اقتصادیخبر ببر

از حسن رعیت یار گرمابه و گلستان بابک زنجانی چه می‌دانیم؟

آنچه که از پرونده رعیت تا به حال عیان شده

برگزاری دو جلسه از دادگاه حسن میرکاظی معروف به حسن رعیت که یار گرمابه و گلستان بابک زنجانی، مفسد اقتصادی مشهور، محسوب می‌شود؛ برخی اتهامات او را در کیفرخواست ۴۰۰ صفحه‌ای‌اش، رو کرد.

حسین رعیت که متولد سال ۱۳۵۱ است، ۷ اتهام دارد؛ از اتهامات مالی و رشوه گرفته تا جعل اسناد و خشکاندن درخت. به گفته نماینده دادستان، رعیت از سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی مبلغ ۴۰۰ میلیون یورو و همین طور مبلغ ۵۰۰ میلیون میلیارد تومان از بانک وام گرفته است. دریافت این وام‌ها هم با ارتباط ویژه او با اشخاصی چون اکبر طبری، قاضی منصوری و بابک زنجانی عملی شده است.

بر اساس گفته نماینده دادستان، بابک زنجانی به محض دستگیری توسط نیروهای امنیتی، شماره رعیت را به بازجوی خود می‌دهد. امید بابک زنجانی این بود که به واسطه نفوذ رعیت و ارتباطی که اکبر طبری دارد، مشکل به سرعت رفع و رجوع شود. او گفته یکی دو سال پیش، اکبر طبری به حسن رعیت گفته درخواست قاضی منصوری را انجام بدهد اما به تدریج از او فاصله بگیرد.

همچنین جالب است بدانید ۱۲ مهر بانکی در دفتر رعیت تاکنون کشف شده و همین مهرهای کشف شده، نشان می‌دهند که مثلاً وام بانک کشاورزی اخذ شده توسط رعیت با جعل مهر بانک کشاورزی صورت گرفته است.از نکات جالب توجه دیگر پرونده رعیت اینکه اوراق هویتی پسر رعیت هم جعل شده و از آن برای به کارگیری در یکی از شرکت‌های وزارت دفاع استفاده شده است. به عنوان یک جعل دیگر، خوب است بدانید رعیت از بانک، وامی به نام برادرش گرفته اما برادرش اذعان داشته که امضایش جعل شده است.

بیشتر بخوانید
فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب مینروا فیلتر

نماینده دادستان در طی همین دو جلسه دادگاه که تاکنون برگزار شده از حربه رعیت برای دریافت حواله‌های ارزی که آن را «جیب به جیب» نامیده پرده برداشت. شبکه فساد اقتصادی رعیت از ۳ بانک وام ریالی گرفته و آنها را به ۵ بانک دیگر ریخته تا پیش پرداخت حواله‌های ارزی را به این طریق تامین کند. نکته اینجاست که این تنها اقدام آنها نیست؛ مثلاً اینکه تیم رعیت از بانک مسکن وام گرفته و آن را در بانک بابک زنجانی چنچ کرده است.

جالب است بدانید رعیت افراد تاثیرگذار را به باغ وحش شخصی و غیرقانونی خود دعوت می‌کرد و گاهاً برخی از مجموعه‌های نفیس خود از حیوانات را به آنان هدیه می‌داد. حتی پای تحریم‌ها هم به دادگاه حسن رعیت باز شدند. در دادگاه مشخص شد که متهم به بهانه تحریم‌ها به بهانه راه اندازی کارخانه وام گرفته و بدون انجام این کار، وام خود را به بانک برنگردانده است.

در دادگاه حسن رعیت، اتهامات ۲۱ متهم دیگر پرونده هم قرائت شد. نکته جالب توجه اینکه یکی از ۲۱ متهمی که اتهاماتشان در دادگاه قرائت شد، برادر رعیت است و ۵ متهم دیگر از میان متهمان پرونده نیز متواری هستند. نکته دیگر که توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد این است که یکی دیگر از متهمان برادر همسر حسن رعیت است که دادگاه او را مغز متفکر شبکه فساد اقتصادی رعیت برای تاسیس شرکت‌ها و دریافت حواله‌های ارزی خوانده است.

همچنین بخوانید: علی اکبر طبری‌ – مرد مرموز و پر سروصدای این روزهای دستگاه قضا کیست؟

بیشتر بخوانید
طراحی وب‌سایت حرفه‌ای و نکات مهم و جذاب در طراحی وب‌سایت 1401

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا