مد و پوشاک

خرید لباس یا دوخت لباس کدام بصرفه‌تر است؟

موارد متعددی به هنگام خرید پارچه یا لباس موردتوجه قرار می‌گیرند. تروتمیز بودن، رنگ لباس و از همه مهم‌تر استفاده از یک پارچه فصلی برای دوخت لباس مهم‌ترین مواردی هستند، که بر روی ظاهر و شخصیت اشخاص تأثیر بسزایی دارند. لباس یا همان پوشاک یکی از نیازهای اساسی زندگی است. ما به لباس‌ها و پارچه استفاده‌شده در دوخت آن، اهمیت می‌دهیم. چرا‌که خواه یا ناخواه، بر شخصیت ما تأثیر می‌گذارند. وقتی می‌گوییم بر شخصیت تأثیرگذار است به این معنی نیست که یک لباس یا پارچه گران‌قیمت شخصیت شما‌را بهتر نشان می‌دهد یا استفاده از پارچه ارزان‌قیمت بد است؛ بلکه در هنگام انتخاب پارچه یا لباس، مواردی را باید رعایت کنید تا ظاهر شما متناسب با شخصیت‌تان باشد. در این مقاله، قصد داریم جنبه قابل‌توجهی از لباس را مورد‌بررسی قرار دهیم. ما مقایسه‌ای میان خرید لباس یا دوخت لباس انجام داده‌ایم و به سؤال شما در خصوص این‌که خرید لباس بهتر است یا دوخت آن، پاسخ می‌دهیم. پس لطفاً تا پایان مطلب ما را همراهی بفرمایید.

 

آشنایی با انواع پارچه فصلی

قبل از این‌که در مورد خرید یا دوخت لباس صحبت کنیم، بهتر است با انواع پارچه فصلی یعنی پارچه‌های مناسب هر فصل آشنا باشید. این کار به شما کمک می‌کند در هنگام خرید پارچه مناسب، برای دوخت لباس‌های مختلف به مشکل برنخورید.

پارچه‌های مناسب فصل پاییز و زمستان

پارچه‌ها ازنظر الیاف مورداستفاده در تولید، با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از موارد مهم در هنگام خرید، توجه به پارچه فصلی مناسب برای دوخت لباس است. اگر قصد دارید برای فصول سرد سال لباس بدوزید، باید از جنس ضخیم و لایه‌دار استفاده کنید. توجه داشته باشید، که پارچه ضخیم برای دوخت پالتو، مانتوی پاییزه، دامن، بلوز یا هر نوع لباس دیگری متفاوت است و شما باید این موضوع را با خیاط خود در میان بگذارید، که کدامیک برای دوخت لباس موردنظر شما مناسب‌تر است. درهرصورت بهتر است بدانید موارد زیر برای دوخت لباس‌های پاییزه و زمستانی مناسب هستند.

بیشتر بخوانید
راهنمای انتخاب بهترین استایل پاییزی برای خانم‌ها

چرم، موهر،شانل، کشمیر، سوییت، مخمل، فوتر، فاستونی، ابریشمی، پلار و خز

موارد بالا هرکدام از بافت و الیاف مختص به خود ساخته شده‌اند و کاربردهای خاص خود را دارند. به عبارتی می‌توان گفت که پارچه فصلی مناسب سرما هستند. برای مثال جنس خز که از پوست حیواناتی مثل خرگوش، سمور، خوک، گربه، سگ و… ساخته می‌شود، بسیار ضخیم است و علاوه بر محافظت در برابر سرما، یکی از نشانه‌های لاکچری‌بودن به شمارمی‌رود. موارد دیگر نیز هرکدام توضیحات خاص خود را دارند. شما می‌توانید به یک پارچه‌فروشی آنلاین سر بزنید و قبل از خرید در خصوص جنس و کاربرد هرکدام از موارد بالا از طریق فروشنده‌ها یا مطالب درج‌شده در وب‌سایت‌شان راهنمایی دریافت کنید.

خرید لباس یا دوخت لباس

پارچه‌های مناسب فصل بهار و تابستان

در فصول خنک و گرم سال مردم خواهان پارچه‌هایی هستند که خنک باشد، عرق‌گیر باشد و مواردی از این قبیل. بنابراین قبل از این‌که مقایسه بین خرید یا دوخت لباس را انجام دهیم، بهتر است نام پارچه‌های خنک تابستانی را هم بلد باشید.

