سیاسی

تلاش و تجمع ایرانیان در فرودگاه بوستون برای جلوگیری از اخراج شهاب دهقانی

‌بازداشت یک دانشجوی ایرانی در فرودگاه بین‌المللی شهر بوستون و تلاش پلیس مهاجرت برای بازگرداندن او به ایران خبرساز شد.

به نوشته سایت خبری محلی ایالت ماساچوست، شهاب دهقانی، دانشجوی ۲۴ ساله اقتصاد که برای ادامه تحصیل در دانشگاه Northeastern روز یکشنبه ۲۹ دی‌ماه وارد بوستون شد. این سایت خبری به نقل از سوزان چرچ، وکیل مهاجرت اعلام کرده پلیس مهاجرت دهقانی را پس از ورود به فرودگاه بوستون بازداشت کرده و قصد داشته او را با اولین پرواز به ایران بازگرداند که با حمایت سوزان چرچ و یک وکیل مهاجرت دیگر این اقدام متوقف می‌شود.

الیزابت وارن، نماینده دموکرات ایالت ماساچوست در سنا و کاندیدای انتخابات ۲۰۲۰ ریاست‌جمهوری آمریکا در واکنش به بازداشت شهاب دهقانی در حساب توییتری خود نوشت:
«شهاب دهقانی یک دانشجوی ایرانی است که با ویزای معتبر F1 برای پایان تحصیلاتش بازگشته است. اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا او را یک شب بازداشت کرده است. بازگرداندن او باید متوقف شود و ما باید با سیاست‌های بیگانه‌ ستیز دولت ترامپ مقابله کنیم.»

برخی رسانه‌های آمریکایی و حتی روزنامه بریتانیایی گاردین خبر می‌دهند که در هفته‌های اخیر روند بازگرداندن دانشجویان ایرانی دارای ویزای معتبر آمریکا از مبادی ورودی فرودگاه‌های این کشور افزایش یافته است.

به نوشته این رسانه‌ها، این امر در نتیجه بالا گرفتن تنش بین ایران و آمریکا و در پی اعلام سپاه پاسداران برای انتقام گرفتن از ترور شهید سپهبد حاج قاسم قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس پاسداران اسلامی، رخ داده‌ است. نشریه گاردین می‌نویسد که یافته‌های خبرنگارانش نشان می‌دهد که از ماه اوت گذشته (حدود پنج ماه پیش) دست‌کم ده دانشجوی ایرانی دارای روادید معتبر به محض ورود به فرودگاه‌های ایالات متحده به ایران بازگردانده یا دیپورت شده‌اند. بنابر این گزارش‌ها، دانشجویان ایرانی در حالی به ایران بازگردانده شده‌اند که قبلاً یک روند طولانی تأیید روادید خود از سوی ادارات مختلف آمریکایی را پشت سر گذاشته بودند.

بیشتر بخوانید
نظر رهبر انقلاب در مورد برجام و تحریم‌ها

از طرفی در توییتر اخبار ضد و نقیضی در این باره در حال انتشار است و برخی از کاربران در حال گمانه زنی‌های مجازی برای یافتن علت این واقعه هستند.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

نوزده + 17 =

دکمه بازگشت به بالا