شبکه‌های اجتماعی

تصمیم هیئت نظارت بر فیس‌بوک درباره ممنوعیت حساب کاربری ترامپ

هیئت نظارت بر فیس‌بوک قرار است در مورد اینکه آیا دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا می‌تواند به فیس‌بوک و اینستاگرام برگردد، تصمیم‌گیری کند.

آقای ترامپ در ماه ژانویه در پی آشوب‌های کپیتال هیل از حضور در هر دو شبکه اجتماعی فیس‌بوک و اینستاگرام منع شد. به گزارش رسانه‌های آمریکایی، انتظار می‌رود هیئت مدیره فیس‌بوک امروز نظر نهایی خود را در این خصوص اعلام کند. آقای ترامپ که حساب توئیتر او نیز مسدود است، امروز وبسایت جدیدی را برای به روزرسانی اظهارات خود برای طرفدارانش راه‌اندازی کرد.

هیئت نظارت بر فیس‌بوک قرار بود ماه گذشته تصمیم خود را اعلام کند اما برای بررسی بیش از ۹۰۰۰ پرونده‌ عمومی، صدور این حکم را به تأخیر انداخت. تصمیم امروز درباره آقای ترامپ بزرگترین تصمیمی است که هیئت نظارت بر فیس‌بوک از زمان تشکیلش در سال گذشته خواهد گرفت. این حکم قابل اعتراض نبوده و همچنین توسط هیچ‌یک از کارمندان فیس‌بوک قابل لغو نخواهد بود.

هیئت نظارت بر فیس‌بوک چیست؟

این هیئت که اغلب به عنوان دادگاه عالی فیس‌بوک خوانده می‌شود، برای تصمیم‌گیری درباره موضوعات دشوار یا بحث برانگیز توسط مدیر عامل فیس‌بوک مارک زاکربرگ تاسیس شد، اما به عنوان یک نهاد مستقل فعالیت می‌کند، اگرچه دستمزد و سایر هزینه‌های آن توسط فیس‌بوک تأمین می‌شود. این هیئت از شماری از روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر، وکلا و دانشگاهیان تشکیل شده است. و تا کنون در خصوص ۹ مورد، از جمله پست یک کاربر در میانمار که به دلیل نقض قوانین گفتار نفرت‌پراکنی برای مسلمانان تحقیرآمیز به شمار می‌آمد، حکم صادر کرده، و پست را حذف کرده است. جدا از حکم روز چهارشنبه، هیئت مدیره همچنین توصیه‌هایی به فیس‌بوک ارائه می‌دهد. این شبکه اجتماعی هفت روز برای اجرای تصمیمات و ۳۰ روز برای پاسخگویی عمومی به توصیه‌ها فرصت خواهد داشت.

بیشتر بخوانید
فیلم | شوخی جناب خان با لیلا حاتمی و ترانه علیدوستی

حساب ترامپ چه شد؟

پس از ناآرامی های کپیتال هیل در ۶ ژانویه، فیس‌بوک اعلام کرد که حساب رئیس جمهور سابق ایالات متحده را به دلیل نقض قوانین حمایت از خشونت به حالت تعلیق در آورده است. در حالی که کنگره ایالات متحده تلاش می‌کرد پیروزی جو بایدن را در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته تأیید کند، صدها نفر از طرفداران آقای ترامپ وارد این ساختمان شدند. آقای ترامپ در دومین دادگاه استیضاح خود در ماه فوریه که متهم به تشویق به خشونتی شد که در آن پنج نفر جان خود را از دست دادند، از اتهام تحریک شورش در آمریکا تبرئه شد.

این شبکه اجتماعی در ابتدا ۲۴ ساعت ممنوعیت قانونی را وضع کرده بود که این ممنوعیت سپس برای مدت نامحدود تمدید شد. آقای زاکربرگ اعلام کرد که خطرات اجازه دادن به فعالیت آقای ترامپ در فیس‌بوک بیش از حد زیاد است. فعالیت رئیس جمهور سابق ایالات متحده همچنین در توئیتر و یوتیوب نیز ممنوع اعلام شد.

 

توییتر هم دارای استوری می‌شود!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 × سه =

دکمه بازگشت به بالا