حوادثخبر ببر

جعبه‌ای راز دار، مرموز و مبهم به نام جعبه سیاه!

تحریم‌ها مانع از بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی شده‌است؟

بیش از ۴۰ روز از حادثه تلخ سرنگونی پرواز ۷۵۲ اوکراینی می‌گذرد.
جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در ایران است و به مرحله بازخوانی اطلاعات نرسیده‌است.
پرسش‌های زیادی از نحوه سقوط این پرواز بی‌جواب مانده‌است.
پرسش‌هایی که با بازخوانی جعبه سیاه هواپیما مشخص می‌شوند.
مطابق قوانین و پروتکل‌های بین‌المللی، ایران به عنوان کشوری که این سانحه تلخ در آن رخ داده مسئول بررسی سانحه است اما سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده که توانایی بازخوانی جعبه سیاه را به دلیل مدرن بودن مدل هواپیما ندارد.

ایران برای بازخوانی جعبه سیاه نیاز به لوازم و تجهیزاتی دارد که به دلیل تحریم‌ها وارد ایران نمی‌شود و درخواست‌های سازمان هواپیمایی کشور برای دریافت تجهیزات بی‌جواب مانده‌است.
به بیانی دیگر تحریم‌های آمریکا علیه سازمان هوانوردی ایران مانعی بزرگ در ارسال تجهیزات بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای مدرن بوئینگ است.

کانادایی‌ها پیش‌تر اعلام کرده‌بودند که فرانسه از معدود کشور‌هایی است که توانایی بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه این هواپیما را دارد.
ارسال جعبه سیاه از ایران به دیگر کشورها تاکنون در چند نوبت سابقه داشته‌است.
مثلا در سال ۸۹ فرانسوی‌ها بودند که جعبه سیاه هواپیمایی بوئینگ ۷۳۷ که در اطراف ارومیه سقوط کرد را بازخوانی کردند اما به نظر می‌رسد سازمان هواپیمایی قصد ارسال جعبه سیاه به کشور ثالث را ندارد و منتظر دریافت تجهیزات و لوازم جانبی از کشورها برای بازخوانی جعبه سیاه است.

حال باید منتظر ماند و دید که وعده اخیر وزیر راه در این مورد اجرایی می‌شود یا خواسته سازمان هواپیمایی کشور همان گونه که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان هم در اجلاس مونیخ اظهار داشت مبنی بر منتظر ماندن برای دریافت تجهیزات بازخوانی پا بر جا می‌ماند؟

بیشتر بخوانید
عبدالله احمدیه بازیگر قدیمی درگذشت

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا