تکنولوژیسایر گجت‌ها

مقایسه‌ی تلویزیون ال جی مدل ۵۵EA9700 و تلویزیون سامسونگ مدل UA55HUC9990WS

در سال‌های اخیر امکانات بسیار زیادی به تلویزیون‌ها اضافه شده و به همین سبب به نسبت قبل چشم‌ها بیشتر به تلویزیون‌ها و در واقع تولید کننده‌های تلویزیون دوخته شده‌است. دو تولید کننده‌ی بزرگ تلویزیون که در رقابتی سخت با یکدیگر قرار دارند، یعنی ال جی و سامسونگ، همواره در صدد آن اند که با عرضه‌ی امکاناتی تازه بتوانند مخاطبان بیشتری را به خود جذب کنند.  امروز برآن شده ایم تا میان دو تلویزیون از تلویزیون‌های ال جی و سامسونگ مقایسه‌ای برقرار کنیم. بدیهی است که هر یک از این دو تلویزیون از مزایا و معایبی برخوردار اند و به عمده‌ی تمرکز ما در این نوشتار بر روی همین مزایا و معایب این دو تلویزین از دو شرکت بزرگ دنیای تکنولوژی است.  یکی از تلویزیون‌ها، تلویزیون منحنی ال جی مدل ۵۵EA9700 و دیگری تلویزیون منحنی سامسونگ مدل UA55HUC9990WS است. با مجله‌ی اینترنتی خبر ببر همراه باشید تا نگاهی به این دو تلوزیون و مزایا و معایب آن‌ها داشته باشیم.

خمیده‌بودن تلویزیون‌ها

تلویزیون منحنی

موافقان منحنی‌بودن صفحه‌نمایش، دلایل مختلفی برای استفاده از صفحه‌نمایش‌های منحنی آورده‌اند. یک دلیلی که عموماً از سوی خود تولید کننده‌ها ذکر می‌شود این است که به هنگام تماشای تصاویر در این نوع صفحه‌نمایش‌ها، کیفیت تصاویر بهتر هستند و همچنین زاویه دید نیز بالاتر است.دلیل دیگر این که برخی می‌گویند انسان ذاتاً به چیزهای خمیده‌ یا منحنی بیشتر از چیزهای مسطح علاقه دارد. به همین دلیل است که کاربر به هنگام تماشای تصاویر از طریق صفحه‌نمایش‌های منحنی احساس بهتری دارد تا هنگامی‌که در حال تماشای تصاویر در یک صفحه نمایش تخت یا مسطح است. دلیل دیگر این که به سبب منحنی‌بودنِ این صفحه نمایش‌ها، نور کمتری به نسبت صفحه‌نمایش مسطح بازتاب می‌شود و به همین دلیل نیز کاربر احساس بهتری خواهد داشت نسبت به زمانی که تصاویر را از صفحه نمایش‌های منحنی مشاهده می‌کند.

مقایسه‌ی تلویزیون‌های ۵۵EA9700 و UA55HUC9990WS

۱- طراحی

طراحی تلویزیون سامسونگ مدل UA55HUC9990WS به‌مانند سایر تلویزیون‌های خانواده‌ی ۹۹۹۰ بسیار زیباست. این قضیه عموماً به سبب استفاده از صفحه نمایش با حاشیه‌ی کم و همچنین قاب فلزی است. این دو جلوه ای بسیار شیک و جذاب به تلویزیون می‌دهند و به همین سبب اکثر کسانی که به این تلویزیون می‌نگرند بسیار سریع درمی‌یابند که این تلویزیون، تلویزیونی ست بسیار گران قیمت!

تلویزیون سامسونگ مدل UA55HUC9990WS

نکته‌ی جالب دیگری که در این تلویزیون وجود دارد این است که بلندگوها قابل‌مشاهده نیستند زیرا در درون بدنه به کار گرفته شده اند. این مورد نیز از جمله مواردی است که در زیباسازی تلویزیون سامسونگ مدل UA55HUC9990WS نقش داشته‌اند. از طراحی زیبا و جذاب جلوی تلویزیون که بگذریم باید به طراحی ساده و درعین‌حال زیبای پشت اشاره کنیم. در پشت این تلویزیون سعی شده که با انتقال پورت‌ها به دستگاه OneConnect از شلوغی معمولِ پشت تلویزیون کاسته شود.

بیشتر بخوانید
سیم کارت ایرانسل بهتر است یا همراه اول ؟

از نمای کناری که به تلویزیون می‌نگریم آن ضخامت کم را که در اکثر تلویزیون‌های جدید وجود دارد شاهد نیستیم و در عوض شاهد ضخامتی نسبتاً زیاد هستیم. البته کارشناسان سامسونگ می‌دانسته‌اند وزن این تلویزیون زیاد است و به همین سبب از پایه ای فلزی و محکم برای این محصول استفاده کرد‌اند. این پایه‌ی فلزی می‌تواند به‌خوبی موجب استحکام تلویزیون شود و درعین‌حال به‌سبب طراحی زیبایی هم که دارد می‌تواند بر زیبای ظاهری تلویزیون بیفزاید.

حال نگاهی به طراحی تلویزیون ال جی مدل ۵۵EA9700 داشته باشیم. مهم‌ترین نکته‌ای که در طراحی این تلویزیون وجود دارد و در تلویزیون سامسونگ قابل‌مشاهده نیست، ضخامت بسیار کم تلویزیون است.

در نمای روبه‌رو، لوگوی بزرگ LG خودنمایی می‌کند. این لوگو در عین آن که از طراحی بسیار زیبایی برخوردار است، دارای پنلی لمسی است و این مورد نشانی است از نوآوری‌های همیشگی ال جی در محصولات خود.

تلویزیون ال جی مدل 55EA9700

در واقع با لمس این دکمه می‌توان به دکمه‌هایی که در زیر این لوگو وجود دارند دسترسی داشت، دکمه‌هایی که با استفاده از آن‌ها می‌توان تا حدودی بی‌نیاز از کنترل بود. همچنین با وجود آن که مدتی است که تولید کننده‌ها دیگر دکمه‌های روی تلویزیون را در جلوی دستگاه به کار نمی‌برند و آن را در قسمت کناری به کار می‌برند، ال‌جی این دکمه‌ها را در جلوی دستگاه به کار برده و برای آن که تأثیری منفی بر زیبایی دستگاه نداشته باشند آن‌ها را مخفی کرده است.

 با همه‌ی این ظرافت‌کاری‌هایی که ال جی در طراحی تلویزیون ۵۵EA9700 به کار گرفته، پایه‌ی دستگاه اندکی بلند است و می‌شد کوتاه تر از این باشد تا بر زیبایی هم افزوده شود.

۲- ریموت کنترل

با ریموت کنترل سامسونگ شروع کنیم. ریموت کنترلی که سامسونگ برای این تلویزیون خود به کار گرفته، طراحی‌ای مستطیلی ندارد بلکه بسیار کوچک است و به‌راحتی در دست جای می‌گیرد. با توجه به همین اندازه‌ی کوچک، سامسونگ سعی کرده صرفاً دکمه‌های اصلی را در آن بگنجاند و سایر موارد مورد نیاز را از طریق تنظیمات و نرم‌افزار تلویزیون به کاربر ارائه دهد که آن‌ها نیز از طریق همین دکمه‌های اصلی روی کنترل به‌خوبی قابل‌دسترس هستند. کوچکی کنترل همچنین باعث شده که با دردست‌گرفتن کنترل بتوان صرفاً با انگشت شست هر دکمه‌ای که مورد نیاز است را فشار داد.

نکته‌ی جالبی که در این کنترل وجود دارد این است که طراحی هر یک از دکمه‌های آن بر اساس کاربرد هر دکمه صورت گرفته و به همین دلیل حتی با لمس هر دکمه و بدون مشاهده‌ی آن می‌توان دریافت که این دکمه برای چه منظوری به کار گرفته شده است.

بیشتر بخوانید
آن‌چه که از گلکسی A72 سامسونگ می‌دانیم

نکته‌ی دیگری که در ارتباط با این کنترل قابل‌گفتن است این است که سامسونگ سعی کرده در مرکز این کنترل یک پنل لمسی به کار گیرد، پنل لمسی‌ای که در لپتاپ‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این قسمت آن روانی و راحتی استفاده در لپتاپ‌ها را ندارد.

حال به کنترل تلویزیون ال جی مدل ۵۵EA9700 بپردازیم. این ریموت‌کنترل، هم بزرگ تر از کنترل سامسونگ است و هم سنگین‌تر. همچنین آن طراحی منحصربه‌فردی که سامسونگ برای هر یک از دکمه‌ها به کار گرفته بود در این کنترل دیده نمی‌شوند. در عوض ال‌جی سعی کرده دکمه‌هایی را که بیشتر از سایر دکمه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند بزرگ‌تر طراحی کند و این‌گونه موجب راحتی کارِ کاربر شود.

ریموت کنترل تلویزیون ال جی مدل 55EA9700
ریموت کنترل تلویزیون ال جی مدل ۵۵EA9700

در آخر آن که آن پنل لمسی‌ای که سامسونگ در مرکز کنترل استفاده کرده در کنترل ال جی دیده نمی‌شود و در عوضِ آن ال جی از یک دکمه‌ی چرخشی بهره برده است. جالب آن که همین دکمه‌ی چرخشی بسیار بهتر از پنل لمسی در کنترل سامسونگ کار می‌کند.

۳- کیفیت تصویر

هر دوی این تلویزیون‌ها از تکنولوژی OLED بهره گرفته‌اند و به همین سبب تفاوت آن چنان زیادی در کیفیت تصویر آن‌ها وجود ندارد. اما رزولوشن صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ مدل UA55HUC9990WS از نوع ۴K است و رزولوشن صفحه نمایش تلویزیون ال جی مدل ۵۵EA9700، FULL HD. البته هر  دوی این شرکت‌ها خود می‌دانند که در حال حاضر محتوای زیادی برای ۴K وجود ندارد، به همین دلیل ال‌جی اصلاً به سراغ آن نرفته و سامسونگ هم اگر رفته خود یک‌هارد دیسک با محتوای ۴K را به هر یک از خریداران هدیه می‌دهد.

با این حال یک نکته‌ی مثبت در صفحه‌نمایش تلویزیون ال جی وجود دارد و آن استفاده از WRGB به جای RGB در این تلویزیون است. با استفاده از WRGB، رنگ سفید نیز به مجموعه رنگ‌های سبز و قرمز و آبی افزوده شده و به این ترتیب واقعیتِ تصاویر و در کل کیفیت آن‌ها نیز افزایش یافته است.

تلویزیون ال جی مدل 55EA9700

۴- کیفیت صدا

هر دوی تلویزیون‌های مورد بحث در این نوشته صدایی متوسط دارند. دیگر کمتر تلویزیونی است که بتواند صدایی با رنج بالا را به کاربران خود ارائه دهد و متأسفانه‌ یا خوشبختانه هر دوی تلویزیون‌های ال جی و سامسونگ نیز در زمره‌ی تلویزیون‌هایی قرار می‌گیرند که رنج بالای صدا را به کاربران خود ارائه نمی‌دهند.

بیشتر بخوانید
کمپانی فورد از وانت جدید، زیبا و تمام هیبریدی خود رونمایی کرد

۵- امکان پخش سه بعدی

هم تلویزیون سامسونگ مدل UA55HUC9990WS و هم تلویزیون ال جی مدل ۵۵EA9700 قادر به پخش سه بعدی هستند، اما تلویزیون سامسونگ برای پخش سه بعدی از تکنولوژی اکتیو و تلویزیون ال جی از تکنولوژی پسیو استفاده می‌کند.

یکی از شاخص‌ترین تفاوت‌ها میان تکنولوژی اکتیو و پسیو در عینکی است که برای دیدن تصاویر سه بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عینک‌های اکتیو پیچیده‌تر از عینک‌های پسیو هستند. در واقع عینک‌های پسیو همان عینک‌های ساده‌ای هستند که بارها و بارها ممکن است در تلویزیون و یا در سینماهای سه بعدی دیده باشید، اما عینک‌های اکتیو عینک‌هایی هستند که از باتری استفاده می‌کنند و به نوعی صفحات کریستال مایع اند؛ بنابراین در عین آن که عینک‌های پسیو، به سبب طراحی ساده‌ای که دارند، از قیمتی بسیار پایین برخوردار اند عینک‌های اکتیو تقریباً گران‌قیمت هستند.

افزون بر این مورد، معمولاً در عینک‌های اکتیو این مشکل وجود دارد که کاربر به هنگام تماشای تصاویر سه بعدی تصاویر غیر منطبق را می‌بیند، مشکلی که در عینک‌های پسیو وجود ندارد.

موردی دیگر که در ارتباط با عینک‌های پسیو و اکتیو وجود دارد این است که در تکنولوژی پسیو امکان نمایش تصاویر با روزولوشن کمتری به نسبت تکنولوژی اکتیو وجود دارد.

به طور کلی، استفاده از عینک‌های پسیو بسیار آسان و بی دردسر است و نیازی به آن نیست که هر چند مدت یک بار باتری‌ها تعویض شوند. اما عینک‌های اکتیو این مزیت را دارند که از کیفیت تصویر آن چنان نمی‌کاهند و موجب مصنوعی شدن آن نمی‌شوند.

۶- نرم افزار

با وجود آن که هر دوی شرکت‌های ال جی  و سامسونگ به دنبال هوشمندتر کردن تلویزیون‌های خود هستند، متأسفانه مثلاً در تلویزیون سامسونگ برخی فرمت‌های ویدئویی قابل باز شدن نیستند و برای باز کردن آن‌ها نیاز به استفاده از سخت افزارهایی جداگانه همچون WDTV است. همچنین درعین‌آن‌که سامسونگ نرم افزار Boxee را مدت‌ها پیش خریده، از امکانات این نرم افزار آن چنان که باید در این تلویزیون سامسونگ خبری نیست.  همچنین استفاده‌ی ال جی از سیستم عامل Webos در این تلویزیون در اوایل استفاده از این سیستم عامل صورت گرفته و شاهد برخی تازه‌کاری‌ها در آن هستیم.

سخن آخر

این‌که کدام‌یک از این دو تلویزیون بر دیگری برتری دارد را مشخص نکردیم و این مورد را بر عهده‌ی خود شما گذاشتیم. هر دو مورد تلویزیون‌های گران‌قیمتی هستند و خود شما باید با توجه به اولویت‌هایی که دارید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: بررسی تلویزیون شیائومی مدل ۴

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

15 − 1 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا