خبر ببر

تق و لقی امسال مدارس و شهریه‌هایی که آنها به هر طریق می‌گیرند!

امسال با وقع رخدادها و حوادثی چون آلودگی هوای شهرها و کلانشهرهای کشور، شهادت سردار سلیمانی، شمارش آرای انتخابات مجلس شورای اسلامی و در آخر هم شیوع بیماری کرونا، مدارس به صورت متوالی تعطیل شدند. هر چند دانش آموزان این روزها از شبکه آموزش درس‌هایشان را پیگیری می‌کنند و برخی مدارس نیز کلاس‌های آموزشی خود را مجازی برگزا کرده‌اند.

با این حال،شبکه آموزش و شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانند جای مدارس غیر دولتی را بگیرند. مدارسی که دانش آموزان آنها شهریه‌های بالایی پرداخت می‌کنند. با وجود اینکه مدارس در ماه‌های اخیر عملا تعطیل بوده‌اند و معلمان هم کاری برای دانش آموزان انجام نداده‌اند. والدین دانش آموزان این مدارس هم می‌گویند مدارس شهریه‌ها را کامل از آنها دریافت کرده‌اند.

 یکی از والدین دانش آموزان در همین رابطه می‌گوید:

در پی این تعطیلاتی که امسال به عناوین مختلف خیلی زیاد پیش آمد، هیچ تفاوتی در روند پرداخت شهریه صورت نگرفته‌است.در مورد آموزش مجازی هم گروهی هست که از اول هم برای کارهای بچه‌ها بوده که به عنوان زمان پرداخت شهریه را بگویند؛ در همان گروه معلم بچه‌ها هم حضور دارد و اینکه به بچه‌ها یادآوری می‌کند که تکالیف مربوطه را انجام دهید یا مثلا معلم دزخواست می‌کند از نحوه انجام تکلیف فرندشان عکس یا ویدئو بفرستند تا ارزیابی کند ولی اینکه ساختار آموزشی مدرسه بخواهد خودش آموزش داشته‌باشد؛ چنین نیست. بچه‌ها از طریق همین تلویزیون و برنامه‌های آموزشی که زمان بندی شده ارائه می‌شود، مطالب را می‌بینند و سعی ‌می‌کنند بیاموزند.

جالب اینجاست که سعید صالح، مدیرکل مراکز و مدارس غیر دولتی از اولیا خواسته اقساط شهریه دانش آموزان خود را پرداخت کنند. وی در تازه‌ترین اظهار نظرش گفته:

در شرایط فعلی مدارس موظف به پرداخت اجاره بهاری ملک و حقوق اسفند معلمان هستند.

 

از طرفی می‌دانیم بخش زیادی از معلمان مدارس غیر دولتی، حق‌التدریسی هستند. بر اساس آمارها ۱۴ میلیون دانش آموز در کشور مشغول به تحصیل هستند. از این میان ۱۱ درصد دانش آموزان کشور در مدارس غیر دولتی تحصیل می‌کنند. از یک طرف، میزان شهریه‌های مدارس غیز انتفاعی هم متغیر است. اگر چه طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران،  آموزش از ابتدایی تا متوسطه کاملا رایگان باید باشد اما از چند دهه پیش، آموزش عالی رایگان به تبدیل به آموزش عالی غیر انتفاعی، پولی، آزاد و امثال اینها شد. جالب است که در این روزها برخی مدارس دولتی برای آموزش از راه دور دانش آموزان تلاش بیشتری می‌کنند.

بیشتر بخوانید
ضرورت اجرای قوانین عمل‌نشده و مطالبات رهبر معظم انقلاب در بخش تعاون

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پنج × سه =

دکمه بازگشت به بالا