خانه‌داریسبک زندگی

۸ روش کاربردی برای برق‌انداختن و تمیز کردن گل مصنوعی

گیاهان تأثیر قابل‌توجهی بر زیبایی و طروات محیط زندگی ما دارند و شاید کمتر خانه‌ای را بتوان پیدا کرد که در آن هیچ گل‌ یا گیاهی، حتی گل‌های مصنوعی، وجود نداشته باشد. البته نگهداری از گیاهان طبیعی نیاز به داشتن وقت و دانش کافی دارد و گذشته از این معماری بسیاری از آپارتمان‌های امروزی به‌شکلی‌ست که مانع از تأمین نور کافی برای رشد و زنده‌ماندن گیاهان می‌شود. به‌همین‌علت بسیاری ترجیح می‌دهند از گل‌ها و گیاهان مصنوعی برای زیباترکردن خانه‌ی خود استفاده کنند. گل‌ها و گیاهان مصنوعی  تنوع بسیاری دارند و گاهی تشخیص‌شان از گل‌ها و گیاهان طبیعی کاری دشوار است. اما دراین‌بین باید توجه داشت که گیاهان مصنوعی هم نیاز به نگهداری صحیح دارند تا همیشه براق و چشم‌نواز باشند، خصوصاً در خانه‌هایی که مشکل نشستن گردوغبار روی اثاثیه‌ی آن‌ها مشکلی همیشگی ست. در این نوشتار قصد داریم به ۸ ترفند برای تمیز کردن گل مصنوعی بپردازیم.

روش‌های تمیز کردن گل مصنوعی

برای تمیز کردن گل مصنوعی روش‌های مختلفی وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به نوع گل و گیاه مصنوعی خود و ابزارهایی که در اختیار دارید بهترین راه را انتخاب کنید. راه‌کارهای زیر از بهترین روش‌های شستن گل مصنوعی و برق‌انداختن آن‌ها هستند:

۱- گردگیری و دستمال‌کشیدن گل‌های مصنوعی

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای پاک‌کردن گردوغبار از روی گل‌های مصنوعی گردگیری آن‌ها درست مثل گردگیری سایر اثاثیه‌ی منزل است. برای گردگیری گل‌های مصنوعی اگر گل‌ها کم‌تعداد هستند و امکان شکستن گلدان‌شان وجود دارد، آن‌ها را از گلدان بیرون آورید و بعد با استفاده از گردگیر غبار نشسته روی گل‌ها را پاک کنید. در انتها با استفاده از یک پارچه‌ی تمیز نم‌دار گل‌ها را برق اندازید. برای تمیزکردن بخش‌هایی از گل‌های مصنوعی که به‌راحتی در دسترس نیستند از گوش‌پاک‌کن استفاده کنید. برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر می‌توانید قسمت پنبه‌ای گوش‌پاک‌کن را با آب یا حتی با شوینده‌های چندمنظوره‌ی ملایم مرطوب کنید.

بیشتر بخوانید
برای حفظ رابطه‌ی عاشقانه با همسر چه باید کرد؟ | ویژه‌ی خانم‌ها

تمیز کردن گل مصنوعی

پیشنهاد می‌کنیم اگر گردوغبار زیادی روی گل‌ها نشسته از گردگیر استفاده نکنید و تنها روی گل‌ها دستمال مرطوب بکشید، یا حتی‌الامکان از ماسک برای پوشاندن دهان و بینی خود استفاده کنید.

برای جلوگیری از نشستن گردوغبار زیاد روی گل‌های مصنوعی و ازبین‌رفتن درخشش و جلای آن‌ها بهتر است با توجه به محیط زندگی‌تان، هر ۱۰ تا ۱۴ روز یک‌بار آن‌ها را گردگیری کنید. دقت داشته باشید که این روش زمانی که گل‌ها نه فقط به‌خاطر گردوغبار، که به‌خاطر وجود لکه یا سایر انواع آلودگی درخشش خود را از دست داده‌اند، کارایی چندانی ندارد و بهتر است گل‌های مصنوعی نسبتاً کثیف را با روش‌های دیگر تمیز کردن گل مصنوعی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد بشویید و پاک کنید.

۲- شستن گل‌های مصنوعی

زمانی که گل‌های مصنوعی آن‌قدر غبار گرفته و کثیف شده‌اند که نمی‌توانید با گردگیری و دستمال‌کشیدن آن‌ها را تمیز کنید، بهتر است درصورت امکان از روش شست‌وشو استفاده کنید. پیش از شستن گل‌های مصنوعی، ابتدا مطمئن شوید که قابل شست‌وشو هستند و با تماس با آب آسیب نمی‌بینند.

پیشنهاد می‌کنیم برای شستن گل‌های مصنوعی از شوینده‌های قوی شیمیایی استفاده نکنید. تنها کافی‌ست مقداری مایع ظرفشویی را در ظرف مناسبی که پر از آب ولرم کرده‌اید بریزید و آن را آن‌قدر با دست هم بزنید تا کف کند و بعد گل‌ها را در ظرف قرار دهید و با دقت با دست یا با مسواک نرم آن‌ها را بشویید. بعد از شستن گل‌ها آن‌ها را در ظرف مناسب دیگری که پر از آب تمیز است بگذارید و اجازه دهید آن‌قدر در ظرف باقی بمانند تا شوینده از سطح‌شان جدا شده و در ظرف ته‌نشین شود. در انتها گل‌ها را آ‌ب‌کشی و خشک کنید.

۳-استفاده از سشوار برای تمیز کردن گل مصنوعی

چنان‌چه گردوغبار روی گل‌های مصنوعی چندان زیاد نیست، می‌توانید برای پاک‌کردن‌شان از سشوار استفاده کنید. برای استفاده از سشوار برای تمیز کردن گل مصنوعی حتماً آن را در سردترین درجه‌ی ممکن قرار دهید و دقت داشته باشید چنان‌چه گردوغبار زیادی روی گل‌ها نشسته باشد، با نزدیک‌کردن سشوار به آن‌ها ممکن است این گردوغبار پراکنده شده و وارد دستگاه تنفسی شما شود.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید ماشین لباسشویی | نحوه‌ی انتخاب ماشین لباسشویی مناسب

پس تا جای امکان دهان و بینی خود را با ماسک بپوشانید و یا گردگیری گل‌های مصنوعی با سشوار را در فضایی سرباز انجام دهید. گذشته از این استفاده از سشوار با حرارت بالا می‌تواند باعث ذوب‌شدن و آسیب‌دیدن گل‌های مصنوعی‌تان شود.

۴- استفاده از جاروبرقی برای تمیز کردن گل مصنوعی

جاروبرقی ابزاری مناسب برای تمیز کردن گل‌های مصنوعی با ابعاد نسبتاً بزرگ است. تمیز کردن گل‌های مصنوعی بزرگ نسبت به گل‌های مصنوعی کوچک‌تر دشوارتر و زمان‌برتر است، اما شما می‌توانید با استفاده از سری برس‌دار جاروبرقی، به‌راحتی گردوغبار روی این گل‌ها را پاک کنید. پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که قصد دارید با جاروبرقی گل‌های مصنوعی را گردگیری کنید حتماً سری جاروبرقی یا جاروشارژی را با استفاده از پارچه‌ای نازک، مثل جوراب شیشه‌ای، بپوشانید. بدین‌ترتیب مانع از آسیب‌دیدن گل‌ها بر اثر مکش قوی جاروبرقی خواهید شد.

۵- تمیز کردن گل مصنوعی با اسپری

استفاده از اسپری یکی از دیگر روش‌های تمیز کردن گل مصنوعی در خانه است. برای تمیز کردن گل‌های مصنوعی با اسپری، یک ظرف اسپری متوسط را پر از آب کنید و در آن مقداری مایع‌ظرفشویی بریزید و خوب هم بزنید تا کف کند. ترکیب داخل ظرف را روی تمامی سطح گل‌های مصنوعی اسپری کنید تا آلودگی و گردوغبار موجود در آن‌ها خارج شود و سپس با دستمالی تمیز گل‌ها را خشک کنید.

تمیز کردن گل مصنوعی

بهتر است پیش از اسپری‌کردن، گل‌ها را به مکانی مناسب انتقال دهید تا گردوغبار خارج‌شده از آن‌ها باعث آلوده‌شدن فضای داخل منزل‌تان نشود. به‌جای مایع ظرفشویی می‌توانید از شوینده‌های دیگری مانند شیشه‌پاک‌کن یا حتی از آب‌لیمو یا ترکیب آب و سرکه هم استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
حل مشکلات بین زن و شوهر کار ریش سفیدها نیست!

۶- برق‌انداختن گل مصنوعی با نمک

دانه‌های نمک می‌توانند به‌عنوان یک جلادهنده‌ی طبیعی برای گل‌های مصنوعی شما عمل کنند و درصورت کدرشدن گل‌ها زیبایی و درخشش اولیه را به آن‌ها برگردانند. برای تمیز کردن گل‌های مصنوعی با نمک باید آن‌ها را همراه با مقداری نمک دانه‌درشت در یک کیسه‌ی پلاستیکی بریزید و آن را برای چند دقیقه تکان دهید. با تکان‌دادن کیسه‌ی پلاستیکی نمک‌های دانه‌درشت با ذرات گردوغبار موجود روی گل‌ها اصطکاک پیدا خواهند کرد و آن‌ها را از روی گل‌ها پاک می‌کنند. در این روش می‌توانید به جای نمک از برنج یا ذرت خام هم استفاده کنید.

۷- استفاده از شوینده‌های دارای آمونیاک برای برگرداندن رنگ گل‌های مصنوعی

اگر گل‌های مصنوعی‌تان به‌مرور زمان رنگ‌پریده شده‌اند و گردوغبار باعث ازبین‌رفتن جلای‌شان شده، می‌توانید با استفاده از شوینده‌های دارای آمونیاک تا اندازه‌ای درخشش و جلا را به آن‌ها برگردانید. یکی از شوینده‌های دارای آمونیاک که معمولاً در همه‌ی خانه‌ها وجود دارد شیشه‌پاک‌کن است. برای تمیز کردن گل مصنوعی با شیشه‌پاک‌کن مقداری شیشه‌پاک‌کن را روی گل‌ها اسپری کنید و اجازه دهید در همان حالت حدود نیم ساعت زیر نور خورشید باقی بمانند.

دقت داشته باشید که بعضی از گل‌های مصنوعی با موادی ساخته شده‌اند که در تماس با آمونیاک آسیب می‌بینند، بنابراین بهتر است پیش از استفاده از شیشه‌پاک‌کن یا هر ترکیب دارای آمونیاک دیگری، ابتدا آن را روی سطح کوچکی از گل مصنوعی امتحان کنید.

۸- بهره‌گرفتن از اسپری‌های براق‌کننده‌ی گل مصنوعی

برای براق‌کردن گل‌های مصنوعی می‌توانید از اسپری‌هایی که به همین منظور تولید شده‌اند استفاده کنید، اما دقت داشته باشید که پیش از اسپری‌کردن این مواد روی گل‌های مصنوعی لازم است ابتدا گردوغبار را با روش‌های دیگری که معرفی کرده‌ایم از روی آن‌ها پاک کنید. درواقع اسپری‌های براق‌کننده‌ی گل‌های مصنوعی بیشتر باعث درخشندگی بیشترشان می‌شوند و درصورت تجمع گردوغبار زیاد روی گل‌ها به‌تنهایی کارایی ندارند.

همچنین بخوانید: انواع اسکاچ ظرفشویی و روش‌های تمیزکردن آن‌ها

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

8 − یک =

دکمه بازگشت به بالا