خانه‌داریسبک زندگی

بهترین روش‌ها برای جلوگیری از ورود حشرات به خانه

کمتر کسی هست که مشکلی با حضور حشرات در محیط زندگی و کار خود نداشته باشد. بدن حشرات در بسیاری از موارد آلوده به ذراتی‌ست که می‌توانند برای سلامتی انسان مضر باشند. از سویی بعضی از حشرات تنها با هدف گزیدن و تأمین آن‌چه برای بقا نیاز دارند است که وارد محیط زندگی انسان می‌شوند و بدین‌ترتیب انواع بیماری‌ها را به ما منتقل می‌کنند. یکی از بهترین راهکارها برای در امان‌ ماندن از دست حشرات جلوگیری از وارد شدن آن‌ها به خانه است. در این نوشتار قصد داریم به روش‌های جلوگیری از ورود حشرات به خانه بپردازیم.

روش‌های جلوگیری از ورود حشرات به خانه

روش‌های مختلفی برای دورکردن انواع مختلف حشرات، از انواع پشه و مگس گرفته تا حشرات خزنده‌ای مثل سوسک و مورچه، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اغلب این روش‌ها سعی می‌شود با استفاده از سموم یا با روش‌های فیزیکی حشرات را از بین برد. این درحالی‌ست که کشتن حشرات خود تبعات غیرقابل‌انکاری برای سلامتی انسان دارد. سمومی که برای کشتن حشرات استفاده می‌شوند اغلب برای خود انسان هم بسیار مضر هستند و از سویی کشتن حشرات با روش‌های فیزیکی هم باعث باقی‌ماندن بقایای بدن آن‌ها روی سطوح مختلف محیط زندگی می‌شود. در این بین یکی از بهترین راهکارها، دورنگاه‌داشتن حشرات از محیط زندگی و جلوگیری از ورود حشرات به خانه است. در ادامه به بهترین روش‌های جلوگیری از ورود حشرات به خانه می‌پردازیم:

۱- استفاده از توری برای پنجره‌ها

توری پلیسه پنجره

استفاده از توری برای پنجره‌ها یکی از مهم‌ترین اقداماتی‌ست که باید برای جلوگیری از ورود حشرات به خانه انجام داد. این کار به‌ویژه در فصل تابستان که معمولاً پنجره‌ها با هدف کاهش گرمای داخل خانه باز نگاه داشته می‌شوند اهمیت بیشتری دارد. درحال‌حاضر توری پنجره‌ها تنها محدود به حالت سنتی – یعنی یک پارچه‌ی توری‌مانند که با چسب به حاشیه‌ی پنجره چسبانده می‌شود – نیست. توری آکاردئونی، توری کرکره‌ای یا پلیسه‌ای، توری رولینگ، توری مگنتی یا آهنربایی نمونه‌های جدیدتر توری پنجره هستند که کارایی بیشتری داشته و محدودیت توری‌های ثابت را هم ندارند.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید ماشین لباسشویی | نحوه‌ی انتخاب ماشین لباسشویی مناسب

۲- استفاده از دستگاه‌های دفع حشرات

یکی از راه‌کارهای جدید و کارآمد برای جلوگیری از ورود حشرات به خانه استفاده از فناوری اولتراسونیک است که در دستگاه‌های دفع حشرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه‌های دفع حشرات که با استفاده از برق شهری کار می‌کنند، می‌توانند امواج صوتی‌ای که خارج از محدوده‌ی شنوایی انسان هستند را در فضای اطراف خود منتشر کنند. این صداها توسط حشرات شنیده می‌شوند و آن‌قدر برای آن‌ها آزاردهنده‌اند که باعث فرارشان از محدوده‌ی امواج صوتی می‌شوند.

برد امواج صوتی دستگاه‌های دفع حشرات در انواع مختلف متفاوت است و بسته به برد امواج این دستگاه‌ها باید تعداد مناسبی از آن‌ها در قسمت‌های مختلف خانه نصب شوند. یکی از مزیت‌های قابل توجه دستگاه‌های دفع حشرات این است که این دستگاه‌ها خلاف سایر روش‌های دفع حشرات، به‌ویژه سموم شیمیایی، هیچ زیانی برای انسان‌ ندارند. از سویی از آن‌جا که با استفاده از این دستگاه‌ها حشرات کشته نمی‌شوند، بقایای آن‌ها در محیط زندگی ما باقی نمی‌ماند.

۳- استفاده از درپوش‌های مخصوص چاه‌ها

ورودی لوله‌های فاضلاب به‌ویژه در دستشویی، حمام و آشپزخانه یکی از مسیرهای اصلی ورود حشرات مختلف مخصوصاً انواع سوسک به خانه است. خوشبختانه تنها قراردادن یک درپوش مخصوص روی ورودی هر یک از این چاه‌ها کافی‌ست تا از ورود حشرات از این طریق به خانه جلوگیری شود. بهترین چاه‌بست‌ها چاه‌بست‌هایی هستند که قسمت متحرک‌شان تنها از یک‌سو، یعنی از بیرون به داخل چاه، قابلیت حرکت داشته باشد. درصورتیکه قسمت متحرک چاه‌بست از داخل چاه به بیرون هم باز شود، این امکان وجود دارد که حشرات بزرگ بتوانند با واردآوردن فشار بر آن درب چاه‌بست را باز کنند و وارد خانه شوند.

بیشتر بخوانید
آیا نگهداری شیر مادر در فریزر امکان‌پذیر است؟

۴- پوشاندن تمامی درزها

هر درز یا شکافی که روی دیوارها، درها، سقف، کف و یا هر قسمت دیگری از خانه وجود داشته باشد می‌تواند به مکانی برای ورود حشرات تبدیل شود. برای جلوگیری از ورود حشرات به خانه بهتر است تمامی قسمت‌های خانه به‌دقت بررسی شوند و درزهای قسمت‌های مختلف با روشی متناسب با فضایی که شکاف در آن قرار دارد پوشانده شود. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه که درزهای آن اغلب باعث ورود حشرات به خانه می‌شود اطراف پنجره‌ها، به‌ویژه در خانه‌های نسبتاً قدیمی است.

 چنان‌چه شکاف بین کاشی‌های سرویس‌های بهداشتی قرار دارد بهتر است آن را با مواد ضد آب پوشاند و برای شکاف دیوار اتاق‌ها موادی مثل گچ مناسب‌تر هستند. یکی از مهم‌ترین نکات در این بین این است که برای پوشاندن درزها باید از موادی استفاده شود که حشرات توانایی جویدن و نابودکردن‌شان را نداشته باشند.

۵- پوشاندن دریچه‌ی کولر

جلوگیری از ورود حشرات به خانه

یکی از راه‌های ورودی حشرات به خانه دریچه‌ی کولر است. دریچه‌های کولر نه‌تنها می‌توانند مسیری برای ورودی حشرات باشند، بلکه می‌توانند فضایی مناسب را برای زندگی و تولید مثل موش‌ها فراهم کنند. بستن دریچه‌های کولر تا جای امکان یا استفاده از محافظ‌های مخصوص دریچه‌ی کولر از اقدامات مؤثر برای جلوگیری از ورود حشرات به منزل هستند.

۶- رعایت نظافت

رعایت نظافت و تمیزنگاه‌داشتن فضای خانه راه‌کارهایی مؤثر برای جلوگیری از واردشدن حشرات به خانه اند. بعضی از حشرات مثل مورچه‌ها به‌سرعت باقیمانده‌ی مواد غذایی روی زمین، میز یا سایر سطوح را پیدا می‌کنند و درنتیجه خرده‌های غذا باعث ورود این حشرات به خانه می‌شوند.

بهتر است تمامی زباله‌ها در سطل زباله‌ای که در آن به‌طور کامل بسته می‌شود نگهداری شوند و از باقی‌ماندن طولانی‌مدت پسمانده‌ی خوراکی‌ها در فضای خانه جلوگیری شود. بهتر است زباله‌ها هر شب به خارج از خانه منتقل شوند، چرا که بوی ناشی از زباله‌های تر می‌تواند حشرات را به خود جذب کند. از سویی انواع مواد بازیافتنی هم خود می‌توانند باعث تجمع حشرات شوند و بهتر است آن‌ها را در ظروف دربسته نگهداری کرد.

بیشتر بخوانید
نحوه‌ی صحیح شستن کفش با ماشین لباسشویی

۷- رعایت بهداشت حیوانات خانگی

حضور حیوانات خانگی احتمال حضور حشرات در فضای منزل را بیشتر می‌کند. برای جلوگیری از پیدایش حشرات در خانه بهتر است همواره مراقب بهداشت حیوانات خانگی بود و از حمام‌کردن آن‌ها غافل نماند. تمیزنگاه‌داشتن ظروف آب و غذای حیوانات خانگی، نگهداری از غذاهای مخصوص آن‌ها در ظروف دربسته و تمیزکردن موهای آن‌ها از روی سطوح مختلف به جلوگیری از ورود و تجمع حشرات در خانه کمک می‌کنند.

۸- استفاده از گیاهان دافع حشرات

جلوگیری از ورود حشرات به خانه

حشرات نسبت به بوی بعضی از گیاهان واکنش نشان می‌دهند و خود را از آن‌ها دور نگاه می‌دارند. اسطوخودوس یکی از گیاهانی‌ست که می‌تواند مانع از تجمع حشرات در خانه شود. استفاده از گل‌های خشک، اسانس‌ها، شمع‌ها و عودهای اسطوخودوس راهکاری بی‌ضرر برای ممانعت از واردشدن حشرات به خانه هستند. حشرات علاوه‌براین نسبت به بوی پرتقال، نعناع و گل جعفری هم حساس هستند و در فضایی که بوی این گیاهان در آن پخش‌اند باقی نمی‌مانند.

سخن آخر

در این نوشتار به چند روش جلوگیری از ورود حشرات به خانه پرداختیم. ممانعت از ورود حشرات به خانه بهترین، بی‌ضررترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای مقابله با حشرات است. همان‌طور که اشاره کردیم مقابله با حشرات با کشتن آن‌ها تبعاتی شاید خطرناک‌تر از حضور آن‌ها برای انسان در پی دارد. از سویی اگرچه حشرات در بسیاری از موارد سلامتی ما را تهدید می‌کنند، اطلاق صفت موذی به آن‌ها نارواست و زندگی آن‌ها آن‌طور که برای ما بدیهی‌ست بی‌ارزش نیست.

همچنین بخوانید: یک لیموترش و این همه فایده!

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

18 − 12 =

دکمه بازگشت به بالا