سیاسی

حسین کاظم پور اردبیلی نماینده ایران در اوپک درگذشت

حسین کاظم پور اردبیلی بامداد امروز در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت. نماینده ایران در اوپک مدت‌زمان زیادی بود که با بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کرد.

حسین کاظم پور اردبیلی متولد ۱۳۳۱ و در دهه‌ی ۶۰ معاون اقتصادی وزیر امور خارجه و معاون امور بین‌الملل وزیر نفت بود. پیش از آن او در کابینه‌ی وزیر بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۰ است، زمانی‌که محمدعلی‌رجایی عهده‌دار پست وزارت بازرگانی بود.

کاظم پور اردبیلی برای ۵ سال از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۴ سفیر ایران در ژاپن بود و بعد از آن برای ۱۳ سال تا سال ۱۳۸۷ عهده‌دار سمت نمایندگی ایران در سازمان اوپک بود. او باری دیگر از سال ۱۳۹۲ تا پیش از مرگ‌اش همین سمت را بر عهده داشت.

واکنش وزیر نفت به درگذشت حسین کاظم پور اردبیلی

بیژن نامدار زنگنه به‌مناسبت درگذشت نماینده ایران در اوپک در حساب توییتری خود نوشت:

 بسم الله الرحمن الرحیم انالله و اناالیه راجعون

باورم نمی شود که دوست شفیقم، حسین کاظم پوراردبیلی، ناگهان این جهان فانی را به سوی سرنوشت ابدی ترک گفته باشد و من درسوگ اونشسته باشم. امامرگ هم واقعیت و هم حقیقتی است که دیر یا زود،گریزی از آن نیست و جز تسلیم چاره ای در برابر آن نیست .

قریب ۲۳ سال همکاری نزیک با حسین کاظم پور  مرا در موقعیتی قرار می دهد که می توانم شهادت بدهم که او  انسانی متدین، فرهیخته، متواضع، بسیار شرافتمند و خدمتگزاری راستین و بی ادعا برای ملت ایران، وفادار جمهوری اسلامی و عاشق ایران بود و سربلندی و پیشرفت ایران، دغدغه همیشگی اش بود.

او برای خدماتش از کسی اجر و مزدی نمی طلبید. امروز او با ره توشه ای پر بار از خدمت صادقانه به مردم و کشورش ، در برابر داور نهایی هستی ایستاده است.

این مصیبت را به خانواده ایشان، به ملت ایران و به مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تسلیت عرض می کنم و از خداوند قادر متعال برای آن عزیز  غفران و رحمت واسعه طلب می کنم. خداوند او را با اولیای خود محشور فرماید و به بازماندگان محترمش صبر و اجر عطا فرماید.

پیام تسلیت جواد ظریف

در همین راستا، وزیر امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران – جواد ظریف – نیز در پیامی درگذشت کاظم پور اردبیلی نماینده ایران در اوپک را تسلیت گفت. متن پیام او به قرار زیر است:

درگذشت برادر بزرگوار، دوست صادق و همکار عزیزم، حسین کاظم پور اردبیلی دیپلمات برجسته و کم نظیر کشورمان ضایعه بزرگی برای جامعه دیپلماسی است.

این شهید زنده هفت تیر، در تمامی چهار دهه گذشته از وزارت تا سفارت و از معاونت وزیر تا عضویت هیات عامل اوپک همواره مدافعی تیزهوش و باصلابت برای منافع ملی و مشاوری امین و دقیق و صریح برای مسئولین جمهوری اسلامی ایران بود.

خانواده وزارت امور خارجه در طول سه ماه گذشته دو حسین را از دست داده که هر دو نمونه خدمتگزاری بی پیرایه و صادقانه برای مردم دلاور ایران بودند.

این مصیبت سنگین را به همسر گرانقدر و فرزندان بزرگوار و سایر بازماندگان محترم و همکاران آن عزیز محبوب در وزارت امور خارجه و وزارت نفت تسلیت عرض می نمایم. از خداوند متعال مسئلت دارم که  او را با مولایش امیرالمومنین علیه السلام محشور  و به بازماندگانش صبر و اجر مرحمت فرماید

بیشتر بخوانید
آیا مجلس یازدهم از ارزانی در بازار خوشش نمی‌آید؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

14 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا