زندگی‌نامهسیاسی

بررسی خانواده آقای هاشمی زیر ذره‌بین خبرببر

از مصاحبه‌های جنجالی فائزه تا نامه محسن و دستگیری مهدی

این روزها و در چهارمین سالگرد درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، به بهانه یک مصاحبه جنجالی که فائزه رفسنجانی، دختر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، داشته و این مصاحبه تاکنون بازتاب و واکنش‌های زیادی در فضای مجازی به همراه داشته، بار دیگر نام خانواده آقای هاشمی بر سر زبان‌ها افتاده است. البته فرزندان مرحوم هاشمی هیچ گاه کم حاشیه نیز نبوده‌اند. تقریباً در تمام این سال‌ها و اتفاقاً در زمان حیات اکبر هاشمی رفسنجانی بارها نام آنها بر سر زبان‌ها افتاده و پدر هر بار به دنبال پیگیری پرونده یکی از فرزندانش بوده است.

حالا و در روزهای اخیر مصاحبه جنجالی فائزه و در ادامه آن پاسخی که برادر در نامه‌ای سرگشاده در قبال گفته‌های خواهر مطرح کرده بار دیگر باعث مطرح شدن نام‌های این دو عضو خانواده آقای هاشمی بیش از پیش شده است. مبحث جنجال برانگیزی که فائزه در مصاحبه خود به آن پرداخته بود از قرار زیر است. توجه شما مخاطبان ارجمند مجله اینترنتی خبرببر را مهم‌ترین قسمت مصاحبه فائزه رفسنجانی جلب می‌نماییم:

من قبلاً جایی مصاحبه داشتم و گقته بودم دوست داشتم برای ایران، آقای ترامپ انتخاب شود ولی اگر یک آمریکایی بودم، به آقای ترامپ رای نمی‌دادم. دلیل صحبت‌هایم همین فشارهایی است که گذاشته و شاید به اقتضای فشارهای وارد شده یک تغییر سیاستی در ایران اتفاق بیفتد. چون به هر حال مردم هر چه قدر تلاش می‌کنند که اصلاحات انجام بگیرد، مرغ‌شان یک پا دارد. هیچ خبری نمی‌شود و بر عکس طی این ماجراها مردم هستند که سرکوب می‌شوند.

هر چند فائزه هاشمی به بی‌پروایی در گفتن نظراتش شهره بوده اما شاید این بار با سخن به میان آوردن از ادامه ریاست جمهوری ترامپ، چندان به مذاق بسیاری از منتقدانش خوش نیامده و البته تبدیل به فرصتی برای تسویه حساب‌های سیاسی با این خانواده جنجالی شده است. فائزه در سال‌های قبل بابت اشاره به دوچرخه سواری زنان، موضوع انتخابات و حتی اشاره و حمایت تحت‌الفظی از مسیح علینژاد  نیز مورد هجمه قرار گرفته بود.

این در حالی است که این بار موضوع صحبت از ترامپ و به نوعی حمایت از او در رقابت انتخاباتی آمریکا با جو بایدن که برای بسیاری خط قرمز واضح و مبرهنی بوده و البته موضوع سوداهایی که برادر بزرگ‌تر در سر دارد، کار دست خانواده آقای هاشمی داد به نحوی که کار آن قدر بالا گرفت که برادر بزرگ‌تر دست به قلم شد و نامه به خواهر نوشت.

محسن هاشمی در این نامه به خواهر خود نوشته:

انتشار مصاحبه‌ای از تو موجب ناراحتی علاقه‌مندان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و البته اعضای خانواده را فراهم کرده است.

فائزه هاشمی اما در مصاحبه‌ای دیگر گفته محسن در بین فرزندان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از همه محافظه‌کارتر یا به قول خودش عاقل‌تر است و خیلی دلش می‌خواهد ما را کنترل کند.

شایان ذکر است خانم فائزه رفسنجانی امروز در تازه‌ترین اظهار نظرهایی که داشته پاسخ برادر خود که هم‌اینک رئیس شورای شهر تهران می‌باشد را چنین داده است:

به او حق می‌دهم چون برای خودش آینده‌ای ترسیم کرده و به دنبال حذف موانع در این راه است!

از طرفی خانواده مرحوم هاشمی نیز اظهارات فائزه را خلاف دیدگاه‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و مواضع مرحوم دانسته‌اند. اکبر هاشمی رفسنجانی از معدود سیاست‌مدارانی بود که حضور پررنگ زنان زندگی خود را از کارنامه‌اش حذف نکرد؛ آن هم در دورانی که بسیاری از روحانیون از نام بردن زنان خانواده خود ابا داشتند، آقای هاشمی نه فقط در خاطراتش که در مجامع عمومی آنها را با نام کوچک می‌خواند و بر اساس همین رویه زنان خانواده رفسنجانی نیز از بیان دیدگاه‌های سیاسی خود حتی در نقد بالاترین مقامات جمهوری اسلامی نیز دیگر ابایی نداشتند.