شانتون، نخی یا پنبه‌ای، کرپ تابستانی، کرپ حریر، کرپ اسکاچی، لینن، شمبری یا لی کاغذی، میکرو، کتان، چیت، شیرشکری، ریون و ابریشمی

هرکدام از پارچه‌های نامبرده ساختار و کاربرد مختص به خود دارند. درهرصورت، تمامی آن‌ها از ویژگی‌های یک پارچه فصلی مناسب فصول خنک و گرم سال، برخوردار هستند. برای مثال پارچه لینن، برای دوخت لباس‌‌های رسمی و یک استایل مینیمال مناسب است. تنخور عالی، نچسب‌بودن، جذب رطوبت و خشک‌شدن سریع از مهم‌ترین ویژگی‌های پارچه‌ لینن هستند. این ویژگی‌ها موجب شدند، تا لینن برای دوخت لباس‌ خنک بهاری و تابستانی گزینه بسیار مناسبی باشد. توضیح در مورد ساختار و کاربرد هرکدام از موارد بالا، در این مقاله کوتاه امکان‌پذیر نبود. شما می‌توانید به وب‌سایت پارچه‌فروشی مراجعه کنید و قبل از خرید، پارچه فصلی مناسب را به خوبی بشناسید و با ساختار، ویژگی‌ها و کاربرد آن به خوبی آشنا شوید.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید ساعت مچی زنانه + مدل‌های زیبای ساعت زنانه

خرید لباس یا دوخت لباس

هزینه خرید پارچه و دوخت لباس بیشتر است یا هزینه خرید لباس؟

اکنون‌که با انواع پارچه فصلی آشنا شدید، احتمالاً بخواهید در مورد هزینه تمام‌شده یک لباس با احتساب هزینه پارچه و دوخت، اطلاعاتی داشته باشید. دوخت لباس به‌خودی‌خود مزایای زیادی دارد. مهم‌ترین مورد این است، که مجبور نیستید برای پوشیدن لباس دلخواه و مورد‌علاقه‌تان از بعضی ملاک‌ها بگذرید. دوخت لباس نسبت به خرید آن دو جنبه مثبت دارد، که باعث می‌شود دوخت لباس برای مصرف‌کننده به‌صرفه‌تر باشد.

به‌صرفه از لحاظ زمان

به‌صرفه از لحاظ زمان به این معنی است که، شما می‌توانید پارچه دلخواه با رنگ دلخواه و در اندازه و سایز مناسب را تهیه کنید. ممکن است برای این کار کمی به زمان نیاز داشته باشید؛ زمان برای خرید و منتظر ماندن تا آماده شدن لباس. اما رفتن به لباس‌فروشی و پیدا کردن لباسی با تنخور مناسب و دقیقاً با همان رنگ مدنظرمان زمان‌بر است و حتی بیشتر از آماده‌شدن لباس زمان می‌برد.

به‌صرفه از لحاظ هزینه

شاید در ظاهر فکر کنید که دو مرحله‌ای بودن دوخت لباس هزینه‌های بیشتری را برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند؛ چنین فکری به دلیل جدا بودن هزینه پارچه و هزینه دوخت، کاملاً منطقی است؛ اما اگر کمی ریزتر موضوع را بررسی کنیم، خواهیم دید که لباس دوخته‌شده با استفاده از پارچه باکیفیت و دوختی زیبا و مرتب، سال‌های بیشتری دوام می‌آورد؛ بنابراین هزینه‌های خرید لباس را تا حدودی پایین می‌آورد. جدا از این مورد، با خرید پارچه ارزان‌قیمت، می‌توانید هزینه تهیه لباس را پایین بیاورید. بدین ترتیب از مزایای دیگر دوخت لباس یعنی تناسب سایز، رنگ دلخواه، تن‌خور مناسب و… که بگذریم می‌توان گفت دوخت لباس از لحاظ هزینه نیز نسبت به خرید آن به‌صرفه‌تر است.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید لباس نوزاد | نکات مهم برای خرید پوشاک نوزاد

خرید لباس یا دوخت لباس

سخن پایانی

در این مقاله، سعی کردیم بین خرید یا دوخت لباس، مقایسه‌ای انجام دهیم و این دو را از لحاظ به‌صرفه‌بودن بررسی کنیم. به این نتیجه رسیدیم که هزینه دوخت و حتی هزینه خیاط در ظاهر، بیشتر از هزینه خرید لباس است. اما با خرید پارچه با‌کیفیت، می‌توان سال‌های بیشتری از یک لباس استفاده کرد. در همین راستا انواع پارچه فصلی مناسب سرما و گرما را نیز نام بردیم. امیدوارم مطالب ذکرشده در این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

5 × دو =

دکمه بازگشت به بالا