حوادثسیاسی

جمشید شارمهد دستگیر شد + عکس بعد از دستگیری

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران جمشید شارمهد را بازداشت کرده است. او سرکرده گروه تندر است، گروهی که چندین سال است از راه‌های مختلف به‌دنبال براندازی حکومت جمهوری اسلامی ایران است. رییس قبلی این گروه نیز حدود ۱۰ سال است که در ترکیه ناپدید شده و هیچ خبری از او نیست.

گفته می‌شود چندین عملیات تروریستی در کشور در چند سال اخیر با طراحی و هدایت گروه تندر و خصوصاً جمشید شارمهد یا اتفاق افتاده‌اند یا از رخ‌دادن آن‌ها جلوگیری شده‌است. به‌عنوان مثال حادثه‌ی انفجار در حسینیه‌ی سیدالشهدای شیراز در سال ۱۳۸۷، که در طی آن ۱۴ نفر کشته و ۲۱۵ نفر زخمی شدند، بر اثر تلاش‌های همین گروهک بوده‌است.

گفته می‌شود بعد از این عملیات، این گروهک به‌دنبال اجرای چند عملیات بزرگ‌تر هم بوده‌اند که البته وزارت اطلاعات ایران با تلاش‌هایی که داشته مانع از بروز چنین فجایعی شده‌است. جمشید شارمهد اکنون در اختیار وزارت اطلاعات ایران است.

انجمن پادشاهی ایران چیست؟

گروه تندر گاه با نام انجمن پادشاهی ایران شناخته می‌شود. این انجمن توسط فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند، همان کسی که در بالا اشاره شد که حدود ۱۰ سال است ناپدید شده، به وجود آمد.

فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند
فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند

فتح‌الله منوچهری قبل از وقوع انقلاب در دنیای سینما فعالیت داشت و کارگردان و نویسنده‌ی چند فیلم بود. در سال‌های اخیر جمشید شارمهد سرکردگی این گروه را در اختیار داشت که البته او امروز توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دستگیر شده است.

جمشید شارمهد کیست؟

جمشید شارمهد

گروه تندر در سال ۱۳۸۳ بنا نهاده شد و چندین سال رهبری آن را فرود فولادوند در اختیار داشت. در طی این مدت جمشید شارمهد سخنگوی این گروه بود و همچنین مدیریت سایت گروه را هم در اختیار داشت. پس از ناپدیدشدن فتح‌الله منوچهری یا همان فرود فولادوند، جمشید شارمهد رهبری گروه را در اختیار گرفت. این گروه به‌دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران بود و حتی یک شبکه‌ی تلویزیونی با نام Your TV در اختیار داشت.

بیشتر بخوانید
حمله‌ی تند علم‌الهدی به احمدی‌نژاد

او متولد ۱۳۳۴ در تهران است. در یک خانواده‌ی ایرانی-آلمانی به‌دنیا آمده و بنابراین میان کشورهای ایران و آلمان در سفر بوده‌است. در اوایل دهه‌ی ۶۰ شمسی به همراه همسر و بچه‌اش به ایران را ترک کرده و به آلمان مهاجرت نموده‌است.

در دهه‌ی ۷۰ شمسی، در  آلمان شرکتی مهندی بنا می‌کند و در آن به فعالیت می‌پردازد. پس از آن به آمریکا می‌رود و در آن‌جا هم شرکتی برای خود تأسیس می‌کند و تا قبل از دستگیری به همراه همسر و دو فرزندش در ایالت کالیفرنیا و شهر لس‌آنجلس زندگی می‌کند. به‌گونه‌ای که خودِ جمشید شارمهد نوشته، او پس از مدتی با انجمن پادشاهی ایران یا گروه تندر آشنا می‌شود و به جمع آن‌ها می‌پیوندد و مدت کوتاهی پس از پیوستن‌اش به این گروهک معاند اقدام به تأسیس یک سایت با نام گروه می‌کند.

عکس بعد از دستگیری

روایت صدا و سیما از دستگیری جمشید شارمهد

در ویدئوی زیر می‌توانید گزارش صداوسیما از عملیات پیچیده‌ی دستگیری جمشید شارمهد را ببینید:

همچنین بخوانید: ماجرای کامل درگیری مسلحانه در سعادت آباد

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

5 + 13 =

دکمه بازگشت به بالا