اقتصادیبین‌المللی

آمازون به دلیل نقض قانون داده‌های کاربران، به پرداخت ۸۸۶ میلیون دلار جریمه محکوم شد

آمازون به اتهام نقض قوانین حفاظت از داده‌ها در اتحادیه اروپا، 886.6 میلیون دلار (636 میلیون پوند) جریمه شده است.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، این جریمه توسط کمیسیون ملی حفاظت از اطلاعات لوکزامبورگ صادر شده است و مدعی شده است که پردازش داده‌های شخصی این غول فناوری با قوانین اتحادیه اروپا مطابقت ندارد. آمازون گفت که معتقد است این جریمه منصفانه نیست و افزود که قویاً از خود دفاع خواهد کرد. همچنین یک منبع معتبر به بی‌بی‌سی گفت که هیچ گونه نقض قانون از طرف آمازون رخ نداده است.

مقررات عمومی حفاظت از داده‌های اتحادیه اروپا (GDPR) شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا قبل از استفاده از داده‌های شخصی افراد، از آن‌ها رضایت بگیرند و یا با جریمه‌های سنگین مواجه خواهند شد. به گفته کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، مقامات حفاظت از اطلاعات لوکزامبورگ، که به عنوان (CNPD) نیز شناخته می‌شود، در ۱۶ ژوئیه این جریمه را برای آمازون صادر کرده است. آمازون در پاسخ، گفت:

ما معتقدیم تصمیم CNPD غیر منصفانه است و قصد داریم از خود در این مورد دفاع کنیم.

این جریمه به دنبال افزایش نظارت‌ها بر شرکت‌های بزرگ فناوری به دلیل نگرانی از حریم خصوصی و اطلاعات غلط و همچنین شکایت برخی از مشاغل مبنی بر سوء استفاده غول‌های فناوری از قدرت بازار اعمال می‌شود. وال استریت ژورنال در ماه ژوئن گزارش داده بود که ممکن است آمازون تحت قانون حریم خصوصی اتحادیه اروپا بیش از ۴۲۵ میلیون دلار جریمه شود.

آمازون اولین شرکت بزرگی نیست که از مقررات عمومی حفاظت از داده‌های اتحادیه اروپا (GDPR) تخطی می‌کند، اما این جریمه، با اختلاف بسیار قابل توجه، بزرگترین جریمه‌ای است که از زمان تصویب این قانون در سال ۲۰۱۸ وجود داشته است. این مقررات محدودیت‌های شدیدی را در مورد نحوه استفاده، ذخیره یا پردازش داده‌های حساس اعمال می‌کند.

بیشتر بخوانید
یک شرکت موسیقی، ان‌اف‌تی میم «چشم غره کلویی» را خریداری کرد

در حالی که شرکت‌هایی مانند گوگل، بریتیش ایرویز، اچ اند ام و هتل‌های ماریوت همگی به دلیل نقض قوانین با مجازات‌های دولت‌های اروپایی روبرو شده‌اند، اما مجموع این جریمه‌ها بیش از صدها میلیون جریمه و برای ده‌ها نفر بوده است. ما هنوز دقیقاً نمی‌دانیم آمازون به چه عنوان متهم به پرداخت چنین جریمه سختی شده است. با این حال، با توجه به اینکه مقامات ملی قصد دارند هنگام تصمیم گیری در مورد مجازات، شدت، مدت و ویژگی نقض قوانین را در نظر بگیرند، اتهام آمازون باید بسیار جدی باشد.

آنچه به نظر می‌رسد این است که این قوانین خودمختار است و حتی کشوری مانند لوکزامبورگ، که از جهات دیگر با شرکت‌های چند ملیتی ایالات متحده بسیار سازگار بوده است، مایل است آن را به زور اعمال کند. اما تا کنون، آمازون نیز با قدرت عمل کرده است و می‌گوید معتقد است تصمیم مقامات لوکزامبورگ بدون شایستگی است و قول داده است که از خود با قدرت دفاع کند. سخنگوی آمازون گفت:

حفظ امنیت اطلاعات مشتریان و اعتماد آن‌ها اولویت‌های اصلی ما است. هیچ‌گونه نقض داده‌ای وجود نداشته است و هیچ‌گونه اطلاعات مشتری در معرض دید شخص ثالث قرار نگرفته است. این حقایق بی‌چون و چرا است.

او همچنین تأکید کرد که این شرکت به شدت با حکم CNPD مخالف است و قصد درخواست تجدیدنظر دارد. و افزود:

تصمیم در مورد نحوه نشان دادن تبلیغات مربوط به مشتریان، متکی به تفاسیر ذهنی و آزمایش نشده از قانون حریم خصوصی اروپا است و جریمه پیشنهادی با این تفسیر متناسب نیست.

غول‌های فناوری ایالات متحده، از جمله آمازون، در سال‌های اخیر متهم به «قدرت انحصاری» شده‌اند. این امر باعث شده است که اختیارات این شرکت‌ها مهار شود. پیش از این، اعتقاد بر این بود که نگرانی‌های اتحادیه اروپا حول داده‌ها و نحوه استفاده از داده‌هایی است که آمازون به آن‌ها دسترسی دارد. (مانند اطلاعات تجاری حساس در مورد محصولات شخص ثالث مانند حجم و قیمت)

بیشتر بخوانید
ماداگاسکار در آستانه قحطی ناشی از تغییرات آب و هوایی

در ماه نوامبر، کمیسیون اروپا آمازون را متهم به سوء استفاده از موقعیت غالب خود در خرده فروشی آنلاین برای به دست آوردن مزیت ناعادلانه نسبت به رقبا کرد. در همین حال، در ماه مه، آمازون در دادگاه با موضوع بیش از ۲۵۰ میلیون یورو (۲۱۵ میلیون پوند) مالیات که برای پرداخت در لوکزامبورگ مقرر شده بود، پیروز شد. کمیسیون اروپا به این غول فناوری دستور داده بود که این وجوه را بعنوان مالیات پرداخت کند و ادعا می‌کند که آمازون با رفتار غیرمنصفانه برخورد کرده است، اما در هر حال دادگاه آن حکم را لغو کرد.

جف بزوس باز هم ثروتمندترین مرد جهان شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه × 3 =

دکمه بازگشت به بالا