پزشکی

خبرهای خوبی که شب گذشته از واکسن روسی منتشر شدند به ما چه می‌گویند؟

مجله لنست( The Lancet) که از معتبرترین نشریات پزشکی جهان محسوب می‌شود، گزارش‌ داده که نتیجه فاز سوم واکسن روسی «اسپوتنیک V» نشان می‌دهد این واکسن، تقریبا با ۹۲ درصد در ایجاد ایمنی علیه کرونا کار آمد بوده است.

بنابر این گزارش، نزدیک‌به ۲۰ هزار نفر در آزمایش فاز سوم این واکسن شرکت داشته‌اند و در بدن ۱۴ هزار و ۹۶۴ داوطلبی که واکسن اسپوتنیک V را استفاده کرده‌‌اند در مقایسه ‌با کسانی که خودشان کرونا گرفته‌اند و بهبود یافته‌اند، ۱.۳ تا ۱.۵ برابر بیش‌تر آنتی‌بادی تولید شده است. جالب اینجاست، در گروه داوطلبانی که بین ۶۰ تا ۸۷ سال سن دارند، نتیجه قابل توجهی به ‌دست آمده و با کارآیی این واکسن در گروه سنی ۱۸ تا ۶۰ سال که ۹۱.۸ درصد بوده، قابل مقایسه است.

بر طبق همین تحقیقات ۹۴ درصد از کل عوارض جانبی این واکسن هم خفیف و در حدآنفولانزا یا سر درد بوده و هیچ عارضه جانبی جدی دیگر یا آلرژی خاصی بر اثر تزریق آن دیده نشده است. نکته جالب توجه این است که همین مجله چند ماه پیش و پس‌از پایان مرحله‌ اول و دوم آزمایش واکسن روسی گزارش داده‌بود آزمایش بر روی چندین ‌نفر به تولید آنتی‌بادی خنثی‌ کننده ویروس کرونا منجر شده و برخلاف دیگر واکسن‌هایی که تا به امروز آزمایش شده‌اند، عوارض جانبی خفیفی داشته است.

جالب است بدانید در فاز اول و دوم آزمایش اسپوتیک V، بدن تمام آن ۷۶ نفری که آزمایش شدند، آنتی‌بادی کرونا ساخته است و این مقدار به ‌‌همان‌ اندازه‌‌ای است که بدن بیمارانی ‌‌که کرونا گرفته‌بودند، آنتی‌بادی ساخته است. مجله لنست یکی از معتبرترین و مشهورترین هفته‌نامه‌های عمومی پزشکی جهان محسوب می‌شود و ۱۹۸سال پیش ازسوی توماس واکلی، جراح انگلیسی و با الهام از نام یکی ‌از ابزارهای جراحی، پایه‌گذاری شد.

بیشتر بخوانید
توضیحات جامع و ارزشمند دکتر مینو محرز، در مورد بیماری کرونا

این مجله به انتشار نتیجه آزمایش‌ها و تحقیقات، مرور مقاله‌ها و کتاب‌های مهم و نیز شرح اخبار مهم جهان پزشکی می‌پردازد. در ضریب نفوذ و تاثیر، لنست در میان مجلات پزشکی عمومی، معمولا پس‌از «ژورنال پزشکی نیوانگلند» در جای دوم است.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا