اطلاعات‌محوربین‌المللیسیاسی

ایالات متحده برای اطلاعاتی از هکرهای Colonial Pipeline جایزه ۱۰ میلیون دلاری ارائه می‌دهد

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، دولت ایالات متحده ۱۰ میلیون دلار جایزه برای اطلاعاتی در مورد گروه هکر معروف به DarkSide در نظر گرفته است.

در ماه می، یک حمله باج‌افزار DarkSide یک خط لوله حیاتی سوخت به طول ۵۵۰۰ مایل در سواحل شرقی ایالات متحده را تعطیل کرد. این خط لوله ۴۵ درصد از سوخت مورد استفاده در سواحل شرقی را حمل می‌کند. این جایزه برای اطلاعاتی ارائه می‌شود که می‌تواند منجر به شناسایی یا مکان هر فرد در موقعیت همکاری با DarkSide شود. همچنین۵  میلیون دلار جایزه جداگانه برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری هر کسی که توطئه برای مشارکت در حمله باج افزار DarkSide داشته باشد، ارائه شده است.

این حمله سایبری پس از تعطیلی چندین روزه شرکت Colonial Pipeline باعث کمبود سوخت شد. در نهایت باج ۴.۴ میلیون دلاری را به بیت کوین پرداخت کردند.

شرکت تحلیل ارزهای دیجیتال Elliptic تخمین زد که DarkSide حداقل ۹۰ میلیون دلار باج از ۴۷ قربانی دریافت کرده است. با این حال، مقامات ایالات متحده بعداً گفتند ۶۳.۷ بیت کوین، یعنی اکثر باج‌های پرداخت شده توسط Colonial Pipeline، بازیابی شده است.

تحلیل توسط خبرنگار سایبری، جو تیدی

۱۰  میلیون دلار بزرگترین جایزه‌ای است که تاکنون برای دستگیری یک مجرم سایبری خاص ارائه شده است. این رکورد شرم آور پیش از این در اختیار ماکسیم یاکوبتس، مغز متفکر ادعا شده پشت باج افزار دیگری به نام Evil Corp  بود. ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ او را (همراه با کمک مقامات بریتانیا) نام برد و اطلاعاتش را افشا کرد. پیش از آن، جایزه رکورد ۳ میلیون دلاری برای یکی دیگر از رئیس‌های متهم به جرایم سایبری به نام اوگنی بوگاچف بود.

بیشتر بخوانید
زامبی واقعی کیست؟

وجه اشتراک این افراد؟

تصور می‌شود که آنها در روسیه زندگی می‌کنند و از هرگونه دستگیری پلیس محلی که به طور معمول اتهامات غرب علیه هکرهای روسی را نادیده می‌گیرند، در امان هستند. این جنایتکاران نام برده شده، حتی با وجود اسامی، تصاویر و موقعیت نامناسبی که توسط ایالات متحده منتشر شده است، در امان هستند. به نظر می‌رسد که ایالات متحده در زمینه افشای نقاب از رهبران DarkSide کمتر کار کند، اگرچه اکثر تحقیقات نشان می‌دهد که آنها نیز در روسیه هستند. بنابراین، با وجود مبالغ چشمگیر ارائه شده توسط ایالات متحده، شانس این جنایتکاران برای مواجهه با عدالت اندک است.

آمریکا مجوز شرکت برتر مخابرات چین را لغو کرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 × دو =

دکمه بازگشت به بالا