در حالی که از انرژی کمی برای گرمایش و سرمایش استفاده می‌کنند، زندگی در آنها راحت است. در سال ۲۰۱۹، جایزه معماری استرلینگ به خیابان گلداسمیت در نورویچ تعلق گرفت، یک طرح مسکن اجتماعی شامل که اصول Passivhaus بود. جان پالمر از Passivhaus Trust گفت:

مسکن‌های موجود ما در بسیاری از موارد برای مقابله با افزایش دما آمادگی ضعیفی دارد.

دولت می‌خواهد سالانه ۳۰۰۰۰۰ خانه جدید ساخته شود و آقای پالمر می‌گوید که آنها باید برای مقابله با گرما بدون استفاده از تهویه‌های گران قیمت بهینه سازی شوند.

سایه خنک

آقای پالمر می‌گوید عایق بندی خوب باعث خنک شدن خانه در تابستان نمی‌شود، اما در زمستان آن را گرم نگه می‌دارد. در هوای گرم، گرمای بسیار کمی از طریق دیوارها منتقل می‌شود. منبع اصلی گرما در آب و هوای معتدل معمولاً تابش نور خورشید از طریق پنجره‌ها است. آقای پالمر افزود:

یک متر مربع تابش خورشیدی رو به جنوب می‌تواند ۱۵۰ وات گرما تولید کند.

برخی از شیشه‌ها با فن‌آوری پیشرفته، دارای چیزی هستند که مقدار g کم نامیده می‌شود. یعنی گرمای کمتری در اثر تابش خورشید از آن عبور می‌کند. اما گرچه این کار در تابستان مفید است، در زمستان به معنای سردتر بودن خانه‌ها است. آقای پالمر فکر می‌کند بهتر است از کرکره‌های بیرونی استفاده کنید که سایه را در تابستان ایجاد می‌کنند اما در زمستان وقتی خورشید در آسمان نیست، مانع نور نمی‌شوند. بنا به گفته Passivhaus Trust، ساختمان‌ها باید دارای پنجره‌هایی با جهت از شمال به جنوب باشند و آنهایی که در شمال هستند نور روز را در اولویت قرار می‌دهند، در حالی که شیشه باید کمتر از یک چهارم بخش جنوبی ملک را پوشش دهد.

بیشتر بخوانید
با ادامه روند بهبود، ارزش بیت کوین به بالای 50 هزار دلار بازگشت

نسیم تابستانی

پنجره‌ها علاوه بر نور، تهویه را تأمین می‌کنند. آناستازیا میلونا، رئیس تحقیقات در موسسه مهندسین خدمات ساختمان Chartered، در مورد طراحی ضعیف در آپارتمان‌ها نگران است. خانم میلونا می‌گوید:

تهویه متقاطع، جایی که هوا بین پنجره‌های روی دیوارهای مقابل جریان دارد، برای خنک نگه داشتن فضا بسیار مهم است.

اما او می‌گوید بسیاری از آپارتمان‌های تک نبش که در مراکز شهری ساخته می‌شوند فقط روی یک دیوار شیشه‌های زیادی دارند. در نتیجه گرما را می‌پذیرند اما اجازه خارج شدن را به آن نمی‌دهند. او همچنین گفت که فشارهای مسکن به این معنی است که خانه‌های جدید اغلب در نزدیکی منابع صوتی به عنوان مثال نزدیک به راه آهن یا جاده‌های شلوغ، ساخته می‌شوند. ساکنان پس از آن با یک انتخاب دشوار بین خنک بودن یا سکوت، به خصوص در شب روبرو می‌شوند. آقای پالمر می‌گوید درک اینکه چگونه دمای هوا طی ۲۴ ساعت تغییر می‌کند، بسیار مهم است. ترفند مناسب در تابستان این است که هوای خنک شب را به داخل بیاورید و تا آنجا که ممکن است آن را خنک نگه دارید. برخی از سیستم‌های تهویه مکانیکی می‌توانند به شما کمک کنند.

کنترل جریان هوای سرد و گرم در فضاهای کف، هدف راه اندازی شرکت AirEx در انگلستان است. این شرکت آجرهای هوشمند ساخته است. مواردی که ممکن است با سوراخ هایی در کنار ساختمان مشاهده کنید. آنها که به wi-fi خانه متصل هستند، از سنسورها و الگوریتم‌های هوشمند برای پاسخگویی به دما، رطوبت و کیفیت هوا استفاده می‌کنند. در زمستان به گرم نگه داشتن خانه‌ها کمک می‌کنند. AirEx امیدوار است در تابستان آجرهای متصل به Wi-Fi بتوانند به خنک شدن خانه‌ها کمک کنند.

بیشتر بخوانید
کارآفرینی اینترنتی چیست؟ + 11 دلیل و 13 اصل برای تبدیل‌شدن به کارآفرین اینترنتی

AirEx امیدوار است در تابستان آجرهای متصل به Wi-Fi بتوانند به خنک شدن خانه‌ها کمک کنند.

یخ داغ

گرما در خانه نیز تولید می‌شود. یخچال‌ها سرد هستند زیرا گرما را از داخل به خارج منتقل می‌کنند. هرچه یخچال بزرگ‌تر باشد خانه را بیشتر گرم می‌کند. آقای پالمر می‌گوید یخچال کوچک گرمای بسیار کمتری تولید می‌کند. سیستم‌های آب گرم‌کن نیز گرما تولید می‌کنند. مخازن و لوله‌ها مانند رادیاتورهایی کار می‌کنند که حتی در گرم‌ترین روزها روشن هستند. لوله‌های عایق می‌تواند به بهبود این شرایط کمک کند. در یک خانه گرم که قبلاً توسط بی‌بی‌سی بازدید شده بود، به نظر می‌رسید کشش طولانی لوله‌های عایق بندی نشده در یک دیوار راهرو به اندازه یک رادیاتور معمولی بزرگ گرما ایجاد می‌کند.

آقای پالمر از یک پمپ حرارتی برای گرم کردن آب تا ۴۲ درجه سانتیگراد استفاده می‌کند، اگرچه از حد معمول خنک‌تر است، اما برای دوش گرفتن به اندازه کافی گرم است و خانه را هم خیلی گرم نمی‌کند. پمپ‌های حرارتی را می‌توان یخچال‌های دوطرفه دانست. آنها با انتقال گرما از هوای داخلی به بیرون، خانه را خنک می‌کنند و همچنین می‌توانند با آوردن گرما از بیرون، خانه را گرم کنند. آنها کم مصرف هستند، اگرچه این نگرانی وجود دارد که برخی از آنها حاوی گازهای گلخانه‌ای قوی هستند که در صورت نشت صدمات زیست محیطی به همراه خواهند داشت. با این حال، استفاده از این گازها در حال کاهش است.

یک شرکت تازه تأسیس در انگلستان به نام Ventive، پمپ‌های حرارتی، تهویه مکانیکی و آب گرم را در کنار هم در یک جعبه قرار داده است. برای کمک به تولید آب گرم، یک پمپ حرارتی گرما را از هوا می‌گیرد و آن را به آب منتقل می‌کند. جعبه Ventive با استفاده از این فرآیند هوای خنک داخل را نیز تأمین می‌کند. تام لیپینسکی، بنیانگذار و مدیر فنی Ventive، می‌گوید:

در حال حاضر ما در حال گرم کردن آب و خنک کردن هوا به صورت جداگانه هستیم و انرژی را در هر دو انتها هدر می‌دهیم. ترکیب این دو باعث افزایش کارآیی بیش از ۵۰ درصد می شود.

این جعبه همچنین حاوی ماده تغییر دهنده فاز است که در اصل شبیه یک یخ بزرگ است که می‌تواند مانند یک «باتری گرما» عمل کند، یعنی با ذوب شدن و گرم شدن، گرما را ذخیره می‌کند و با خنک شدن و یخ زدن، گرما را به محیط پس می‌دهد. این کار به ظرفیت سیستم برای تخلیه گرما در طول روز و سپس آزاد کردن آن در هوای سرد شب می‌افزاید و شامل یک باتری الکتریکی است، به این معنی که گرما و برق می‌تواند در هنگام کارآیی بیشتر ذخیره شود و در صورت لزوم آزاد شود.

بیشتر بخوانید
هارمونی هواوی به تلفن‌های هوشمند در آسیا می‌رسد

۱۰ نوشیدنی خنک تابستانی + طرز تهیه‌ی مرحله‌به‌مرحله

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پنج × 3 =

دکمه بازگشت به بالا