خبر ببر

تکمیل کلیه سیستم‌های ثانویه رآکتور آب سنگین اراک تا سال ۹۹

رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه نشست خبری با اصحاب رسانه از تکمیل کلیه سیستم‌های ثانویه رآکتور آب سنگین اراک تا سال ۹۹ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری سروش، علی‌اکبر صالحی در حاشیه راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتور آب سنگین اراک در جمع خبرنگاران، اظهار داشت:

یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای جمهوری اسلامی در حوزه فناوری هسته‌ای، طراحی و ساخت راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک است.

این راکتور پدیده بسیار باارزشی است و نشان می‌دهد جوانان ما توانسته‌اند، به آن دست یابند این فناوری از حدود ۲۰ سال پیش با همکاری روس‌ها آغاز شد و تاکنون قدم‌های بلندی در این زمینه برداشته شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: شاهد راه‌اندازی بخش ثانویه راکتور اراک خواهیم بود، مجموعه اقداماتی که در این راکتور می‌بایست انجام گیرد را اگر به ۵۲ سیستم تقسیم کنیم، تقریباً ۲۰ سیستم از این ۵۲ سیستم در حال حاضر تکمیل شده، ۱۸ سیستم در دست طراحی است و برای تکمیل ۱۲ سیستم دیگر عقد قرارداد انجام شده است امیدواریم تا سال ۱۳۹۹ سیستم‌های باقی‌‌مانده، طراحی و فعال‌سازی‌شان انجام شود.

نصب تجهیزات تغییر سوخت در این مرکز 

صالحی بیان کرد: امروز بخش قابل توجهی از راکتور راه‌اندازی می‌شود راکتور از دو قسمت تشکیل شده است، قسمت اولیه‌ که قلب راکتور آنجاست و فعل و انفعالات در آن انجام می‌گیرد.

پس از آن حرارتی که در آنجا تولید می‌شود، باید برداشت شود و این برداشت حرارت توسط قسمت ثانویه صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان، اظهار داشت:

امروز شاهد راه‌اندازی بخش ثانویه خواهیم بود که بخش عظیمی است و همچنین اتاق کنترل آن نیز ساخته شده که امروز رونمایی می‌شود ضمن اینکه در قسمت اولیه راکتور نیز شاهد جاگذاری درپوش راکتور خواهیم بود که شامل سه قطعه و این اقدام یک قدم بزرگ در جهت توسعه فناوری هسته‌ای است همچنین به زودی، تجهیزات تغییر سوخت را نیز در این مرکز نصب خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: نشست خبری رئیس سازمان انرژی اتمی با اصحاب رسانه

بیشتر بخوانید
رسانه‌های چین اعلام کردند: نخستین کسی که کرونا گرفت پیدا شد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

15 − یازده =

دکمه بازگشت به بالا