بیشتر بخوانید
آمریکا چگونه مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال می‌کند؟

جالب است بدانید بسیاری این خصوصیت را بیشتر شبیه خلقیات مادرشان، خانم عفت مرعشی می‌دانند که از او خاطرات بسیاری در همراهی و حفاظت از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نقل می‌شود اما به راستی سرآغاز داستان خانواده آقای هاشمی کجاست؟

عفت مرعشی، بانوی حامی و تکیه‌گاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

خوب است بدانید اکبر هاشمی رفسنجانی و عفت مرعشی در سال ۱۳۳۷ با یکدیگر ازدواج کردند. عفت مرعشی متولد سال ۱۳۱۴ و فرزند خانواده‌ای مذهبی و نامدار در کرمان است. او در ۲۳ سالگی با اکبر هاشمی رفسنجانی که در آن هنگام طلبه‌ای ۲۴ سال بود، ازدواج کرد. جالب است بدانید عفت مرعشی در مقاطع مختلف زندگی پا به پای آیت‌الله همراه بود و در همین همراهی‌ها با او تا کره شمالی، سوریه و لیبی رفت. عفت مرعشی یک بار جان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را در برابر ترور نجات داد و پس از انتخابات سال ۸۸ نیز سپر همسر خود در برابر تهمت‌ها شد.

فرزندان خانواده آقای هاشمی

فاطمه هاشمی رفسنجانی

فاطمه فرزند اول خانواده آقای هاشمی و متولد سال ۱۳۳۸ است. فاطمه هاشمی که به جناح راست‌گرای سیاست‌مداران هوادار هاشمی رفسنجانی تعلق دارد در انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۹۲ در ستاد مرکزی حسن روحانی حاضر بود. فاطمه هاشمی که اکبر هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود با عنوان فاطی از او نام برده در میان دهه ۱۳۷۰ خورشیدی بنیاد بیماری‌های خاص و سپس فدراسیون ورزشی بیماران خاص را تاسیس کرد.

 

حدود ۶ سال پیش فاطمه هاشمی به اتهام انتساب مطالب خلاف واقع به برادران لاریجانی که در آن زمان روسای قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشتند، دادگاهی شد و دادگاه ایشان را به تحمل ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم کرد. جالب اینکه او کمتر از یک سال در دادگاه تجدید نظر تبرئه شد.

محسن هاشمی رفسنجانی

پس از فاطمه، اولین پسر خانواده در سال ۱۳۴۰ به دنیا آمد. محسن هاشمی رفسنجانی که بیش از برادران و خواهران خود مشاغل انتصابی داشته اما تقریباً و پس از فوت نابه‌هنگام آیت‌الله، بزرگتر خانواده محسوب می‌شود. ریاست دفتر ویژه بازرسی رئیس جمهور و رئیس دفتر دئیس جمهور در دوره ریاست جمهوری پدرش و سپس ریاست دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از مشاغل او بودند. نکته قابل توجه طولانی‌ترین دوره مسئولیت اوست که در مدیریت راه آهن شهری یا همان متروی تهران بوده و ۱۳ سال این مسئولیت را بر عهده داشته است.

محسن هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۹۶ با تعداد آرای بالایی به شورای شهر تهران راه یافت و هر چند سودای رسیدن به جایگاه شهرداری پایتخت را در سر داشت اما در نهایت بر کرسی ریاست شورای شهر تهران نشست. در همین خصوص بسیاری معتقدند دلیل علاقه هاشمی به کرسی شهرداری تهران دورخیز از آن جایگاه برای رسیدن به صندلی ریاست جمهوری کشور بوده است.

فائزه هاشمی رفسنجانی

فائزه به عنوان یکی از جنجالی‌ترین فرزندان آیت‌الله، دومین دختر و سومین فرزند او به شمار می‌آید. او متولد سال ۱۳۴۱ می‌باشد و در جریان انتخابات مجلس پنجم به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت. از نکات جالب توجه در خصوص فائزه هاشمی، تاسیس روزنامه زن در سال ۱۳۷۷ است. روزنامه‌ اصلاح طلبی که یک سال هم از عمرش نگذشته بود که در سال ۱۳۷۸ توقیف شد.

