اطلاعات‌محوراقتصادیبین‌المللیتکنولوژیشبکه و امنیت

انتشار خبری جعلی که ادعا می‌کرد وال‌مارت ارزهای دیجیتال را می‌پذیرد

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، ارز دیجیتال لایت کوین روز دوشنبه به دلیل انتشار خبری مبنی بر پذیرش وال‌مارت برای پرداخت (که جعلی بود)، افزایش ناگهانی قیمت را تجربه کرد. در خبری که از طریق یک کانال مطبوعاتی قانونی منتشر شد، ادعا شده است که وال‌مارت ارز لایت کوین را از طریق تمام فروشگاه‌های دیجیتالی خود می‌پذیرد. وال‌مارت بعداً به رسانه‌های آمریکایی گفت که این اعلامیه غیر معتبر است.

در آن زمان، چندین وبسایت خبری مهم و آژانس‌های مطبوعاتی این اخبار جعلی را منتشر کرده بودند. این اعلامیه به Globe Newswire، سرویسی که به طور گسترده برای توزیع مطالب مطبوعاتی از شرکت‌ها استفاده می‌شود، راه یافت. نسخه جعلی از آن زمان حذف شده است و در وبسایت خود وال‌مارت ظاهر نشده است. یک توییت از حساب توییتر تأیید شده لایت کوین که به نسخه خبر پیوند دارد نیز حذف شده است. ساعاتی بعد انجمن لایت کوین توییت کرد که چنین مشارکتی ندارد.

انجمن لایت کوین با وال‌مارت همکاری نکرده است. 
انجمن لایت کوین با وال‌مارت همکاری نکرده است.

اما در حالی که این خبر به عنوان واقعیت گزارش می‌شد، قیمت لایت کوین از حدود ۱۲۵ پوند در هر توکن به ۱۷۰ پوند افزایش یافت و قبل از سقوط به قیمت اولیه خود، حدود ۱۲۸ پوند رسید. Globe Newswire گفت:

از یک حساب کاربری کلاهبردار برای انتشار بیانیه مطبوعاتی جعلی استفاده شده است.

این شرکت در بیانیه‌ای گفت که این اتفاق قبلاً هرگز اتفاق نیفتاده بود و افزود که احراز هویت پیشرفته را برای جلوگیری از تکرار این امر استفاده خواهد کرد. اما به طور دقیق توضیح داده نشد که چه اشتباهی رخ داده یا چه کسی پشت نسخه جعلی بوده است.

بیشتر بخوانید
خلیج فارس یا شاخاب پارس را بیشتر بشناسیم

اما طرح‌های موسوم به «پامپ و دامپ» در دنیای رمز ارزها غیر معمول نیست. بسیاری از بازیگران ارزهای دیجیتال تلاش می‌کنند تا حول یک کوین تبلیغ کنند، قیمت آن را افزایش دهند و قبل از اینکه بازار خود را اصلاح کند، سهام خود را به سرعت به فروش برسانند.

دامنه‌های ساخته شده

انتشار مطبوعات دروغین نشان می‌دهد که لایت کوین از اول اکتبر در همه سیستم عامل‌های تجارت الکترونیکی وال‌مارت پذیرفته می‌شود. این شامل نقل قول‌هایی بود که به نظر می‌رسید از جانب مدیر عامل وال‌مارت و موسس لایت کوین آمده است. یک سرنخ برای دروغین بودن ماهیت آن این بود که آدرس ایمیل تماس با مطبوعات به دامنه‌ای در وب اشاره می‌کرد که در ماه گذشته ثبت شده بود و ایمیل‌ها به آن آدرس به عنوان غیر قابل ارسال برگشت داده می‌شدند.

دروغین بودن این خبر هنگامی علنی شد که سی‌ان‌بی‌سی با نمایندگان وال‌مارت به صورت تلفنی تماس گرفت و دریافت که این خبر جعلی است. سی‌ان‌بی‌سی گفت که خبرگزاری آنها در میان سازمان‌های خبری بوده است که این داستان را قبل از کشف واقعیت درست منتشر کرده است. این اعلامیه به دلیل بی‌ثباتی قیمت رمز ارزها که می‌تواند مانعی در استفاده از آنها برای خریدهای خرده فروشی باشد، باعث نگرانی برخی از ناظران شد.

شرکت‌های دیگری که بیت کوین را پذیرفته‌اند شرایطی را برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض نوسانات شدید قیمت تنظیم کرده‌اند. به عنوان مثال، وقتی تسلا به طور مختصر بیت کوین را به عنوان یک گزینه پرداخت برای اتومبیل‌های خود پذیرفت، مشخص کرد که قیمت آن به دلار آمریکا است و هر قیمت اعلامی بر اساس بیت کوین فقط برای یک بازه زمانی محدود معتبر است. همچنین گفته می‌شود که در صورت نیاز به بازپرداخت، تسلا می‌تواند این پول را به دلار آمریکا یا بیت کوین بازپرداخت کند که ممکن است ارزش نقدی کمتری نسبت به آنچه پرداخت شده است داشته باشد.

بیشتر بخوانید
اگر کودکی تصادف کرد و یا از جایی افتاد چه کار باید کنید؟

به طور مشابه، پی‌پال هم اخیراً توانایی خرید و فروش بیت کوین را معرفی کرده است. اما نمی‌توان از آن برای خریدهای پرداختی استفاده کرد. در عوض، دارایی‌های ارز دیجیتال با مبلغ مناسب و پول واقعی برای خرید وجود دارد.

قربانیان واقعی هک گسترده رمز ارزها

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

20 − 15 =

دکمه بازگشت به بالا