اجتماعیاقتصادیمسکن

جزئیات بسته حمایتی مستاجران

معاون وزیر راه و شهرسازی از ابلاغ بسته حمایتی مستاجران تا هفته‌ی آینده خبر داد و گفت این بسته‌ی حمایتی بازار اجاره را در تابستان سال ۱۴۰۰ به آرامش خواهد رساند و از جهش قیمت اجاره جلوگیری خواهد کرد.

جزئیات بسته حمایتی مستأجران برای تابستان ۱۴۰۰

محمود محمودزاده معاون مسکنِ وزیر راه و شهرسازی گفت بسته حمایتی مستاجران هفته‌ی آینده در جلسه‌ی بعدی ستاد مبارزه با کرونا ابلاغ خواهد شد. این بسته با هدف تنظیم بازار اجاره در تابستان پیش‌رو و کمک به مستاجران طراحی شده و بنابه گفته‌ی محمودزاده بازار اجاره در تابستان ۱۴۰۰ را به آرامش خواهد رساند. در بسته حمایتی از مستاجران تابستان ۱۴۰۰ سقف اجاره‌بها تعیین و تدابیری نیز برای پرداخت تسهیلات اجاره اندیشیده شده است، تا بدین‌ترتیب دولت بتواند مانع از افزایش اجاره‌بها شود و این بازار را کنترل کند.

سقف افزایش اجاره‌بهای تعیین‌شده در بسته حمایتی از مستاجران

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی درباره‌ی افزایش‌‌های بیش‌ازاندازه‌ی اجاره‌بها گفت:

«به دلیل این‌که بازدهی بازارهای موازی پایین آمده است، بازار اجاره در کلان‌شهرها و شهرهای پرتقاضا رقابتی می شود که ممکن است افزایش قیمت ها را در پی داشته باشد».

او گفت که امسال صاحب‌خانه‌ها مجاز به افزایش اجاره‌بها به‌میزان کمتری نسبت به سال گذشته هستند. وی اظهار داشت امیدوار است که تصویب نهایی این بسته‌ی حمایتی باعث کنترل قیمت اجاره‌بها در تابستان ۱۴۰۰ شود.

کاهش اسباب‌کشی‌ها به‌لطف بسته‌های حمایتی قبلی

سال گذشته با تصویب بسته حمایتی از مستاجران مالکان موظف شدند که قراردادهای اجاره‌ی خود را تمدید کنند و در کلان‌شهرها حداکثر مجاز به افزایش ۳۰ درصد اجاره‌بها بودند. این قوانین، اسباب‌کشی‌ها در کلان‌شهرها را به‌میزان قابل‌توجهی کاهش دادند و در تهران جابه‌جایی مستاجران ۴۰ درصد کمتر شدند.

بیشتر بخوانید
مجلس، کلیات لایحه بودجه 1400 را تأیید کرد

البته اعطای تسهیلات اجاره‌ی مسکن هم که در بسته‌ی قبلی معادل ۵۰ میلیون تومان برای کلان‌شهرها بود، تأثیر مهمی در کاهش اسباب‌کشی‌ها داشته و ظاهراً دولت تلاش دارد با تداوم سیاست‌های حمایتی از مستاجران در بسته‌ی جدید، به کاهش اسباب‌کشی‌ها در تابستان پیش‌روی، به‌ویژه در شرایط کرونایی، کمک کند.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هشت − 4 =

دکمه بازگشت به بالا