حوادثسیاسی

جسد قاضی غلامرضا منصوری پیدا شد | جمهوری اسلامی مرگ او را تأیید کرد

قاضی غلامرضا منصوری درگذشت. جسد قاضی غلامرضا منصوری در رومانی پیدا شده است. گفته می‌شود قاضی منصوری از پنجره‌ای از هتلی در بخارست در کشور رومانی به بیرون پرت شده است. این خبر را ابتدا رادیو فردا اعلام کرد، اما ساعتی بعد سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران، عباس موسوی، نیز خبر را تأیید کرد.

قاضی منصوری کیست؟

قاضی منصوری را احتمالاً تا همین دو هفته پیش ۱۰ درصد کسانی که امروز اسم‌اش را شنیده‌اند نمی‌شناختند. اسم قاضی منصوری پس از برگزاری نخستین جلسه‌ی بررسی پرونده‌ی فساد مالی در قوه‌ی قضاییه که متهم ردیف نخست آن اکبر طبری بود بر سر زبان‌ها افتاد. مدتی بعد گفتند که قاضی غلامرضا منصوری متهم ردیف نهم این پرونده بوده و جرم او دریافت رشوه‌ای ۵۰۰ هزار یورویی است.

قاضی منصوری دستگیر شد

سپس مشخص شد که او از ایران فرار کرده و به اروپا رفته است. مدتی بعد خود قاضی منصوری اعلام کرد که متواری نشده و به‌زودی به ایران بازخواهد گشت. او اعلام کرد که علت عدم‌بازگشت‌اش به ایران تا کنون وجود محدودیت‌ها بر اثر کرونا بوده است. در ابتدا گفته می‌شد که منصوری در آلمان ساکن است و تقریباً ۱۰ ماه پیش از کشور خارج شده، اما مدتی بعد مشخص شد که رومانی محل سکونت قاضی غلامرضا منصوری است.

قاضی منصوری به ایران بازنگشت و مدتی بعد اعلام شد که در رومانی دستگیر شده است. او پس از دستگیری به‌صورت مشروط آزاد شد و بر طبق خبرهایی که منتشر شدند قرار بود ۲۰ تیر به ایران بازگردد. امروز که حدود یک هفته از خبر دستگیری او گذشته، گفته می‌شود که از پنجره‌ی هتلی در بخارست به بیرون پرت شده و از دنیا رفته است.

بیشتر بخوانید
دونالد ترامپ راهی بیمارستان شد

قاضی غلامرضا منصوری و روزنامه‌نگاران

او قاضی اجراییات لواسانات بود. قبل از آن که در این سمت کار کند، سرپرستی شعبه‌ی ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه را بر عهده داشت. گفته می‌شود منصوری خبرنگاران و روزنامه‌نگاران زیادی را به زندان فرستاده است و از همین رو او منفورترین فرد در میان قشر خبرنگار و روزنامه‌نگاران بود.

در همین راستا، چند روز پیش – درست در ۱۱ ژوئن – سازمان گزارشگران بدون مرز شکایت‌نامه‌ای برای دادستان فدرال آلمان علیه این قاضی ارسال کرد. این سازمان اتهام او را سرکوب و روزنامه‌نگاران خواند و از این دادستان خواست که به‌طور قوی عدالت را راجع‌به این فرد اجرا کنند و در مورد او سهل‌گیری نکنند.

پس از سازمان گزارشگران بدون مرز، فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران نیز در پی آن برآمد که قاضی منصوری را مجازات کند. رییس این فدراسیون به مقامات رومانی گفت که عدالت را در مورد او اجرا کنند و اجازه ندهند که از دست آن‌ها در برود.

عکس جسد قاضی غلامرضا منصوری

گفته می‌شود تصویر زیر مربوط به جسد غلامرضا منصوری است. هنوز صحت و سقم این تصویر مشخص نشده است.

جسد غلامرضا منصوری

واکنش وزارت خارجه‌ی ایران به مرگ قاضی منصوری

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران، در مورد پیدا شدن جسد قاضی منصوری گفت:

منتظر دریافت گزارش رسمی علت این حادثه هستیم و از مقامات رومانیایی درخواست داریم علت دقیق حادثه را رسما به ما اعلام کنند.

او ادامه داد:

ایشان مدتی قبل به سفارت ایران مراجعه و درباره نحوه بازگشت خود به ایران رایزنی کرده بود و از آنجا که تحت تعقیب قوه قضاییه ایران از طریق پلیس بین‌الملل بود، توسط پلیس اینترپل رومانی دستگیر شد. بر این اساس ما از مقامات و پلیس رومانی می‌خواهیم به وظایف قانونی خود عمل کرده و در خصوص نحوه و علت دقیق این حادثه گزارش رسمی ارائه کنند.

آیا قاضی موسوی خودکشی کرده است؟

سردار هادی شیرزاد، رییس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی، در مورد خودکشی قاضی منصوری گفت:

پیامی از اینترپل بخارست (کشور رومانی) دریافت کردیم مبنی بر اینکه برای فرد تحت تعقیب اعلان قرمز آقای «غلامرضا منصوری» یک حادثه غیرمترقبه رخ داده و وی خود را از پنجره هتل محل اقامتش در بخارست به پایین پرت کرده است. پلیس بخارست با تاکید بر خودکشی آقای منصوری، فوت وی را تائید کرده است.

او همچنین گفت تحقیقات در این زمینه توسط جمهوری اسلامی ادامه دارد.

بیشتر بخوانید
معنای عبارت به زودی نقطه اختلاف مذاکرات احیای برجام

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

2 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا