اجتماعی

جزئیات حمله به مقبره مقدس یهودیان در همدان

آرامگاه استر و مردخای در همدان یا همان مقبره مقدس یهودیان در همدان مورد حمله واقع شده‌است. این واقعه چیزی نیست که اولین بار رخ داده باشد و در واقع حمله به مقبره مقدس یهودیان در همدان که دو روز پیش انجام شده موردی است که از سال ۱۳۸۹ بدین سو چندین بار اتفاق افتاده است. در این همین راستا، مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان گفت:

آتش‌سوزی در ساختمان جانبی مقبره اتفاق افتاده و هیچ‌گونه آسیبی به بنای اصلی که در فهرست میراث ملی ثبت شده، نرسیده است.

او ادامه داد:

این آتش‌سوزی بسیار محدود است و تنها باعث آسیب به سیم‌های برق و موکت کف ساختمان جانبی مقبره استر و مردخای شده که البته علت آن در دست بررسی است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان همدان همچنین خبر از بازسازی نقاط آسیب‌دیده داد و گفت:

مرمت ساختمان جانبی آسیب دیده که شامل تعویض سیم‌های برق، موکت کف و نیز پاک‌سازی دیوار‌های ساختمان است در طول هفته جاری آغاز می‌شود.

استر و مردخای | از افراد دربار خشایار شاه

استر در کتاب استر (یکی از کتاب‌های مقدس یهودیان) دختری تبعیدی و ساکن شوش ایران است. برخی بر این باور  اند که نام استر برگرفته از زبان پارسی باستان و احتمالاً به معنای ستاره است. استر دخترعموی مردخای بوده و همین مردخای سرپرستی استر را بر عهده داشته است.

استر در کتاب استر همسر اخشورش – شاهی ایرانی – بوده است. برخی اعتقاد دارند که اخشورش همان خشایارشاه است و همین باعث شده که در بسیاری منابع استر را همسر خشایارشاه بدانند، این در حالی است که تفاسیر دیگری هم از اخشورش وجود دارند.

بیشتر بخوانید
پلیس از نماینده‌ی سیلی‌زن شکایت کرد

کسانی که اعتقاد دارند استرس همسر خشایارشاه بوده، بر این باور هستند که مردخای نیز یکی از وزرای دربار خشایارشاه بوده است.

نقاشی استر و اخشورش، اثر فرانک کاوچیچ
نقاشی استر و اخشورش، اثر فرانک کاوچیچ

آرامگاه استر و مردخای در همدان

آرامگاه استر و مردخای در همدان که عمدتاً با نام مقبره مقدس یهودیان در همدان شناخته می‌شود، بقعه‌ای در نزدیکی میدان امام و در خیابان شریعتی است. در این بقعه بنا به روایات یهودی ایرانی استر و مردخای دفن شده‌اند. این آرامگاه در حال حاضر در زمره‌ی آثار میراث فرهنگی ایران در استان همدان قرار دارد.

گفتنی است که در سال ۲۰۱۰ برخی از دانشجویان دانشگاه بوعلی همدان تهدید کرده بودند که درصورت وارد آمدن هرنوع آسیب به مسجدالاقصی مقبره مقدس یهودیان را ویران خواهند کرد.

واکنش رییس اتحادیه‌ی ضد افترا

Jonathan Greenblatt رییس اتحادیه‌ی ضد افترا در آمریکا به حمله به مقبره مقدس یهودیان در همدان واکنش نشان داد. او در توییتی نوشت:

گزارش‌های نگرانی‌کننده‌ای از ایران در خصوص به‌آتش‌کشیدن شبانه‌ی مقبره «استر و مردخای»، مکان مقدس یهودیان، منتشر شده است. ما امیدواریم مقام‌های مسئول عاملان این اقدام یهود ستیزانه را به دست عدالت بسپارند و تعهد بدهند که از مکان‌های مقدس اقلیت‌های مذهبی در ایران محافظت می کنند.

توییت Jonathan Greenblatt

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا