تکنولوژیخودرو

از تنوع روغن‌های هیدرولیک و کاربردهای آن چه می‌دانید؟

کلمه‌ی هیدرولیک از دو واژه‌ی یونانی هایدرو (hydro) به معنای آب و aulous به معنای لوله تشکیل شده‌است. به طور کلی سیالات هیدرولیک، سیالاتی هستند که نیرو را از جایی به جای دیگر منتقل می‌کنند. پس اصلی‌ترین نقش آن‌ها انتقال و جا‌به‌جایی نیرو می‌باشد. یکی از مهم‌ترین سیالات هیدرولیک، روغن‌های هیدرولیک می‌باشند. این نوع روغن‌ها جزء پرمصرف‌ترین روانکار‌های جهان محسوب می‌شوند و سهم مصرف آن‌ها تقریبا ۱۵ درصد می‌باشد. روغن‌های هیدرولیک متشکل از روغن پایه و مواد افزودنی می‌باشند. این روغن‌های پایه می‌تواند جزء روغن‌های پایه‌ی معدنی (روغن‌های پارافنیک، روغن‌های نفتنیک) و یا روغن‌های پایه سنتزی (پلی آلفا اولفین‌ها، روغن‌های استری و پلی گلیکول‌ها) باشد.

انواع روغن‌های هیدرولیک:

 • روغن‌های هیدرولیک با پایه‌ی معدنی؛
 • روغن‌های هیدرولیک ضدآتش؛
 • روغن‌های هیدرولیک زیست‌تخریب‌پذیر؛
 • روغن‌های هیدرولیک مورد استفاده در صنایع غذایی؛
 • روغن‌های انتقال قدرت اتوماتیک ATF؛
 • روغن‌های هیدرولیک به کار رفته در ماشین‌های زراعی؛
 • روغن‌های هیدرولیک به کار رفته در صنایع هوایی؛

از تنوع روغن‌های هیدرولیک و کاربردهای آنها چه می‌دانید؟

در ادامه به معرفی و توضیح مختصر هر یک از انواع روغن‌های هیدرولیک خواهیم پرداخت.

 • روغن‌های هیدرولیک با پایه‌ی معدنی:

این نوع از روغن‌های هیدرولیک رایج‌ترین گونه در میان انواع روغن‌های هیدرولیک هستند. البته این روغن‌ها در مواقعی که نوسانات شدید دما داشته‌باشیم، کاربردی ندارند.

طبقه‌بندی روغن‌های هیدرولیک با پایه‌ی معدنی طبق استاندارد DIN 51524 و ISO 6743/4:

 1. روغن‌های هیدرولیک گروه HH: گروه HH شامل روغن پایه‌ی عاری از مواد افزودنی می‌باشد که در سیستم‌های هیدرولیک بدون شرایط کارکردی خاص استفاده می‌شوند.
 2. روغن‌های هیدرولیک گروه HL: این گروه از روغن‌های هیدرولیک به منظور حفاظت در برابر خوردگی، از ترکیب روغن هیدرولیک گروه HH با مواد افزودنی ضدزنگ و بازدارنده‌های اکسیداسیون تشکیل شده‌اند. این روغن‌ها در جایی که نیاز به حفاظت در برابر سایش نیست مانند کارخانه‌های تولید ورقه‌های آهن و فولاد، کاربرد دارند. این گروه از روغن‌ها می‌بایست خاصیت جداپذیری از آب بالایی داشته و همچنین هوا را به سرعت از خود رها سازند.
 3. روغن‌های هیدرولیک گروه (HM (HLP: این گروه از روغن‌های هیدرولیک نسبت به روغن‌های گروه HL، از خاصیت ضدسایش و فشارپذیری برخوردار هستنند. این گروه نیز همانند گروه HL از حیث جدا شدن از آب، خاصیت مناسبی دارد. از دیگر خصوصیات مثبت آن اینکه این گروه از روغن‌های هیدرلیک در مواردی که نیاز به حفاظت در برابر خوردگی و سایش می‌باشد، کاربرد به سزایی دارد.
 4. روغن‌های هیدرولیک گروه (HV (HVLP: این گروه از روغن‌ها در مقایسه با گروه HM شاخص گرانروی بالاتری دارد. به همین دلیل تغییرات گرانروی بر حسب دما در این روغن‌ها کم‌تر است. جالب است بدانید استفاده از این روغن‌ها در سال‌های اخیر رشد بالایی داشته‌ است.
بیشتر بخوانید
برچسب‌های تلفن ضد اشعه اسمارت دات هنوز در آمازون فروخته می‌شوند

از تنوع روغن‌های هیدرولیک و کاربردهای آنها چه می‌دانید؟

جالب است بدانید شرکت آریا صنعت بهینه که از برندهای مطرح، قدیمی و شناخته شده کشور در حوزه تولید انواع روانکارها از جمله روغن‌های موتوری و صنعتی، ضدیخ و انواع گریس‌هاست، روغن‌های هیدرولیک چهار گانه HM، HL، HH و HV را نیز با در نظر گرفتن استاندارهای روز دنیا و با بهره‌گیری از تازه‌ترین تکنولوژی موجود در کشور، تولید و به بازار عرضه می‌کند.

