خبر ببر

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تغییرات در نظنز و فردو گفت

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اعمال تغییرات در نظنز و فردو صحبت کرده اما سوالی که پیش آمده این است حرف‌های کاظم غریب آبادی دقیقاً به چه معناست؟

گویا ایران سانتریفیوژهای نسل دوم‌ خود را وارد بازی آورده شطرنج گونه با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای کرده است. کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌بین‌المللی انرژی، در خصوص اعمال تغییرات در نظنز و فردو توییت کرده که:

دو زنجیره ۳۴۸تایی از سانتریفیوژ‌های نسل دوم (IR۲m) با ظرفیتی تقریبا چهاربرابر سانتریفیوژهای نسل اول ایران اکنون با گاز UF ۶ (اورانیوم هگزافلورید) با موفقیت در نطنز به کار افتاده‌اند.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه توییت خود این مطلب را اضافه کرده که:

نصب دو زنجیره از سانتریفیوژ‌های IR ۶(نسل ششم) نیز در در فردو آغاز شده و موارد بیشتری نیز به زودی در کار خواهد بود.

اما حرف او یعنی چه؟

سانتریفیوژها، نسل‌های مختلفی دارند. نکته اینجاست که نسل‌های تازه‌‌تر سانتریفیوژها توان بیش‌تری برای غنی‌کردن اورانیوم دارند. خوب است بدانید واحد اندازه‌گیری طول، متر است و واﺣﺪ اﻧﺪازهﮔﯿﺮی کاری ‌که ﺑﺮای ﺟﺪاﺳﺎزی اﻳﺰوﺗﻮپ ﺳﺒک ﻋﻨﺼﺮ اوراﻧﯿﻮم از اﻳﺰوﺗﻮپ ﺳﻨﮕﯿﻦ‌ﺗﺮ آن یعنی غنی‌سازی اورانیوم لاز‌م‌است، «سو» خوانده می‌شود. هرچه ﺳﻮ بیش‌تر باشد یعنی ﺳﺎﻧﺘﺮﻳﻔﯿﻮژهای کم‌تری برای ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺳﻮﺧﺖ ﻧﯿﺮوﮔﺎه ﻻزم است و هرچه تعداد سوها بیش‌تر شود، یعنی توان تولید سوخت برای استفاده در نیروگاه هسته‌ای بیش‌تر می‌شود و این بدان معناست که با خرج‌ کم‌تر و سرعت‌ بیش‌تر، اورانیوم لازم غنی می‌شود.

ظرفیت سانتریفیوژهای «نسل یک» که در ایران به IR1 شهرت دارند، یک تا ۱.۲ سو است؛ ظرفیت نسل دو، پنج سو است. این در حالی است که توان غنی‌سازی سانتریفیوژهای نسل ششم یا IR6 ایران، ۱۰سو است و سانتریفیوژهای نسل هشت یا IR8 که تازه‌ترین نسل سانتریفیوژها هستند، ۲۴سویی‌اند. روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجی جدید آمریکا، مدعی شد و هشدار داد که اگر تا پیش از این فاصله ایران تا دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای بسیار زیاد بود اما حالا با کاهش تعهدهای برجامی خود شاید تنها چند هفته دیگر با ساخت مواد شکافت‌ پذیر هسته‌ای فاصله دارد.

بیشتر بخوانید
برنامه‌نویسی کامپیوتر را بهتر بشناسیم

بیشتر بخوانید: انرژی هسته‌ای ابزار استراتژیک روس‌ها برای تقویت نفوذ جهانی

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یک × پنج =

دکمه بازگشت به بالا