سیاست داخلیسیاسی

حواشی مناظره موسوی احمدی نژاد از زبان مجری مناظره

قطعاً موافق هستید که از میان تمامی مناظره‌هایی که در طی دوره‌های پیشین انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران برگزار شده، مناظره موسوی احمدی نژاد جنجالی‌تر از همه بوده‌است. در آن مناظره، محمود احمدی‌نژاد – که دست‌آخر پیروز انتخابات شد – ادعاهایی جنجالی علیه موسوی و آیت‌الله رفسنجانی به میان آورد. اکنون پس از حدود ۱۲ سال، باشگاه خبرنگاران جوان با مجری آن مناظره یعنی رضا پورحسین مصاحبه‌ای داشته‌است. مجری صحبت‌هایی جالب در مورد پشت‌صحنه و در کل حواشی مناظره موسوی احمدی نژاد کرده‌است که آن‌ها را در ادامه خواهید خواند.

احمدی نژاد و موسوی پس از مناظره درگیری لفظی داشتند

رضا پورحسین مجری مناظره موسوی احمدی نژاد پیرامون مناظرات انتخابات ۱۳۸۸ گفت: مناظره‌های سال ۸۸ به دو دلیل اهمیت پیدا کرد، یکی آن‌که اولین مناظره در سطح نامزدهای ریاست جمهوری بود، دیگر آن‌که شرایط اجتماعی‌سیاسی جامعه‌ی ایران به گونه‌ای بود که رویارویی فکری کاندیداها با هم دیدنی بود.

وی افزود: البته قبلاً مناظره‌ها درسطح نمایندگان کاندیداها برگزار شده بود، اما مناظره بین کاندیداها برای اولین بار در سال ۸۸ برگزار شد.

مجری مناظره موسوی احمدی نژاد با اشاره به پشت صحنه‌ی این مناظره اظهار کرد: پس از مناظره‌ها کاندیداها سریعاً استودیو را ترک می‌کردند، تنها پس از مناظره میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد یک درگیری لفظی کوتاه بین این دو نفر اتفاق افتاد که البته زود تمام شد، قصد دارم محتوای این بگو مگوها را در کتابم بنویسم – مورد دیگری در کل مناظرات سراغ ندارم.

پورحسین ادامه داد: قبل از مناظره بین کاندیداها قرعه کشی با حضور نمایندگان آن‌ها صورت می‌گرفت؛ این قرعه کشی جای نشستن افراد و شروع کننده‌ی بحث را مشخص می‌کرد، کسی که نفر اول صحبت می‌کرد سمت راست مجری می‌نشست و نفر بعدی تمام کننده بود؛ در نظر نامزدها نتیجه قرعه کشی خیلی مهم بود، البته من به آن‌ها حق می‌دهم، زیرا شروع کننده‌ی بحث می‌تواند زمین بازی را تعریف کند و دیگری را وادار کند در زمین نفر اول بازی کند در چند مورد این موضوع اتفاق افتاد یعنی نوع بحث شروع کننده تاثیر اساسی در روند مناظره گذاشت و نفر دوم  به انفعال کشیده می شد.

بیشتر بخوانید
حکم اعدام برای لودهنده‌ی محل تردد سردار سلیمانی | سید محمود موسوی مجد کیست؟

مناظره موسوی احمدی نژاد 1388

نمی توانستم در بحث مناظرات دخالت کنم

وی با اشاره به شرایط سخت مناظرات سال ۸۸ بیان کرد: وقتی عزت‌الله ضرغامی رئیس آن روزهای رسانه ملی با من صحبت کرد پیش بینی می‌کردم که شرایط سختی را پیش رو دارم، اما تا اینقدر را نه؛ شرایطی که به دلیل دوقطبی‌شدن جامعه اتفاق افتاده بود، این گفت‌وگوها را سخت‌تر می‌کرد، واقعاً فضای مناظرات سخت و بسیار حساس بود.

مجری مناظرات انتخابات ۸۸ سخت‌ترین مناظره را مناظره‌های احمدی‌نژاد دانست و تاکید کرد: سخت‌ترین مناظره‌ها، مناظره احمدی نژاد موسوی، احمدی نژاد کروبی و موسوی کروبی بود؛ به نظرم اجرای من به دلیل اینکه مطابق با آیین‌نامه بود به خوبی صورت گرفت در این گفت‌وگوها کاندیداها در بیان خود آزاد بودند و مجری لازم نبود در بحث‌ها شرکت کند، چون ممکن بود دخالت مجری در روند بحث اختلال ایجاد کند؛ مجری علاوه بر تنظیم زمان صحبت کاندیداها تنها جایی که می‌توانست دخالت کند درباره نامزدهای غایب بود که طبق قانون باید تذکر می‌دادم و در مناظرات سال ۸۸ یک مورد اتفاق افتاد؛ البته منطق هم اقتضا می‌کند که دو نفر درباره هم و اندیشه‌های هم صحبت کنند و درباره نامزد غایب صحبتی نشود. این آیین نامه قبل از مناظره‌ها به نامزدها اطلاع داده شده بود.   

کتاب‌ام را درباره‌ی پشت‌صحنه‌ی مناظرات منتشر می کنم

پورحسین درباره نگارش کتاب خاطراتی با محوریت مناظرات سال ۸۸ گفت: انشالله در ۱۴۰۱ کتاب خود را منتشر می‌کنم، البته شرح گفت و گوها قبلا منتشر شده است، اما قصد من تحلیل رفتار کاندیداها در قبل و حین مناظره هاست این تحلیل ناظر به روانشناسی اجتماعی است.

بیشتر بخوانید
ماجرای تنش‌ زایی اخیر علی‌اف برای ایران زیر ذره‌بین خبرببر

وی در پاسخ به این سوال که آیا ریشه حوادث سال ۸۸ را می‌توان در مناظره‌های تلویزیونی نامزدها جستجو کردب ادامه داد: مناظره‌های سال ۸۸ تاثیر کمی در مسائل پس از انتخابات داشت، یادمان باشد که جامعه سیاسی ما قبل از مناظره‌ها به اندازه زیادی ملتهب شده بود، اتفاقاً تاثیر شرایط بیرونی بر مناظره‌ها بیشتر بود.

مجری مناظرات انتخابات ۸۸ ادامه داد: تلویزیون در مناظره‌های سال ۸۸ و ۹۲ و ۹۶ بهترین اقدام‌ها را انجام داده است، تلویزیون بهترین شکل را برای طرح آرا و اندیشه و برنامه‌های نامزدها فراهم ساخته اما نامزدها به خوبی از این فضا استفاده نکرده اند و بیشتر فضاهای هیجانی را دنبال کرده اند تا بحث های فکری و منطقی.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سیزده + 5 =

دکمه بازگشت به بالا