سیاسی

کمک به محور مقاومت، جدیدترین بهانه مخالفان برای عدم پذیرش FAFT

به نقل از خبرگزاری ایرنا،برای آخرین بار به ایران فرصت داده‌شده تا پذیرفتن همه پیشنهاد‌های FATF درلیست سیاه قرار نگیرد.ناظران فرصت چند باره FATF به ایران را مدیون تلاش‌های مستمر تیم دیپلماسی وزارت خارجه می دانند اما مخالفان هنوز به دنبال رد لوایح باقی مانده در مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند.

ایران در خاور‌میانه همواره سیاست حمایتی نسبت به کشور‌های محور مقاومت داشته‌است. از طرفی کشور‌هایی مانند یمن،عراق، سوریه و لبنان که به آنها محور مقاومت می‌گویند به بهانه‌ای جدید برای مخالفان تصویب FATF تبدیل شده‌است. آنها می‌گویند پیوستن ایران به این لوایح، حمایت ایران محور از مقاومت را غیرممکن می‌کند. در صورتی که بر اساس اسناد موجود، کشور‌های یمن، عراق، سوریه و لبنان همگی کنوانسیون‌های CFT و پالرمو را پذیرفته‌اند و نه تنها در لیست سیاه قرار ندارند بلکه با مشکلی هم مواجه نشده‌اند.

عراق تا سال گذشته در سیاه سیاه FATF قرار داست اما بانک مرکزی عراق اعلام کرد کنوانسیون‌های آن را پذیرفته‌است.
یمن، لبنان و سوریه نیز با پذیرفتن کنوانسیون‌های FATF از لیست سیاه خارج شده‌اند.
چند روز قبل هم در خبر‌ها داشتیم که امیر قطر کنوانسیون‌های FATF را به تصویب رساند.
حالا فرصت ایران برای تصمیم‌گیری در مورد FATF به روز‌های آخر خود نزدیک ‌می‌شود. باید ببینیم بالاخره مسولان کنوانسیون‌های FATF را مانند سایر کشور‌ها می‌پذیرند یا کره شمالی را در لیست سیاه از تنهایی در می‌آوریم؟

بیشتر بخوانید
آیا شنبه و یکشنبه روزهای پیروزی ملت ایران هستند؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پانزده + هجده =

دکمه بازگشت به بالا