اطلاعات‌محور

حَبَقّوق یا حیقوق نبی که بود و چه شد که به ایران مهاجرت کرد؟

حَبَقّوق یا حیقوق از پیامبران بنی‌اسرائیل است که نگهبان معبد بزرگ یهودیان در اورشلیم بوده‌است. وی هشتمین نبی از دوازده نبی صاحب کتاب در عهد عتیق است.

در سال ۵۴۸ قبل از میلاد، کورش بزرگ پادشاه ایران به کلده حمله کرد و در جنگی لشکریان کلده را شکست داد و بابل را تصرف کرد. طی آن فرمانی دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان یهود را صادر نمود. پس از آزادی از بند اسارت بابلیان، حبقوق پیامبر به ایران مهاجرت کرد و در شهر تویسرکان یا رودآور ساکن شد. آرامگاه حبقوق نبی در تویسرکان طی قرون متمادی چندین‌بار بازسازی شده‌است. این آرامگاه یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی ایران است و از زیارتگاه‌های یهودیان محسوب می‌شود.

مقبره حبقوق نبى بارها توسط حفاران غیر مجاز مورد دستبرد و حفارى قرار گرفت که اخرین آن در سال ۷۲ بود. در همان زمان مستندى از این مقبره ساخته و در شبکه صدا و سیما پخش شد.

در کتاب “پژوهشی در زندگی پیامبران در ایران” در صفحه ۶۳ کتاب قسمت “نمایان شدن جسد حبقوق بعد از ۲۶۰۰ سال در سال ۱۳۷۲” آمده که بار دومی که به محل دفن این پیامبر الهی دست برد زده شد در سال ۷۲ پیکر این پیامبر خدا سالم دیده شد!
رئیس دانشگاه آزاد تویسرکان، آقای علی محمد برنا در ذکر خاطراتش مینویسند:
“لازم به ذکر است که از جسد مطهر فیلم ویدیوئی تهیه شد و هم اکنون در آرشیو دانشگاه آزاد تویسرکان همدان قرار دارد”
تعجب مسئولین میراث براى دیدن این جمجمه بود؛ و به مردم عادى نیز اجازه حضور را ندادند.
البته آنچه که در فیلم فوق مشاهده میشود صرفا جمجمه است و خبرى از پیکر سالم نیست!

بیشتر بخوانید
کارآفرینی اینترنتی چیست؟ + 11 دلیل و 13 اصل برای تبدیل‌شدن به کارآفرین اینترنتی

در پایان فیلمی نایاب از شکافته شدن قبر منتسب به حبقوق نبی از پیامبران بنی اسرائیل که توسط حفاران غیر مجاز در تویسرکان همدان در سال ۱۳۷۲ به صورت کاملا غیر قانونی انجام گرفت را قرار داده‌ایم.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

11 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا