سیاسی

بن سلمان و خرج ۱.۱۸ میلیارد دلار در دو سال برای خوش‌گذرانی!

سایت The Africa Report گزارشی از خرج‌هایی که بن سلمان – ولیعهد عربستان – طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ کرده منتشر ساخته‌است. بر طبق این گزارش، بن سلمان طی فقط ۲ سال، ۱.۱۸ میلیارد دلار صرف خوش‌گذرانی‌اش کرده‌است.

جهاد گیلون در مقدمه‌ی گزارش‌اش در د افریکا ریپورت پیرامون میل بن سلمان برای خرج‌کردن نوشته‌است:

نیمه‌ی نخست سال ۲۰۱۵، دوره‌ای پر از هیجانات برای ولیعهد عربستان بوده‌است، چراکه پس از مرگ عبدالله، سلمان بن عبدالعزیز پدر بن سلمان پادشاه عربستان شد و به پسرش حق دسترسی نامحدود به اموال سلطنتی را داد.

در این گزارش آمده‌است که بن سلمان در آن زمان استفاده از شیوه‌هایی در راستای بد‌نام‌کردن محمدبن نایف – پسرعمویش – را آغاز کرده‌بود. این پسرعموی بن سلمان در آوریل ۲۰۱۵ به‌عنوان ولیعهد انتخاب شده‌بود و بن سلمان وظیفه‌ی خود دانسته بود که هرچه‌تمام‌تر بن نایف را از صحنه‌ی قدرت کنار زند.

نویسنده آورده‌است که بن سلمان در این راستا جنگ یمن را آغاز کرد – جنگی که نخستین عملیات نظامی گسترده‌ی ارتش عربستان سعودی در خارج از کشور به حساب می‌آید.

در این زمان است که این ولیعهدِ پرخرج تصمیم می‌گیرد سفرهای خارجی‌اش را آغاز کند، اما بهتر می‌داند نه به اروپا بلکه به مالدیو برود. در مالدیو چند جزیره را برای خود اجاره می‌کند، جزایری که حدود ۵۰ ویلا دارند. کلاب‌های شبانه، رستوران‌های لوکسِ مشرف به اقیانوس و کلی امکانات دیگر همه در اختیارش قرار می‌گیرند.

ولیعهد عربستان مالدیو

در گزارش آمده است که حدود ۱۵۰ خانم روسی و برزیلی در این جزیره حضور پیدا می‌کنند و از آن‌ها تست می‌گیرند تا مطمئن شوند ناقل بیماری‌های جنسی نیستند و به این ترتیب در اختیار ولیعهد قرار می‌گیرند. آورده شده‌است که کارمندهای هتل که بیش از ۳۰۰ نفر بوده‌اند ماهانه ۵ هزار دلار دریافتی داشته‌اند و البته که انعام هم دلار دلار به آن‌ها داده می‌شده‌است.

بیشتر بخوانید
تحریم تسلیحاتی ایران رسماً پایان یافت + واکنش‌ها

به همین ترتیب بن سلمان در مالدیو به‌شدت خرج می‌کرد و البته هر روز از روز پیشین سرخورده‌تر بود، چراکه اخبار و گزارش‌ها پیرامون اسراف‌کردن‌های‌اش با پول ملت بیرون می‌آمد. او خیلی سریع تفرجگاه‌اش در مالدیو را ترک کرد و به فرنچ ریویرا رفت، جایی که تفرجگاه سنتی‌اش بود. در آن‌جا قایقی ۱۳۵ متری را که برخوردار از دو باند هلی‌کوپتر، سینما، سالن ورزشی و جکوزی بود خرید و بیش از پیش بر خرج‌ومخارج‌های غیرضروری‌اش افزود.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × 1 =

دکمه بازگشت به بالا