سیاسی

خرابکاری اسرائیل در نطنز | هدف اسرائیل از این خرابکاری‌ها چیست؟

با پیروزی جو بایدن در انتخابات اخیر آمریکا، فضای مذاکرات برای بازگشت به تعهدات برجامی بار دیگر احیا شده بود، اما روز هفتم آذر ماه سال گذشته محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ترور شد که شواهد می‌گوید کار اسرئیل بوده است. مجلس انقلابی و اصولگرای یازدهم هم در واکنشی احساسی، طرحی برای توقف اجرای پروتکل الحاقی تصویب کرد. این طرح می‌توانست فضای مثبت احیای برجام را از بین ببرد که با ابتکار علی‌اکبر صالحی، ایران کمی برای این موضوع زمان خرید.

چهار ماه و نیم بعد از آن حرکت تروریستی که مذاکرات احیای برجام با روند مثبتی پیش ‌می‌رود، اسرائیل در حال اجرای طرحی مشابه است. آنها ابتدا به کشتی ایرانی ساویز حمله کردند. این روزها هم که شاهد خرابکاری اسرائیل در نطنز هستیم. شواهد نشان می‌دهد اسرائیل غیر از ضربه به تاسیسات ایران، چند هدف دیگر را هم دنبال می‌کند.

از جمله اهداف اسرائیل در آسیب‌هایی که اخیراً به هر نحوی به ایران وارد کرده می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • ملتهب کردن فضای مذاکرات
  • سخت کردن شرایط مذاکره و تحریک به اقدام احساسی مانند برخی مصوبات دردساز اخیر

اسرائیلی‌ها برخلاف دفعات قبلی، به صورت هدفمند نقش خود را علنی کرده و سخت مشغول عملیات رسانه‌ای هم هستند. مثلاً یک تحلیلگر مشهور اسرائیلی گفته بدون توانایی غنی سازی، مذاکرات برای ایران بی‌فایده خواهد بود. او همچنین ادعا کرده که آمریکایی‌ها از اتفاقی که در نطنز رخ داده، رضایت دارند. این توئیت می‌تواند بخشی از عملیات اسرائیل برای اثر گذاری بر فضای داخلی ایران باشد که این اتفاق هم تا حدی رخ داده است. مثلا اینکه برخی حساب‌های کاربری اصولگرا در توئیتر گفته‌اند با گرفته شدن امکان غنی سازی، ادامه مذاکرات به نفع ایران نیست یا عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان گفته باید دستور لغو مذاکرات وین پس از حادثه نطنز صادر شود.

بیشتر بخوانید
امیر کویت درگذشت | ولیعهد او به قدرت رسید

البته مشابه این اتفاقات و چه بسا زیان‌بارتر در دوره اصولگرایان رخ داد اما سعید جلیلی همچنان به مذاکرات ادامه داد. با این حال این اتفاق نشان می‌دهد، مذاکرات برای احیای برجام موفقیت آمیز بوده نگرانی اسرائیل برانگیخته است. با تمام این تفاسیر برخی کارشناسان می‌گویند که اقدام اخیر اسرائیل موضع آمریکا را ضعیف‌تر کرده و ایران را در این شرایط در جایگاه بازخواست کننده قرار می‌دهد.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا