بین‌المللیحوادثسیاسی

آیا در ماجرای حمله به کشتی ساویز پای اسرائیل در میان است؟

دیشب شاهد انتشاری خبری مبنی بر حمله به کشتی ساویز در دریای سرخ بودیم و این احتمال ایجاد شد که بروز چنین حادثه‌ای کار اسراییل بوده است. این احتمال از جایی قوت گرفت که روزنامه آمریکایی نیویورک‌ تایمز، خبر را این چنین اعلام کرد که به کشتی ایرانی ساویز در دریای سرخ حمله شده و احتمالاً حمله با مین‌های ضد کشتی اسراییلی صورت گرفته است.

وب‌سایت روزنامه نیویورک تایمز در این باره نوشته:

هرچند ساویز یک کشتی باری شمرده می‌شود اما ظاهراً اولین کشتی با ماموریت نظامی است که در کشمکش میان اسراییل و ایران به آن حمله شده است. اسراییلی‌ها به آمریکا خبر داده‌اند که نیروهایشان صبح امروز به وقت محلی به تلافی حمله ایران به کشتی‌های اسراییلی به این کشتی حمله کرده‌اند و کشتی از ناحیه زیر خط آب آسیب دیده است.

خبرگزاری تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران نیز در این باره نوشته:

این سانحه به دلیل انفجار مین های چسبان در بدنه کشتی رخ داده و این کشتی در چند سال گذشته در دریای سرخ برای پشتیبانی از تکاورهای ایرانی که برای اسکورت شناورهای تجاری کار می‌کردند، مستقر بوده است.

جالب اینجاست که در طی هفته‌های گذشته مقامات کشورمان حمله به کشتی ایرانی شهرکرد در دریای مدیترانه را کار اسراییل دانستند و چند روز بعد از آن، دولت اسراییل مدعی شد به یک کشتی‌اش در اقیانوس هند حمله موشکی شده، همچنین پیش‌تر هم اسراییلی‌ها ادعا کرده‌ بودند که ایران به کشتی باری‌شان در دریای عمان حمله کرده است.

نخستین واکنش رسمی ایران به انفجار در کشتی ساویز

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت‌ امورخارجه کشورمان، امروز در رابطه با حادثه‌ای که برای کشتی ایرانی ساویز پیش آمده، گفته:

کشتی تجاری ایرانی ساویز سه‌شنبه صبح در دریای سرخ و در نزدیکی کشور جیبوتی بر اثر انفجاری که منشأ و شیوه‌ی آن در دست بررسی قرار دارد، دچار آسیب جزئی شده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان افزوده:

بر اساس هماهنگی‌های قبلی با سازمان بین المللی دریانوردی انجام شده، کشتی غیرنظامی ساویز به‌عنوان یک ایستگاه پشتیبانی فنی و تدارکات در برقراری امنیت دریانوردی در مسیر خطوط کشتی‌رانی و رویارویی با دزدان دریایی در دریای سرخ و خلیج عدن مستقر شده بود.

این در حالی است که صبح امروز، نیویورک‌تایمز همان گونه که به آن اشاره داشتیم، خبر داد که احتمالاً اسراییل با مین دریایی به کشتی ساویز به منظور انتقام گرفتن، حمله کرده است.

بیشتر بخوانید
حسینی بای خبرنگار صدا و سیما کرونا گرفت

همچنین بخوانید: ماجرای حمله به کشتی اسرائیلی | از ادعای بنی گانتس تا ادعای روزنامه کیهان

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دوازده − 11 =

دکمه بازگشت به بالا