فائزه که به جناح چپ‌گرای هواداران هاشمی رفسنجانی نزدیک است مدتی نیز از اعضای مرکزی شورای حزب کارگزاران سازندگی بود و در انتخابات معروف و پر سر و صدای ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از میرحسین  موسوی حمایت کرد و در جریان اعتراضات به نتیجه این انتخابات بنابر گفته‌های خودش دستِ‌کم دو بار بازداشت و پساز مدتی آزاد شد. فائزه اعتقاد دارد آزادی خواه و مدافع حقوق زنان است اما یک فمینیست از نوع اسلامی آن می‌باشد. او اعتقادی به داشتن محافظ ندارد.

بیشتر بخوانید
از تیربار موشکی سپاه پاسداران رونمایی شد + فیلم

فائزه به صراحت بیان و رک گویی شهره است. این ویژگی را می‌توان به وضوح در مصاحبه‌هایی که با رسانه‌های دو جناح داشته به وضوح دید. از نمونه‌‌های جالب توجه صراحت لهجه و بیان فائزه رفسنجانی می‌توان به پاسخ بی‌پرده‌اش در مصاحبه با اردشیر احمدی اشاره کرد. او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا در خانه ماهواره دارد؟» به صراحت می‌گوید که دارد و حتی با اینکه استفاده از ماهواره بی‌عیب هم نیست اما ابایی از داشتن آن ندارد و حتی قویاً در ادامه پاسخ می‎گوید که ۷۰ درصد مردم جامعه و ۹۰ درصد مسئولین در کشور ماهواره دارند.

فائزه هاشمی رفسنجانی از جمله منتقدان اجرای حجاب به شیوه رایج و به گفته برخی اجباری، در کشور است و برای این نظریه خود به نظرسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی استناد می‌کند که طی آن مشخص شد بیش از نیمی از مردم کشور مخالف اجرای قانون حجاب اجباری هستند و اجرای آن مضر می‌دانند. فائزه رفسنجانی از منتقدان سرسخت به زعم خودش اعتراف‌گیری‌هایی است که در چارچوب قضایی کشور انجام می‌شود، او همچنین منتقد برخی از احکام صادره‌ای است که برای محکومین خاصی در کشور صادر می‌شود.

شاید سوال پیش بیاید که علت این چنین رک و بی‌پروا صحبت کردن فائزه هاشمی رفسنجانی مصونیت داشتن او در قبال گفته‌هایش می‌باشد اما او به شخصه مخالف این ادعاست. مبنای مخالفتش هم این است در پی گفته‌ها و اعمالش در سال‌های بعد از انقلاب از دانشگاه اخراج شده است، در حال حاضر ممنوع‌تاخروج از کشور است، پرونده‌های باز قضایی دارد، یک بار زندان رفته است و به قول خودش دیگر به سیم آخر زده که این چنین با رسانه‌ها مصاحبه می‌کند.

فائزه هاشمی رفسنجانی معتقد است مرزبندی‌ها را جز برای مبارزه مسلحانه قائل نیست. او این نکته را در زمان حضور و مصاحبه در برنامه اینترنتی «رو در رو»بیان داشت. خانم هاشمی رفسنجانی حتی معتقد است عده‌ای به دین مبارک اسلام نیز در شرایط امروز نیز نقد داشته باشند که چنین امری اشکالی ندارد و مصداق گفته خود را نقد پذیری پیامبر مهربانی، حضرت محمد رسول الله (ع) و حضرت علی (ع) می‌داند. بر همین اساس فائزه هاشمی رفسنجانی اعتقاد دارد تمامی افراد از بالاترین سطح ممکن در ساختار کشور را می‌توان نقد کرد و در مقابل صاحب نظران می‌توانند با دلیل و برهان پاسخ‌گوی آنها باشند.

 

مهدی هاشمی رفسنجانی

حال نوبت به جنجالی‌ترین و پرحاشیه‌ترین فرزند خانواده مرحوم هاشمی رفسنجانی می‌رسد. فرزندی که هر چه قدر هم فائزه مصاحبه کند و در گفته‌هاش خطوط قرمز را رد کند اما همچنان یک گام از این پسر عزیز کرده پدر و مادر عقب است. مهدی هاشمی رفسنجانی متولد سال ۱۳۴۸ و دردانه مادر است و پدر نیز فارغ از تمام ماجراها و حواشی پیرامونی‌اشه، این فرزند خود را جور دیگری دوست داشته است.

نکته اینجاست که مهدی هاشمی در سال ۹۴ به جرم اختلاس و جرایم مربوط به مسائل امنیتی به ده سال زندان محکوم شد. دذ همبن خصوص جالب است بدانید چندی پیش از دستگیری مهدی، حکم بازداشت و پیگرد او از سوی مراجع قضایی صادر شده بود اما به دلیل مشغله‌های تحصیلی و درگیری‌هایی که داشته و به تبع توصیه‌هایی که از سوی برخی افراد در نهادهای قضایی شده بود، به کشور باز نمی‌گشت تا اینکه به سفارش اعضای خانواده دل را به دریا زد و به کشور بازگشت. جالب اینجاست که شب پیش از بازگشت مهدی رفسنجانی به ایران، خواهرش، فائزه دستگیر می‌شود. این‌ها مواردی است که فائزه هاشمی در گفت‌وگو با حسین دهباشی مطرح کرده است.

بیشتر بخوانید
اکبر ترکان درگذشت

فائزه در مورد دستگیری مهدی روایتی برخلاف آنچه که در رسانه‌ها آمده، دارد. او درباره نحوه دستگیری برادرش می‌گوید:

مهدی در بدو ورود به ایران و پس از پیاده شدن از هواپیما در همان فرودگاه توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد و به مستقیماً به خانه خودمان در جماران تحویل داده شد تا شب را در کنار بابا و مامان صبح کند و قرار هم بر این شد که صبح روز بعد خود را تحویل مقامات قضایی مربوطه در زندان اوین کند.

نکته قابل تامل در مورد مهدی هاشمی این است که او هنگام درگذشت پدر در زندان به سر می‌برد که با اعلام خبر به بیمارستان شهدای تجریش به منتقل شد. در خصوص مهدی هاشمی خوب است بدانید مهم‌ترین شغلی که در ادارات دولتی کشور داشته، مدیریت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت بوده؛ شرکتی که از زیر مجموعه‌های وزارت نفت است. مهدی هاشمی در رابطه با همین مسئولیت و شغل بود که با اتهامات مالی مختلفی رو‌به‌رو شد.

یاسر هاشمی رفسنجانی

یاسر کوچک‌ترین فرزند مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی و متولد سال ۱۳۵۰ است. سال‌هایی پدر به گواه تاریخ مشغول مبارزه روز افزون با رژیم پهلوی و اغلب در زندان به سر می‌برد. دوران کودکی یاسر در بحبوحه انقلاب و تحولات پس از آن و ۸ سال دفاع مقدس سپری شد. نوجوان بود که انتخاب پدرش برای ریاست جمهوری را دید. یاسر را باید بی‌سر و صداترین و کم حاشیه‌ترین عضو این خانواده دانست که به جز ریاست دفتر پدر در مزکر تحقیقات استراتژیک و عضویت در هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، شغل مهم دولتی دیگری در کارنامه‌اش دیده نمی‌شود.

نکته‌ای که در مورد یاسر هاشمی رفسنجانی وجود دارد این است که همین فرزند کوچک و بی‌حاشیه نیز از دنیای سیاست دور نماند. او در جریان انتخابات سال ۱۳۹۲ عضو ستاد مرکزی حسن روحانی بود. در همان بحبوحه انتخابات گفته می‌شد که با روی کار آمدن حسن روحانی، یاسر به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و یا یکی از معاونانش معرفی می‌شود اما بر خلاف شایعات و گفته‌ها او هیچ سمتی در دولت حسن روحانی بر عهده نگرفت.

نوه‌ها و نسل سوم خانواده مرحوم هاشمی

در سال‌های اخیر البته که نام نوه‌ها و منصوبین خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز به میان آمده است. همه این روایاتی با عدم تایید و گاه تکذیب فوری مواجه شده‌اند. به نظر می‌رسد نسل سوم فرزندان مرحوم هاشمی تصمیم گرفته‌اند دوران آرام‌تری نسبت به والدین خود را سپری کنند.

حالا و پس از انتشار اظهارت جنجالی فائزه که در مصاحبه با پایگاه خبری انصاف‌ نیوز داشته و نامه‌ای که برادر بزرگتر در پی همین حاشیه به وجود آمده به خواهر خود نوشته، بار دیگر نام این خانواده به صدر خبرها بازگشته است. بسیاری فکر می‌کردند فائزه هاشمی در مقابل سخنان برادر بزرگتر خود سکوت می‌کند و حتی شاید بابت گفته‌هایش عذر خواهی کند اما همان طوری که گفتیم این گونه نشد.

همان گونه که عده دیگری انتظار داشتند فائزه هاشمی به سان همان شخصیتی در طی سه دهه گذشته از او دیده‌ایم و با شخصیتش آشنا شده‌ایم؛ عمل کرد. او نه تنها سکوت نکرد بلکه پاسخ تندی به برادر خود داد. هر چه که هست و هر آنچه که پیش آید به نظر می‌رسد نام خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و فرزندان آن مرحوم حالا حالاها شنیده خواهد شد. حال یا بار دیگری با اظهار نظر تازه‌ای از سوی فائزه هاشمی احتمال دورخیز برادر برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ که تاکنون منکر آن شده است.

[تعداد: ۴   میانگین: ۴.۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

4 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا