اقتصادی

تورم چیست؟ | توضیح تورم به بیانی ساده و قابل درک

تورم یک تعریف اقتصادی از زمانی است که قیمت‌ها در طول زمان، افزایش و قدرت خرید آحاد مردم جامعه کاهش می‌یابد. مثلا به خرید از یک فروشگاه مواد غذایی فکر کنید. شما به اندازه ۱۰۰ دلار خرید می‌کنید. یک سال بعد، شما همین اجناس را به قیمت ۱۰۳ دلار می‌خرید. نام این افزایش قیمت «تورم» است. یک تورمی که میزانش تنها ۳ درصد است.

چه چیزی تورم را به وجود می‌آورد؟

  • «افزایش هزینه تولید» می‌تواند یکی از علل آن باشد. برای مثال، افزایش قیمت سوخت می‌تواند باعث افزایش هزینه حمل و نقل و یا هزینه تولید باشد.
  • «افزایش دستمزد کارگران» هم می‌تواند باعث ایجاد تورم شود. اگر مدیران کسب و کارها دستمزد بیشتری به کارگران بپردازند، ناچار به افزایش قیمت محصولات برای جبران افزایش حقوق هستند.
  • همچنین تورم زمانی رخ می‌دهد که میزان تقاضای یک کالا بیشتر از میزان عرضه‌اش باشد. به همین دلیل ممکن است فروشنده‌ها قیمت آن کالا را افزایش دهند.

افزایش تدریجی قیمت‌ها، معمولا اتفاق خوبی در نظر گرفته می‌شود؛ خصوصا در مواقعی که دستمزدها هم افزایش می‌یابند. نتیجه چنین اتفاقی، اقتصادی پویا و در حال رشد خواهد بود. حتی بانک مرکزی ایالات متحده، نرخ دو درصد تورم را به عنوان هدف قرار داده است.

اگر دولت‌ها بیش از حد اسکناس چاپ کنند، نرخ تورم می‌تواند به سرعت از کنترل خارج شود. وقتی کاغذ اسکناس، به اندازه رقمی که روی آن چاپ می‌شود ارزش نداشته باشد، قیمت‌ها به شدت افزایش می‌یابند. نام چنین اتفاقی «ابر تورم» است.

در آلمان و بعد از جنگ جهانی دوم، ابر تورم اتفاق افتاد. همچنین در سال ۲۰۰۰ در زیمباوه و در سال‌های اخیر در ونزوئلا این اتفاق افتاد. اتفاقی که برای ریال در ایران هم در حال رخ دادن است و این وظیفه دولت است که نزخ تورم را تحت نظر داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید
بررسی اهمیت حضور پشتیبان‌ تعلیم دیده در اپلیکیشن‌های سفارش غذا

بیشتر بخوانید: واردات عطر ممنوع شد | شوکی بی‌مورد که قاچاق عطر را افزایش می‌دهد!

منبع
CNN

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا