اطلاعات‌محوربین‌المللیتجارتتکنولوژیفوتبالیکامپیوتر و اینترنتورزشی

فوتبالیست‌های حرفه‌ای شرکت‌های داده را با اقدامات قانونی مقررات عمومی حفاظت از اطلاعات تهدید می‌کنند.

صدها فوتبالیست تهدید به اقدام قانونی علیه صنعت جمع آوری اطلاعات کرده‌اند که می‌تواند نحوه برخورد با اطلاعات را تغییر دهد. به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، ۸۵۰ بازیکن تحت هدایت راسل اسلید، سرپرست سابق کاردیف سیتی، لیتون اورینت و یوویل تاون، خواهان پرداخت غرامت برای داد و ستد داده‌های عملکرد خود در شش سال گذشته شده‌اند. آنها همچنین هزینه سالانه‌ای را از شرکت‌ها برای هرگونه استفاده در‌ آینده می‌خواهند. این دادخواست‌ها به ۱۷ شرکت بزرگ ارسال شده است که ادعا می‌شود از داده‌ها سوء استفاده کرده‌اند.

داده‌ها از میانگین گل در بازی برای یک بازیکن خارج از زمین تا میزان قد و وزن متغیر است. با‌این حال، آقای اسلید قبلا ابراز نگرانی کرده بود که ‌این اطلاعات گاهی اوقات اشتباه است. اگر ‌این گروه اقدامات قانونی را دنبال کند و موفق شود، این امر می‌تواند منجر به تغییر اساسی صنعت چند میلیارد دلاری در پشت ورزش حرفه‌ای شود که با اطلاعات بازیکنان تجارت می‌کند.

تیم حقوقی اسلید گفت که‌این واقعیت است که بازیکنان هیچ هزینه‌ای برای استفاده غیرمجاز از داده‌های خود دریافت نمی‌کنند و مغایر با قوانین عمومی‌ حفاظت از داده‌ها (GDPR) است که در سال ۲۰۱۸ وضع شده است. بر اساس ماده ۴ قانون عمومی‌ حفاظت از داده‌ها، داده‌های شخصی به محدوده یا اطلاعات قابل شناسایی مانند ویژگی‌های فیزیکی، داده‌های مکان یا اطلاعات فیزیولوژیکی اشاره دارد.

بی‌بی‌سی مطلع است که ۱۷ شرکت اصلی شرط بندی، سرگرمی ‌و جمع آوری داده‌ها هدف این شکایات قرار گرفته‌اند، اما گروه داده‌ها و فناوری ورزش‌های جهانی اسلید بیش از ۱۵۰ هدف را برجسته کرده است که معتقد است از داده‌ها سوء استفاده کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
چه حرف‌هایی را نباید به کسی که گربه یا هر پت دیگری دارد، بزنیم؟

مسائل مربوط به رضایت حقوقی

در حالی که دریافت هزینه برای استفاده از داده‌های آنها ممکن است تأثیر چندانی بر درآمد بازیکنان پردرآمد لیگ برتر نگذارد، اسلید به شدت احساس می‌کند کسانی که در بازی مردان و زنان، در هرم پایین‌تر هستند، مزایای ملموسی خواهند داشت. اسلید می‌گوید:

جایی که از این اطلاعات استفاده می‌شود باورکردنی نیست. در مورد یک بازیکن معمولی، (من در مورد یک بازیکن لیگ برتر یا حتی یک بازیکن قهرمانی صحبت نمی‌کنم)، حدود ۷۰۰۰ نوع داده اطلاعاتی جداگانه در یک باشگاه فوتبال لیگ پایین وجود دارد. شرکت‌هایی هستند که‌ این داده‌ها را می‌گیرند و بدون رضایت شخصی آن بازیکن پردازش می‌کنند. بخش بزرگی از برنامه ما‌ این بوده است که به ‌این اکوسیستم نگاه کنیم و نقشه‌ای ترسیم کنیم که نشان می‌دهد این داده‌ها از کجا شروع می‌شود، چه کسی آنها را پردازش می‌کند و کجا به پایان می‌رساند. ‌این یک امر جهانی واقعی است. این باعث می‌شود فوتبال و همه ورزش‌ها، از پیامدها و آنچه باید تغییر کند آگاه شود.

جمع آوری اطلاعات چقدر گسترده است؟

استفاده از داده‌ها در ورزش چیز جدیدی نیست. جمع آوری، توزیع و استفاده از آن چه توسط باشگاه‌ها برای مدیریت عملکرد بازیکنان، چه توسط شرکت‌های شخص ثالث بر اساس مواردی مانند شانس، به بخشی اصلی از محیط ورزشی مدرن تبدیل شده است. اگر ‌این حرکت موفقیت آمیز باشد، پیامدهای آن می‌تواند تأثیرات گسترده‌ای فراتر از فوتبال داشته باشد.

بر اساس اطلاعات بی‌بی‌سی، در حال حاضر بحث‌هایی در سایر ورزش‌های حرفه‌ای در حال انجام است تا اقدامات قانونی بالقوه‌ای در مورد تجارت داده‌ها انجام شود. دیو ادواردز، بازیکن سابق تیم ملی ولز، یکی از بازیکنان پشت ‌این حرکت، گفت که ‌این فرصتی است تا بازیکنان کنترل بیشتری بر نحوه استفاده از اطلاعات در مورد خود را داشته باشند. او معتقد است که داده‌ها به یک جزء اصلی بازی مدرن تبدیل شده‌اند، و می‌گوید که حقوق بازیکنان در مورد نحوه استفاده از اطلاعات در اولویت هر استفاده بعدی قرار می‌گیرد. او در ادامه می‌افزاید:

هرچه بیشتر به آن توجه کردم و دریافتم که چگونه از داده‌های ما استفاده می‌شود، میزان کانال‌هایی که از آنها عبور می‌کند، همه سازمان‌های مختلفی که از آن استفاده می‌کنند. من احساس می‌کنم به عنوان یک بازیکن باید در مورد افرادی که مجاز به استفاده از اطلاعات مربوط به من هستند، صحبت کنم. طبیعتاً هر کس دیگری در جهان هم ‌این نظر را دارد. فقط به‌ این دلیل که ما فوتبالیست هستیم، در حوزه عمومی‌ هستیم که نادیده گرفته می‌شود. اگر در شغل دیگری مشغول بودیم، اگر معلم یا وکیل بودیم و‌این گونه جزئیات در زمینه کاری ما ارائه می‌شد، قطعا با آن اشخاص و شرکت‌ها برخورد صورت می‌گرفت.

کریس فارنل، وکیلی که در زمینه اقدام جهانی داده‌ها و فناوری ورزشی فعالیت می‌کند، معتقد است که ‌این اقدام می‌تواند آغازگر تغییر شکل نحوه تجارت داده‌ها در سطح ورزش باشد. او گفت:

اگر سابقه در سراسر فوتبال و نحوه استفاده از داده‌ها در کل ورزش به طور کلی ‌ایجاد شود،‌ تغییر قابل توجهی خواهد داشت. نحوه استفاده از ‌این داده‌ها و نحوه پاداش آنها به طور قابل توجهی تغییر خواهد کرد.

معضل بزرگ زباله‌های ساختمان و نحوه مقابله با آن

بیشتر بخوانید
امیر کویت درگذشت | ولیعهد او به قدرت رسید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا