بین‌المللیسیاسی

ترودو خواستار ارسال فوری جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه شد/ عباس موسوی هم پاسخش را به صراحت داد

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در آخرین سخنرانی خود طی روز‌های اخیر خواستار ارسال فوری جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی به یک کشور ثالث قابل اطمینان شد و گفت: کانادا اطمینان حاصل می‌کند که خواسته‌های خانواده‌های جان‌باختگان محترم شمرده می‌شوند.

ترودو در سخنرانی روز قبل خود گفت:
“ما متوجهیم که این یک چالش است که ایران تابعیت دو گانه را به رسمیت نمی‌شناسد اما تمرکز ما در حمایت از خانواده‌ها به این علت بوده‌است که اطمینان حاصل شود خواسته‌های خانواده‌های آنان محترم شمرده می‌شوند. مراسم تدفین و مراحل بعدی آن، همان مسئله‌ای است که ما بر آن اصرار داشتیم. احترام به خواسته‌ی خانواده‌ها مسئله‌ی شهروند بودن یا نبودن نیست بلکه مسئله‌ی قوانین و اقدامات بین‌المللی و اصول پیرامون اسلام برای خاکسپاری است. بنابراین ما بر سر این مسئله به ایران اصرار داریم و خواهیم داشت.”

وی در ادامه سخنرانیش گفت:
“ما متوجهیم که جعبه‌های سیاه کلید انجام این تحقیقات هستند و قوانینی وجود دارد که اطمینان حاصل شود آنها به سرعت و دقت بررسی می‌شوند. در نمونه‌های مشابه این مسئله فقط مسئله داشتن متخصصین لازم برای بررسی جعبه‌های سیاه نیست بلکه داشتن پیش نیاز‌های مهم تکنولوژیک برای انجام تحقیقات است که در ایران عملا شدنی و قابل راه اندازی نیست. به همین جهت است که ما از ایران درخواست کرده‌ایم تا این جعبه‌ها را به یک کشور ثالث قابل اطمینان بدهد که ظرفیت‌های تکنولوژیک و نیروی انسانی لازم برای بررسی تمام و کمال جعبه‌ها را دارد. اتفاق نظری کلی در جامعه جهانی وجود دارد که فرانسه کشور مناسبی برای فرستادن جعبه‌هاستو ما به فشار‌های خود بر ایران ادامه می دهیم تا این کار را انجام دهد.”

بیشتر بخوانید
آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا | بایدن در یک‌قدمی رییس‌جمهورشدن

عباس موسوی، سخنگوی وزارت‌امورخارجی کشورمان، از دوتابعیتی خواندن جان‌باختگان هواپیمای‌اوکراینی از سوی کانادا انتقاد کرده و گفته ما براساس قانون ایران به اوضاع آن‌ها رسیدگی می‌کنیم.

موسوی گفته:
«ما در دیدار هفته پیش وزیران امورخارجی ایران و کانادا در عمان گفتیم عزیزانی که در هواپیمای اوکراینی از دست رفتند، ایرانی بودند.»

او افزوده:
«ما تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسیم و این قربانیان را ایرانی می‌دانیم و بنابر قوانین داخلی، حق و حقوق آن‌ها را؛ چه آن‌جایی‌که به ما؛ چه آن‌جایی‌ که احتمالا به صاحب هواپیما؛ جاهای مختلف و بیمه‌هایی که هست، مربوط است، پیگیری می‌کنیم.»

موسوی به دولت کانادا طعنه زده‌ که:
«این‌هایی که با سوءاستفاده از این حادثه، دل‌سوز ایرانی‌ها شده‌اند، روابط دیپلماتیک‌شان را با جمهوری اسلامی بابت توهم‌هایشان و فشار آمریکا قطع کرده‌اند و حتی اجازه نمی‌دهند صدهزار ایرانی در کانادا از خدمات ابتدایی کنسولی برخوردار شوند.»

شمار چشم‌گیری از جان‌باختگان ایرانی سرنگونی هواپیمای اوکراینی، شهروند کانادا هم بوده‌اند.
دولت کانادا از روز آغاز اعلام‌کرده که به آن‌ها در پی‌گیری حقوق‌شان کمک می‌کند اما قوانین ایران، مفهوم دوتابعیتی را به رسمیت نمی‌شناسد و همه این‌ها را ایرانی می‌پندارد.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یک × سه =

دکمه بازگشت به بالا