بین‌المللیجهانسیاسیشبکه و امنیتشبکه‌های اجتماعی

ترول‌های طرفدار کرملین نظرات وب‌سایت‌های خبری را مورد هدف قرار می‌دهند.

به گزارش وب‌سایت خبری بی‌بی‌سی، بر اساس تحقیقات جدید، در عملیات عمده برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی، نظراتی در مورد مقالات رسانه‌های غربی در حمایت از منافع روسیه منتشر شده است.

موسسه تحقیقات جنایی و امنیتی دانشگاه کاردیف دریافت ۳۲ وب‌سایت رسانه‌ای برجسته در ۱۶ کشور جهان از جمله میل آنلاین، اکسپرس و تایمز مورد هدف قرار گرفته‌اند. به گفته محققان، این اظهارات در رسانه‌های روسی زبان به عنوان مبنایی برای داستان‌ها بازگردانده شده است. این تاکتیک امسال مشخص شد اما تصور می‌شود که این عملیات حداقل از سال ۲۰۱۸ تشدید شده است و اخیراً بر خروج غرب از افغانستان متمرکز شده است. در یکی از نمونه‌هایی که توسط محققان برجسته شده است، یک خبر میل آنلاین ماه گذشته در مورد پیروزی طالبان در افغانستان شامل ۲۵۰۰ نظر از عموم بود. ادعا می‌شود که برخی از آنها بخشی از یک کمپین سازماندهی شده روسیه بودند. با انتخاب تعداد کمی از نظرات، در یک مقاله خبری روسی عنوان شد:

انگلیسی‌ها به قدرت، ظهور طالبان را با پایان تمدن غربی مقایسه کرده‌اند.

به گفته محققان کاردیف، این یکی از ۱۸ داستان اخیر در سقوط کابل بود که با استفاده از نظرات خوانندگان در انگلستان و ایالات متحده تهیه شد و از روایت روسیه در مورد پایان لیبرال دموکراسی، شکست ناتو یا پیوندی به تمایل آن برای حمایت از اوکراین حمایت کرد. تیم کاردیف می‌گوید این تازه‌ترین قسمت از کمپین با سابقه طولانی بود.

آنها ۲۴۲ داستان را شناسایی کردند که در آن اظهارات تحریک آمیز طرفدار روسیه یا ضد غرب در واکنش به مقالات مربوط به روسیه ارسال شده بود. محققان از تکنیک‌های تشخیص الگو برای تجزیه و تحلیل نظرات خوانندگان استفاده کردند که نشان می‌داد برخی از حساب‌ها مطالبی را در طرفداری از کرملین به صورت سازمان یافته ارسال می‌کنند. گاهی اوقات کسانی که پست می‌کردند توسط دیگران در سایت متهم می‌شدند که ترول روسی هستند اما در بیشتر موارد آنها پاسخی نمی‌دادند.

بیشتر بخوانید
محمد انوشه کیست و چه ارتباطی با طبری دارد؟

این اظهارنظرها توسط سازمان‌های رسانه‌ای روسی که اخبار اصلی را تهیه کرده و از آنها برای ساختن یک خبر به زبان روسی با یک موضوع خاص که «انگلیسی‌ها به این صورت فکر می‌کنند» استفاده کردند، جمع آوری شد. اینها برای نشان دادن حمایت گسترده شهروندان غربی از روسیه یا رئیس جمهور ولادیمیر پوتین یا از یک سیاست خاص منتشر شده است. این خبرها در روسیه و سایر کشورهای اروپایی به ویژه بلغارستان منتشر می‌شود. سپس این موارد در بسترهای رسانه‌های اجتماعی از جمله تلگرام بیشتر تقویت می‌شوند.

کمپین پیشرفته

پروفسور مارتین اینس گفت که کمپین «پیشرفته» از این واقعیت استفاده می‌کند که در حالی که سایت‌های رسانه‌های اجتماعی منابع بیشتری را برای تشخیص کمپین‌های نفوذ در اختیار قرار داده‌اند، سایت‌های سنتی تدابیر امنیتی کمتری برای جلوگیری از ایجاد هویت‌های چندگانه و جعلی افراد دارند. مشخص شد که یک حساب از زمان ایجاد در ژوئن گذشته ۶۹ بار تغییر مکان داده و ۵۴۹ بار تغییر نام داده است. پروفسور اینس در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت:

تمایل به فکر کردن در مورد عملیات نفوذ به عنوان استفاده از حساب‌های جعلی رسانه‌های اجتماعی در توییتر و فیس‌بوک و موارد مشابه وجود دارد. آنچه در این تحقیق مهم است نشان دادن این است که چگونه سایر رسانه‌ها می‌توانند دستکاری شوند و در مقیاس تقریبا صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برخی از وب‌سایت‌های رسانه‌ای به مردم اجازه می‌دهند در مورد نظرات نیز رای دهند و محققان می‌گویند نظرات طرفدار کرملین تعداد غیرمعمول بالایی از رای مثبت را دریافت کرده است. روسیه به طور مداوم مشارکت در عملیات تبلیغاتی و اطلاعات غلط را رد می‌کند.

بیشتر بخوانید
فریبرز عرب نیا – تغییر جنسیت و شایعه‌های بی‌اساس همیشگی!

وب‌سایت‌های دیگر مورد هدف عبارتند از Fox News آمریکا، Le Figaro در فرانسه، Der Spiegel و Die Welt در آلمان و La Stampa ایتالیا. این کار توسط برنامه تحقیقات تحلیلی ارتباطات منبع باز در موسسه تحقیقات جنایی و امنیتی دانشگاه کاردیف انجام شده و توسط دفتر امور خارجه، مشترک المنافع و توسعه بریتانیا تأمین مالی شده است.

چرا روسیه دست رد به سینه وزیر نفت کشورمان زد؟

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

بیست + 14 =

دکمه بازگشت به بالا