پزشکیخبر ببر

آخرین خبرها درباره توزیع واکسن کرونا در ایران و جهان

چند ماه قبل بود که سازمان بهداشت جهانی طی بیانیه‌ای به صورت رسمی اعلام کرد: «از نظر بازه زمانی واقع بینانه، واکسیناسیون گسترده علیه بیماری کووید-۱۹ تا اواسط سال آینده عملاً امکان پذیر نیست!» به آن دلیل که علاوه بر روند طولانی برای انجام هر مرحله از آزمایش، تولید انبوه واکسن نیز به طول خواهد انجامید.

حالا واکسن ساخت دو شرکت «فایزر» آمریکا و «بایو اَن تک» اعلام شده که می‌تواند ۹۰ درصد در مقابل ویروس کرونا ایمن بماند. همان طور که انتظار می‌رفت دستیابی به واکسن در آینده‌ای نزدیک امکان‌پذیر نخواهد بود، اما نه به دلیل تولید انبوه واکسن، بلکه بیم آن می‌رود در توزیع آن توازن برقرار نباشد وبه این ترتیب کشورهای در حال توسعه امکان دسترسی سریع‌تر به واکسن را نداشته باشند.  مشکلی که پیش از کشف واکسن کرونا، با رقابت در پیش خرید آن توسط چند کشور نسبت به بروز آن هشدار داده شده بود.

به گزارش آکسفام تنها ۱۳ از جمعیت ثروتمند جهان ۵۱ درصد از نمونه‌های واکسن را از آن خود خواهند کرد و اقشار فقیر، کم درآمد و حتی افرادی با درآمد متوسط از دسترسی به این واکسن بی‌بهره خواهند ماند. این در حالی است که بر اساس معیارهای سازمان بهداشت جهانی، افراد و کشورهایی با ایمنی پایین‌تر باید در اولویت دریافت واکسن قرار بگیرند.

رئیس انجمن داروسازان ایران هم در این باره گفته که اگر واکسن کرونا تاییدیه‌های جهانی برای تولید انبوه را دریافت کند، در بهترین حالت ممکن یک سالی زمان می‌برد تا به دست ما برسد و دلیل این امر به گفته مینو محرز، چالش‌های سیاسی و لجستیکی عنوان شده است. به گفته محرز با این شرایط و در این مدت، احتمال دستیابی به واکسن ایرانی کرونا بیشتر است.

بیشتر بخوانید
کرونا؛ نان مردم از تولید تا عرضه را هم صاحب دستورالعمل بهداشتی کرد!

همچنین واکسن تولید آکسفورد نیز مورد محتمل دیگری برای ایران است که نیاز به نگهداری در یخچال هم ندارد و میزان مقاومت آن به ویروس نیز بالغ بر ۹۰ درصد اعلام شده است، اما علاوه بر همه این‌ها به تازگی ایرج حریرچی از عضویت ایران در کنسرسیوم سازمان بهداشت جهانی خبر داده که بر اساس آن در صورتی که کشورهای عضو به واکسن این بیماری دست یابند؛ سایر کشورها امکان خرید آن را دارند. حال خبر رسیده که این روزها هشت واکسن ایرانی در فهرست کاندیداهای واکسن کووید-۱۹ سازمان بهداشت جهانی ثبت شده‌اند که دو مورد از آن‌ها در طی روزهای اخیر به مرحله آزمایش انسانی رسیده است.

البته مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در تازه‌ترین اظهارات خود زمان تقریبی برای دسترسی ایران به واکسن کرونا را اعلام کرده و گفته که:

اگر بخواهیم قول واکسیناسیون کرونا را به مردم بدهیم، احتمالا مهر ماه سال ۱۴۰۰ است.

این در حالی است که این روزها اخبار ضد و نقیضی هم از شروع روند واکسیناسیون سراسری در کشورهای چین و روسیه نیز به گوش می‌رسد. حال آن که واکسن روسی کرونا پس از اعلام ساخت آن، توسط سازمان بهداشت جهانی با شک و شبهات فراوان همراه شد. از طرفی به گفته مینو محرز واکسن اعلام شده توسط چین نیز مانند واکسن آمریکایی نبوده و تنها نمونه ضعیف شده‌ای از ویروس کروناست. این انتقادات نسبت به واکسن‌های تولیدی چین و روسیه در حالی شکل گرفته که اخیرا روس‌ها از تولید سومین واکسن خود که به جای تزریق شدن با استنشاق کردن آن وارد بدن می‌شود، خبر داده است.

بیشتر بخوانید
اسم‌های خفن برای فری فایر (آپدیت جدید)

بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر شده، برخی از کشورهای اروپایی همچون آلمان در روزهای اخیر صدها مرکز تزریق واکسن در سطح کشورهای خود پر پا کرده‌اند تا به محض ورود واکسن امکان استفاده به موقع آن مهیا باشد. همچنین با بررسی اخبار و اطلاعات موجود دریافتیم، اتحادیه اروپا می‌خواهد ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن کرونای ساخت شرکت فایزر را خریداری کند که پیش‌بینی شده تحویل این حجم سفارش واکسن به تدریج از اواخر سال میلادی جاری آغاز شود.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دوازده + دو =

دکمه بازگشت به بالا