پزشکی

تازه‌ترین نکات بهداشتی برای حفاظت در برابر ویروس کرونا

این روزها ویروس کرونا در موج جدید و جهش تازه خودش از لحاظ شیوع و گرفتن جان انسان‌ها قرار دارد. همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره داشتیم، نه تنها کشورمان بلکه تقریباً تمامی کشورها در این ایام با موج جدیدی از شیوع کرونا ویروس و ابتلای شهروندانشان به بیماری کووید-۱۹ روبه‌رو هستند. به همین جهت سعی کردیم در این نوشتار برایتان از تازه‌ترین نکات بهداشتی به منظور حفاظت در برابر ویروس کرونا سخن بگوییم.

استفاده از ماسک به تنهایی کافی نیست، خصوصا تو جاهایی که هوا جریان نداره!

 • ویروس کرونا در هوا معلق باقی می‌ماند و در محیط‌های بسته هم نمی‌توان با استفاده از ماسک تنها هم، ۱۰۰ درصد ایمن ماند؛ خصوص در محیط‌هایی که کوچگ هستند و هوا در آن جریان ندارد. به همین منظور در محل کار یا مغازه حتما یک پنجره را باز بگذارید که هوا جریان پیدا کند. اگر پنجره ندارید، در را باز بگذارید.
 • هواکش سرویس بهداشتی محل کارتان را همیشه روشن بذارید. وقتی هم که خالی است در آن را باز بگذارید.
 • داخل آسانسور اگر کسی هم نبود، باز ماسک بزنید و اجازه دهید هواکش آن همیشه روشن باشد. توجه داشته باشید ویروس در جای کوچکی مثل آسانسور بیشتر می‌ماند. پیشنهاد می‌کنیم تا جایی که ممکن است استفاده از راه پله را جایگزین آسانسور نمایید.
 • به فروشنده‌های لباس در بوتیک‌ها و لباس فروشی‌ها توصیه می‌کنیم در اتاق پرو را زمانی که کسی در آن نیست باز بگذارند و هواکش آن را روشن کنند. اگر مجبورید لباسی را پرو کنید، صبر کنید یک دقیقه از رفتن نفر قبلی بگذرد، بعد وارد اتاق پرو شوید. اگر دیدین اتاق پرو لباس فروشی، تهویه مناسبی ندارد، بیخیال خرید از آن جا شوید.
 • وقتی غیر از اعضای خانواده کسی در خودروی شما نشسته، حتی اگر تهویه آن (کولر یا بخاری) روشن است هم شیشه را پایین بدهید. تهویه خودرو را هم روی حالتی قرار دهید که هوا را از بیرون به داخل اتاق منتقل کند. قبل از ورود به پارکینگ عمومی سر بسته، شیشه ماشین را بالا بدهید و حتما حتی اگر هیچ کس در داخل خودرو کنارتان نیست؛ ماسک بزنید.
بیشتر بخوانید
باید‌ها و نباید‌ها در روزهای همه‌گیری ویروس کرونا

این روزها باید بیشتر مراقب جسم و روان بچه‌هامون باشیم

 • طبق دستورالعمل جدید سازمان بهداشت جهانی، چون بچه‌های زیر ۵ سال خیلی ماسک خودشان را دستمالی می‌کنند، لازم نیست ماسک بزنند مگر اینکه بچه‌ مریض باشه یا مستقیم در معرض ویروس باشه و یا اینکه سیستم ایمنی بچه در معرض خطر باشد.
 • بچه‌های ۶ تا ۱۱ سال تحت نظارت بزرگترها حتما ماسک بزنند. حتما ماسک‌شان باید اندازه صورت آنها باشد. ماسک بزرگتر برای بچه‌ها احتمال دست زدن به ماسک را افزایش می‌دهد.
 • پدر مادرها باید ماسک زدن درست را به بچه‌‌ها آموزش دهند و اگر بچه‌ به درستی ماسک زد باید او را تشویق کنند. توجه داشته باشید سیستم تهدید و تنبیه برای آموزش جواب نمی‎دهد.
 • حواستان باشد اگر کسی از اعضای خانواده به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شد، به هیچ وجه نباید به بچه‌ بگویید چون تو مراقب نبودی، این اتفاق پیش آمد. نهایتا اینکه به بچه بگویید نزدن ماسک باعث مرگ بقیه افراد می‌شود؛ نه فقط اثر مثبت ندارد بلکه ممکن است اگر خدایی نکرده یک نفر از نزدیکان فوت کند، بچه به خاطر عذاب وجدان تا آخر عمر بیماری روانی بگیرد.
 • در این ایام پدر و مادرها باید بیشتر از همیشه مراقب باشند که خودشان به بیماری مبتلا نشوند چون بچه‌ها می‌توانند ناقل باشند.
 •  به صاحبان مشاغل و شرکت‌ها هم توصیه می‌شود کارمندان و کارکنانی که بچه‌های زیر ۱۱ سال دارند را در اولویت دور کاری قرار دهند.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − سه =

دکمه بازگشت به بالا