سیاسی

با حامیان ترامپ در تهران آشنا شوید | چه کسانی برای ترامپ ستاد زدند؟

ابولفضل عمویی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خطاب به رسانه‌های داخلی گفته “برای جو بایدن ستاد انتخاباتی نزنند” منظور عمویی احتمالا تحلیل‌هایی است که اعتقاد دارند برای ایران، پیروزی باید در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری آمریکا بهتر از پیروزی دونالد ترامپ است.

با این حال، این گفتمان در میان رسانه‌های داخلی رایج نیست و بسیاری هم نظر مخالفی دارند. به نظر می‌رسد مشکل، نگاه یک طرفه‌ای است که به ماجرای انتخابات آمریکا و به طور کلی سیاست خارجی وجود دارد. مثلا ۴ سال پیش، بسیاری از رسانه‌ها و اشخاص سیاسی، به تعبیر این نماینده، برای ترامپ ستاد زده بودند. مهم‌ترین دلیل این افراد و رسانه‌ها برای استقبال از ترامپ هم مخالفت با برجام بود که برخی به صراحت آن را بر زبان آوردند. مثلا حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان قبل از انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا گفته بود “برای کار ترامپ، پاره کردن برجام است.” یا از منظری دیگر، مهدی محمدی، تحلیلگر اصولگرا در دفاع تلویحی از ترامپ گفته بود، “پیروزی کلینتون در انتخابات به جنگ در غرب آسیا منجر خواهد شد.

نمونه دیگر جعفر بلوری است که در کیهان نوشته بود “ترامپ نه یک پوپولیست است و نه یک احمق، بلکه او روی پنهان آمریکاست که بی‌پرده سخن می‌گوید.” و یا فواد ایزدی، دیگر تحلیلگر اصولگرا به صراحت در آن زمان گفته بود “هیلاری کلینتون بدتر از دونالد ترامپ است.” حتی برای دور دوم ترامپ هم اخیرا، حاجی دلیگانی نماینده مجلس شورای اسلامی، آرزو کرده بود باز هم ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی پیروز شود.

بیشتر بخوانید
یاسر مهرعلیزاده: مهم‌ترین دغدغه‌ی پدرم ایران است  + فیلم

با این حال این نوع مواضع از سوی همفکران این نماینده هرگز تحت عنوان «ستاد زدن برای ترامپ» خوانده نشده است. مشکل آنجاست که برخی به روابط بین‌الملل نگاهی مطلق دارند. به طور کلی، این افراد هر گونه ارتباط با غرب را شر مطلق و در مقابل روابط با برخی کشورهای شرقی را خیر مطلق می‌دانند.

بسیاری از کارشناسان روابط بین‌الملل هشدار می‌دهند که این نوع نگاه قطعا به زیان منافع ملی است، چرا که ایران را در بهترین حالت تبدیل به کارت بازی کشوری می‌کند که با آن روابط خوبی دارد. به طور مثال به کشورهای شرقی اجازه می‌دهد با استفاده از ایران، از طرف غربی، امتیاز بگیرند و طبعا در این بین، آنچه که نادیده گرفته می‌شود، منافع ملی ایران خواهد بود. با این حال، آنها به دنبال تخریب هر نوع رابطه و ابزاری برای روابط متوازن با دنیا هستند و اگر این ابزار؛ برجام باشد، از نگاه آنها باید از بین برود. حال از بین رفتن آن یا با پیروزی ترامپ در انتخابات رخ دهد و با هر شکل دیگری که ممکن است به وقوع بپیوندد.

همچنین بخوانید: اردوغان دست به دعا برای پیروزی ترامپ در رقابت با بایدن شده است

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار × 3 =

دکمه بازگشت به بالا