 • روغن‌های هیدرولیک ضد آتش:

نشت روغن‌های هیدرولیک با پایه‌ی معدنی در سیستم‌های دارای دمای عملیاتی بالا بسیار خطرناک است. پاشیده شدن قطرات روغن بر روی سطوح داغ ممکن است سبب اشتعال و آتش‌سوزی بشود؛ به همین دلیل بود که روغن‌های هیدرولیک ضدآتش پدید آمدند. این روغن‌ها دمای احتراق بالایی دارند و از مقاوت بالایی در برابر آتش گرفتن برخوردار هستند. جالب است بدانید استفاده از این نوع روغن‌ها در معادن زغال‌سنگ زیرزمینی، اجباری است. این روغن‌ها در معدن‌کاری، ذوب آهن و هوانوردی کاربرد دارند.

طبقه‌بندی روغن‌های هیدرولیک ضد آتش:
 1. گروه HFA: امولسیون‌های روغن در آب و محلول‌های سنتزی پایه آبی می‌باشند. باید در هنگام کار با این گروه، سختی آب مورد استفاده به دقت بررسی شود. این گروه از روغن‌ها که خود به دو گروه HFAE و HFAS تقسیم می‌شوند، به عنوان سیال هیدرولیک در ماشین‌آلات هیدروفورمینگ، سیستم‌های پمپ و منگنه آبی و ربات‌های صنعتی در خودروسازی کاربرد دارند.
 2. گروه HFB: امولسیون‌های آب در روغن هستند؛
 3. گروه HFC : محلول‌های بسپاری پایه آبی یا مونومری هستند که در صنایع تولید پرس‌های هیدرولیکی، فولاد، ریخته‌گری و آهنگری کاربرد دارند.
 4. گروه HFD: روغن‌های سنتزی و  بدون آب هستند که خود به دو گروه HFDR و HFDU تقسیم می‌شود.
بیشتر بخوانید
این علائم نشان از خرابی شمع خودرو دارند!

از تنوع روغن‌های هیدرولیک و کاربردهای آنها چه می‌دانید؟

 • روغن‌های هیدرولیک زیست‌تخریب‌پذیر:

در این نوع روغن‌های هیدرولیک از روغن‌های پایه گیاهی و بعضا خوراکی استفاده می‌شود.

 • روغن‌های هیدرولیک مورد استفاده در صنایع غذایی:

روغن‌های هیدرولیکی که در صنایع غذایی مورد مصرف قرار می‌گیرند به دو دسته تقسیم می‌شوند. یک دسته آن‌هایی هستند که در زمان استفاده، از تماس بین روانکار و مواد غذایی نمی‌توان اجتناب کرد. دسته دیگر آن‌هایی هستند که هنگام استفاده هیچ گونه تماسی با مواد غذایی نباید نداشته باشند.

 • روغن‌های انتقال قدرت اتوماتیک ATF:

روغن‌های ATF، سیالاتی هستند که برای انتقال قدرت اتوماتیک در دستگاه‌ها و ماشین‌ آلات کاربرد دارند. اگرچه استاندارد رایجی برای این روغن‌ها وجود ندارد اما خوب است بدانید شرکت‌های تولید‌کننده جعبه دنده‌های اتوماتیک از قبیل جنرال موتورز و فورد استاندارد‌های ویژه‌ای را برای محصولاتشان در نظر گرفته‌اند. به عنوان مثال شرکت جنرال موتورز مشخصات Dexron III و Dexron IV و یا در نمونه‌ای دیگر، شرکت فورد موتورز مایعاتی که مشخصات Mercon داشته باشد را پیشنهاد کرده‌است. شرکت کاترپیلار هم برای سیستم‌های انتقال، ترمز با دیسک‌های تر و دیفرانسیل، روغن‌های با مشخصات TO-4 را پیشنهاد نموده ‌است.

 • روغن‌های هیدرولیک مورد استفاده در ماشین‌های زراعی:

این نوع روغن‌ها در تراکتورها و به طور کلی در ماشین‌های زراعی کاربرد دارند. این روغن‌ها در سیستم‌های هیدرولیک ماشین‌های زراعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از معمول‌ترین روغن‌های مورد استفاده می‌توان به روغن‌های UTTO, STUO و MFO اشاره کرد.

 • روغن‌های هیدرولیک مورد استفاده در صنایع هوایی:

این نوع روغن‌ها در سیستم‌های هیدرولیک موجود در تجهیزات صنایع هوایی مانند کنترل رادارها، آسانسورها، درها، ترمزها و سایر کاربرد دارد.

از تنوع روغن‌های هیدرولیک و کاربردهای آنها چه می‌دانید؟مولف و نگارنده: دنیا فرهمند 

بیشتر بخوانید
با برند لوکس ساعت مچی فردریک کنستانت آشنا شوید

در همین زمینه بیشتر بخوانید: تاثیر ویروس کرونا بر بازار فروش روانکاران

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

نه + ده =

دکمه بازگشت به بالا