پزشکیخبر ببر

حریرچی؛ هم مخالف آمار اعلامی فوت شدگان کرونا و هم مخالف قرنطینه!

امروز نشست خبری مشترک سخنگوی دولت و حریرچی، معاون وزیر بهداشت برگزار شد که پوشش پخش زنده تلویزیونی همراه بود.

حریرچی در واکنش به صحبت‌های امروز نماینده قم در مجلس شورای اسلامی که تعداد فوت شده‌های مبتلا به کرونا در شهر قم را ۵۰ نفر اعلام کرده بود، گفت:

اگر در میان افراد دلسوز داخلی، کسی ادعا دارد حتما اگر حرفی دارد طی نامه‌ای رسمی و محرمانه و حتی این نماینده و برادر محترم، به طریقه‌ای که گفتم به ما اعلام کند. ایشان به ما اسامی پنجاه نفر ادعا شده را محرمانه معرفی کند.
بنده همین جا می‌گویم که اگر تعداد فوت شده‌‍‌ها در قم به دلیل این بیماری نصف یا یک چهارم این تعداد هم باشد من استعفا می‌دهم. این یعنی ما به آمارمان بسیار اطمینان داریم و به هیچ وجه با این مسائل به خاطر جلوگیری از تشویش اذهان عمومی کوتاه نخواهیم آمد.

حریرچی در مورد قرنطینه کردن شهرهای مبتلا به کرونا نظیر قم که با وضعیت خطرناکی مواجه هستند هم گفت:

در مورد قرنطینه هم ما به هیچ وجه موافق نیستیم. قرنطینه برای قبل از زمان جنگ جهانی اول و در مواجهه با بیماری‌های مهلکی مانند طاعون و وبا و مانند اینهاست. ضمن اینکه چینی‌ها هم از قرنطینه‌ای که انجام دادند راضی نیستند.
از طرفی قرنطینه هم تبعاتی دارد. شما یک شهر فرضی را قرنطینه کنید؛ آن وقت اعضای داخل شهر چه کار می‌کنند؟ما تمام این موارد را به دقت محاسبه و آزمایش می‌کنیم و زیر نظر داریم. در کنارش تحلیل و پیش بینی‌های لازم را انجام می‌دهیم که هر تصمیم ما چه تاثیری دارد.

مثلا اگر در شهر قم ممتد به مدت ده روز شهر را تعطیل کنیم و همه هم در پی آن به مسافرت بروند خب بدیهی است که بیماری در کل کشور پخش می‌شود ولی مثلا اگر تعطیل کنیم می‌گویند چه قدر مسئولین دلسور هستند که ناگهان همه را تعطیل کردند.
بالاخره تمام این اتفاقات و شرایط محاسبات اپیدمیولوژیک و بهداشتی دارد. من دوباره اعلام می‌کنم که ما با قرنطینه کردن به صورت جدی مخالفیم.

بیشتر بخوانید
یک زن نیوزلندی پس از دریافت واکسن فایزر جان خود را از دست داد.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا