اقتصادی

درز جزئیات مالیاتی ثروتمندان ایالات متحده

میزان مالیات بر درآمد میلیاردرهای آمریکایی در یک وبسایت خبری فاش شده است.

به گزارش وبسایت بی‌بی‌سی، خبرگزاری ProPublica ادعا می‌کند اظهارنامه مالیاتی برخی از ثروتمندترین افراد جهان از جمله جف بزوس، ایلان ماسک و وارن بافت را مشاهده کرده است. این وبسایت ادعا می‌کند که آقای بزوس از آمازون در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ هیچ مالیاتی پرداخت نکرده است، همچنین آقای ماسک از تسلا در سال ۲۰۱۸ هیچ پولی بابت مالیات پرداخت نکرده است.

سخنگوی کاخ سفید این درز اطلاعات را غیرقانونی خواند و FBI و مقامات مالیاتی در حال تحقیق در این رابطه هستند. ProPublica گفت که در حال تجزیه و تحلیل تعداد زیادی از داده‌های خدمات درآمد داخلی در مورد مالیات میلیاردرها است، و جزئیات بیشتر را طی هفته‌های آینده منتشر خواهد کرد.

در حالی که بی‌بی‌سی نتوانسته است این ادعاها را تأیید کند، این اطلاعات در زمان بحث و جدال درباره میزان مالیات پرداخت شده توسط ثروتمندان و گسترش نابرابری، افشا شده است. ProPublica گفت:

۲۵ شخص از ثروتمندترین افراد آمریکایی، به طور متوسط ​​۱۵.۸ درصد، نسبت به کارگران در ایالات متحده، مالیات کمتری(نسبت به درآمد ناخالص تعدیل شده) پرداخت می‌کنند.

برنامه‌های بایدن

وبسایت ProPublica گفته است که با استفاده از استراتژی‌های کاملاً قانونی مالیاتی، بسیاری از افراد ثروتمند، حتی با افزایش ثروت در چند سال گذشته، قادر به کاهش چشمگیر هزینه‌های مالیاتی فدرال خود هستند. افراد ثروتمند، مانند بسیاری از شهروندان عادی، می‌توانند قبض مالیات بر درآمد خود را از طریق مواردی مانند کمک‌های خیریه و کسب سود از درآمد سرمایه گذاری و نه درآمد دستمزد، کاهش دهند. ProPublica، با استفاده از داده‌های جمع آوری شده توسط مجله Forbes، گفت که دارایی‌های ۲۵ فرد ثروتمند آمریکایی از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ به طور کلی ۴۰۱ میلیارد دلار جهش یافته است. اما آنها در طول این سال‌ها ۱۳.۶ میلیارد دلار مالیات بر درآمد پرداخت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
با تاریخچه و چگونگی کارکرد بازار بورس آشنا شوید

رئیس جمهور بایدن متعهد شد مالیات ثروتمندترین آمریکایی را به عنوان مأموریت بهبود برابری و جمع آوری پول برای برنامه عظیم سرمایه گذاری در زیرساخت‌های خود افزایش دهد. او می‌خواهد حداکثر نرخ مالیات را افزایش دهد، مالیات درآمد از طریق سرمایه گذاری را دو برابر کند و مالیات بر ارث را تغییر دهد. با این حال، نتیجه تحلیل ProPublica این است که، در حالی که برخی از ثروتمندان آمریکایی، مانند مدیران صندوق‌های سرمایه گذاری، تحت پیشنهادات فعلی دولت بایدن مالیات بیشتری پرداخت می‌کنند، شرایط برای اکثریت قریب به اتفاق این ۲۵ نفر تغییر چندانی نمی‌کنند.

ادعا می‌شود که جورج سوروس، یکی از میلیاردرها و خیرین ذکر شده، حداقل مالیات را پرداخت کرده است. دفتر او به درخواست بی‌بی‌سی برای اظهار نظر پاسخ نداد، اما در بیانیه‌ای به ProPublica گفت که آقای سوروس به دلیل ضرر و زیان در سرمایه گذاری‌ها، تا چند سال بدهی مالیاتی ندارد. در این بیانیه همچنین به این نکته اشاره شد که او مدت‌ها است از مالیات بیشتر بر ثروتمندترین افراد آمریکا حمایت می‌کند.

غیرقانونی

بر اساس گزارش‌ها در ایالات متحده، مایکل بلومبرگ، شهردار سابق نیویورک که جزئیات مالیات او از جمله اسناد فاش شده بود، گفت که این افشاگری باعث ایجاد نگرانی درباره حریم خصوصی شده و او از روش‌های قانونی برای کشف منبع درز اطلاعات استفاده خواهد کرد.

وبسایت تحقیقاتی ProPublica، چندین مقاله در مورد چگونگی کاهش بودجه در سرویس درآمد داخلی ایالات متحده نوشته است که ادعا می‌کند توانایی آن را برای اجرای قوانین مالیاتی برای شرکت‌های بزرگ و ثروتمند محدود می‌کند. این سازمان خبری اعلام کرد که اسناد فاش شده را در پاسخ به این مقالات دریافت کرده است.

بیشتر بخوانید
دونالد ترامپ بیت کوین را کلاهبرداری در برابر دلار خواند

جن پسکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، گفت که هرگونه افشای غیرمجاز اطلاعات محرمانه دولت غیرقانونی است. همچنین لیلی آدامز، سخنگوی وزارت خزانه‌داری در بیانیه‌ای از طریق ایمیل به رویترز گفت که این موضوع به FBI، دادستان‌های فدرال و دو ناظر داخلی وزارت خزانه‌داری ارجاع شده است و همه آنها اختیارات مستقلی برای تحقیق دارند.

مالیات خودروهای لوکس و عواقب عدم پرداخت آن برای مالکان

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه × 3 =

دکمه بازگشت به بالا