پزشکی

تولید واکسن روسی کرونا رسماً کلید خورد

واکسن روسی کرونا که در روزهای اخیر به‌شدت سروصدا کرده به مرحله‌ی تولید رسیده‌است. پس از آن که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، اعلام کرد که حتی یکی از دختران‌اش را در برابر این واکسن واکسینه کرده‌است، به‌نوعی مهر تأییدی بر واکسن روسی کرونا زد. در جای‌جای جهان واکنش‌های متعدد و مختلفی به واکسن کرونای روسی ابراز داشته‌اند، اما آن‌چه که اکنون برای روس‌ها مهم است این است که واکسن روسی کرونا به مرحله‌ی تولید انبوه رسیده است و قرار است ظرف چند روز آینده در برخی از مناطق کشور روسیه عرضه شود.

در همین راستا، الکساندر گونتسبرگ – مدیر مرکز پژوهش‌های ملی اپیدملیولوژی و میکروبیولوژی روسیه – گفت:

این بسیار اهمیت دارد که بدانیم در طی چه مدت می‌توانیم نیازهای کشور را به واکسن مورد نیاز شهروندان تأمین کنیم. من این امید را دارم که بتوانیم طی ۹ الی ۱۲ ماه این کار را عملی کنیم!

گونتسبرگ همچنین گفت که توزیع واکسن کرونا در کشور ابتدا در ۱۰ الی ۱۵ منطقه‌ی روسیه انجام خواهد شد، اما او از این مناطق نامی نبرد.

او همچنین در ادامه با ذکر این که تکنولوژی ساخت این واکسن شبیه به ساخت آنتی‌بادی‌های مونوکلونال است اظهار داشت:

سه مؤسسه‌ی پژوهشی در حال کار روی تولید واکسن هستند. طی یک الی یک ماه و نیم دیگر در هر یک از سایت‌ها ماهانه به‌طور میانگین یک میلیون دوز واکسن تولید خواهد شد.

قبل از این، وزیر بهداشت روسیه گفته بود که پزشکان، آموزگاران و کارمندان مرکز پژوهش‌ها نخستین کسانی هستند که واکسن روسی کرونا را دریافت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید
باید‌ها و نباید‌ها در روزهای همه‌گیری ویروس کرونا

قابل‌ذکر است که این واکسن  به افتخار نخستین ماهواره‌ی جهان، “اسپوتنیک وی” [Sputnik V] نام گرفته‌است.

در آخر آن‌که چین، آمریکا و هند سه کشوری هستند که ابراز داشته‌اند طی ماه‌های آینده و در اواخر سال ۲۰۲۰ واکسن کرونا را به بازار عرضه خواهند کرد. باید منتظر ماند و دید که سرانجام واکسن ساخت کدام کشور می‌تواند به تولید انبوه در سطح جهان برسد.

همچنین بخوانید: ماجرای فرار عروسک آنابل چیست؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا