پزشکی

الکل طبی و صنعتی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

این روزها افزون بر آن که خود کروناویروس از ایرانیان قربانی می‌گیرد، متأسفانه ناآگاهی در مورد تأثیر الکل بر کروناویروس نیز موجب کشته‌شدن و مسموم‌شدن چندین نفر از ایرانیان در شهرهای مختلف شده‌است. در زمانه‌ای که کلی رسانه در دسترس‌مان هستند و هر پرسشی را به‌سادگی می‌توانیم در موتورهای جستجو وارد کنیم و پاسخ آن را خیلی سریع بگیریم، دلیلی ندارد که در مورد الکل و هرآن‌چه که به سلامتی‌مان مرتبط است ناآگاه بمانیم. یکی از پرسش‌های رایج و البته مهم در مورد رابطه‌ی الکل و کروناویروس، پرسش در مورد تفاوت الکل طبی و صنعتی است، پرسشی که پاسخ آن در ادامه خواهد آمد.

تفاوت الکل طبی و صنعتی

الکل طبی یا اتانول، که با نام الکل اتیلیک هم شناخته می‌شود، الکلی است که کاربردهای پزشکی دارد. این الکل، با فرمول C۲H۵OH، سمی نیست و برای ضدعفونی‌کردن سطوح می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. الکل طبی رنگ ندارد و معمولاً از بویی تند برخوردار است. این همان الکلی است که برای تزریقات هم استفاده می‌شود. برای تولید نوشیدنی‌های الکلی هم از همین اتانول استفاده می‌کنند.

وقتی می‌گویند برای ضدعفونی سطوح یا دست‌ها باید از الکل یا محلول‌های حاوی الکل استفاده شود، منظور همین الکل سفید یا اتانول است. در ضمن برای ضدعفونی‌کردن سطوح باید الکلی استفاده شود که غلظت آن ۶۲ الی ۷۰ درصد باشد. الکل طبی با درصد پایین‌تر از ۶۲ یا بالاتر از ۷۰ قدرت کمتری برای ضدعفونی دارد و ممکن است قادر به از بین بردن ویروس به طور کامل نباشد.

اما الکل متیلیک یا متانول یا الکل صنعتی همان الکلی است که با رنگ نارنجی در بازار وجود دارد. این الکل با فرمول CH۳OH الکلی است که توانایی ضدعفونی ندارد و بیشتر به عنوان گزینه‌ای مناسب برای آتش‌درست‌کردن، ضد یخ و حلال استفاده می‌شود. نکته‌ی مهمی که در مورد الکل متیلیک یا الکل صنعتی وجود دارد این است که این الکل نه تنها نمی‌تواند ویروس کرونا را از بین ببرد، بلکه بسیار سمی است و در صورتی که دست‌تان را به آن بزنید می‌تواند از طریق پوست وارد بدن‌تان شود. در ضمن مصرف خوراکی الکل متیلیک در دوزهای پایین می‌تواند موجب کوری و در دوزهای بالا حتی می‌تواند مرگ را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید
مواد غذایی لازم روزانه | این مواد غذایی را هر روز بخورید

خبر بد دیگری که در مورد این الکل وجود دارد این است که باوجودی‌که رنگ نارنجی مشخصه‌ی اصلی آن است، برخی سودجویان بی‌انصاف با اضافه‌کردن مقداری وایتکس به این الکل موجب می‌شوند که رنگ نارنجی آن از بین برود و رنگ‌اش شبیه به رنگ الکل طبی شود. بنابراین برای آن که از طبی بودن الکلی که می‌خرید مطمئن باشید باید برای خرید الکل فقط از طریق داروخانه‌های معتبر اقدام کنید.

چند نکته در مورد الکل و کرونا

۱- چندی پیش شایعاتی مبنی بر مفید بودن مصرف الکل برای از بین بردن ویروس کرونا در بدن در شبکه‌های اجتماعی پیچید که متأسفانه برخی افراد هم آن‌ها را باور کردند و اقدام به مصرف الکل نمودند. در پی این شایعات، تعداد زیادی از مصرف‌کنندگان در شهرهای مختلف مسموم شدند و بعضاً فوت کردند.

۲- الکل صنعتی حتی از طریق تنفس هم می‌تواند وارد بدن شود و مسمومیت ایجاد کند. این الکل همچنین از طریق پوست – خصوصاً پوست آسیب‌دیده – می‌تواند وارد بدن شود. تا جای امکان سمت الکل صنعتی نروید، اما اگر برای مورد خاصی نیاز به الکل صنعتی داشتید ماسک و دستکش استفاده کنید.

۳- این تفاوت الکل طبی و الکل صنعتی را در نظر داشته باشید که الکل طبی برای ضدعفونی‌کردن مناسب است و نه الکل صنعتی! الکل صنعتی قدرت ضدعفونی‌کردن سطوح و هر چیز دیگری را ندارد.

۴- لطفاً فقط از داروخانه‌های معتبر الکل یا محلول الکلی تهیه کنید و به‌شدت و به طور جدی به تفاوت الکل طبی و الکل صنعتی دقت کنید.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا