تکنولوژیکامپیوتر و اینترنت

چطور در تلگرام تبلیغ کنیم؟ | راهنمای تبلیغ در تلگرام

هر کسب‌وکاری رو به جلو حرکت می‌کند، ولی کسب‌و‌کاری موفق‌تر است که بتواند با سرعت بیش‌تری به پیش رود و به سبب همین سرعت بیش‌تر تک‌تک رقبا را پشت‌سر بگذارد. یکی از روش‌ها و در واقع ابزارهایی که به واسطه‌ی آن‌ها می‌توان موجب افزایش سرعت به‌پیش‌رفتن کسب‌وکار شد استفاده از بازاریابی دیجیتال است. در این بین، می‌توان به بهترین شکل ممکن از اعتیاد تعداد بسیاری از انسان‌ها به گوشی موبایل و خصوصاً اعتیاد به پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی جهت استفاده‌ی بهینه از بازاریابی دیجیتال بهره برد؛ اما از میان این شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها به جرأت می‌توان گفت که تلگرام و اینستاگرام در صدر پرطرف‌دارترین پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی هستند. در ادامه در مورد تبلیغ در تلگرام با شما صحبت می‌کنم. ابتدا به شما خواهم گفت که چرا تبلیغات در تلگرام بسیار سودمند است، و پس از آن در مورد روش‌های تبلیغ در تلگرام برای‌تان صحبت خواهم کرد.

چرا تلگرام برای تبلیغات ابزاری عالی است؟

تلگرام ابزاری عالی برای تبلیغات است و می‌توان از آن جهت پیشرفت اساسی کسب‌وکار به بهترین نحو استفاده کرد، زیرا:

۱-  تلگرام در ایران اولین و محبوب‌ترین پیام‌رسان است

محبوب‌ترین پیام‌رسان در ایران تلگرام است، به گونه‌ای که بر طبق تازه‌ترین آمار حدود ۶۰ درصد از ایرانیان از این پیام‌رسان استفاده می‌کنند. ۶۰ درصد میزان بسیار بالایی ست و به همین یک علت هم که شده باید از تلگرام برای تبلیغات استفاده کرد.

یکی از برتری‌های تلگرام به نسبت سایر پیام‌رسان‌ها، که خود عاملی ست مهم برای افزایش استفاده‌کنندگان از این پیام‌رسان، امن‌بودن آن است.  برتری دیگر امکان استفاده از فضای ابری تلگرام است. هر کاربر تلگرام به یک فضای ابری دسترسی دارد که نه‌تنها می‌تواند حجم زیادی اطلاعات را بدون نیاز به هارد خارجی و فیزیکی ذخیره کند، بلکه این اطلاعات بسیار در صورت ذخیره در فضای ابری بسیار ایمن خواهند بود.

دیگر برتری تلگرام به نسبت سایر پیام‌رسان‌ها این است که به‌واسطه‌ی استفاده از Secret Chat کاربران می‌توانند گفتگویی ایمن را تجربه کنند.

۲- تلگرام رایگان است

مهم نیست که چه تعداد پیام در تلگرام رد و بدل می‌کنید، این مهم است که هر اندازه هم پیام رد و بدل کنید نباید بابت ارسال هیچ‌کدام از آن‌ها هزینه‌ای پرداخت کنید. تلگرام رایگان است و این خود امتیازی ست بزرگ برای این پیام‌رسان. افزون بر این از انواع پیام‌ها می‌توان استفاده کرد. منظور این است که می‌توان پیام متنی، تصویری، صوتی و ویدئویی ارسال کرد، از این رو به راحتی می‌توان از تخیل استفاده کرد و انواع پیام‌ها را در قالبی خلاقانه برای دیگران ارسال نمود.

تبلیغ در تلگرام
تبلیغ در تلگرام

۳- امکان ایجاد گروه در آن وجود دارد

در تلگرام می‌توان گروه‌های بسیاری ساخت. این خود یک مزیت است – خصوصاً برای کسب‌وکارهایی که مشتریان زیادی دارند. این‌گونه کسب‌وکارها می‌توانند برای هر کدام از خدمات و محصولات خود گروهی جداگانه راه‌اندازی کنند و به این ترتیب با سهولت بیش‌تری با مخاطبان خود در ارتباط باشند.

۴-  تلگرام از کانال‌های پربازدیدی برخوردار است

در تلگرام می‌توان کانال ایجاد کرد و از روش‌های مختلفی جهت افزایش عضوهای کانال اقدام نمود. افزون بر این، همان‌گونه که در ادامه خواهم گفت، کانال‌های پربازدیدی در تلگرام وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توان تبلیغات مؤثری داشت.

روش‌های تبلیغ در تلگرام

حال که مروری بر برتری‌های تلگرام به‌نسبت سایر پیام‌رسان‌ها داشتیم و دیدیم که به چه علت این پیام‌رسان محبوب گزینه‌ای مناسب برای تبلیغات است، نوبت به معرف روش‌های تبلیغات در تلگرام رسیده است. روش‌های مختلفی برای تبلیغ در تلگرام وجود دارند که به قرار زیر اند:

بیشتر بخوانید
برچسب‌های تلفن ضد اشعه اسمارت دات هنوز در آمازون فروخته می‌شوند

۱- بهره‌گرفتن از استیکرهای تلگرام

راهنمای تبلیغ در تلگرام

می‌دانید که استیکرها در پیام‌رسان تلگرام به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرند، حال اگر شما بتوانید استیکرهایی جذاب بسازید و در این استیکرها از لوگوی برند، شرکت و یا کسب‌وکار خود استفاده کنید می‌توانید از استیکرها جهت تبلیغات استفاده کنید.

فقط به یاد داشته باشید که در حال حاضر استیکرهای بسیار زیادی وجود دارند و برای آن‌که بتوانید استیکرهای خود را در زمره‌ی استیکرهای پرکاربرد قرار دهید اولین و مهم‌ترین موردی که باید به آن توجه کنید جذابیت استیکرها است. اگر استیکرها را به‌گونه‌ای طراحی کنید که جذاب باشند و کاربران تلگرام را برای استفاده از آن‌ها ترغیب کنند تعداد بیش‌تری از کاربران استیکرهای شما را خواهند دید و این به‌معنای دیده‌شدنِ لوگوی برندتان توسط افراد بیش‌تری است.

۲- استفاده از کانال تلگرام

مزیت خوبی که تلگرام دارد این است که امکان ایجاد کانال را فراهم کرده و از این طریق هر یک از کسب‌وکارها می‌توانند مشتریان بسیاری را برای محصولات یا خدمات خود جذب کنند. برای این کار باید ابتدا کانال ایجاد کرد و سپس از روش‌هایی جهت افزایش اعضای کانال استفاده نمود. پیش از این که به معرفی این روش‌ها بپردازم ذکر این نکته لازم است که نباید به دنبال اعضای غیر واقعی بود.

منظور از اعضای غیر واقعی، یا اعضای به اصطلاح فیک است و یا اعضایی است که علاقه‌ای به محتوای کانال ندارند. افزایش اعضای کانال از این راه‌ها تأثیر مثبتی ندارد و حتی شاید تأثیر منفی نیز داشته باشد، چرا که کاربر جدید ممکن است با ورود به کانال دریابد که تعداد اعضای کانال با تعداد بازدیدهای هر مطلب سازگار نیستند و این کانال از اعضای غیرواقعی استفاده کرده. بدیهی است که این کاربر یا کانال را ترک می‌کند و یا آن‌که ارزش کانال در نزد او پایین می‌آید. حتی گفته می‌شود که خودِ تلگرام نیز ممکن است کانال‌هایی که از اعضای فیک استفاده می‌کنند را مسدود کند.

حال بیایید نگاهی داشته باشیم به روش‌های افزایش اعضا یا همان ممبرهای تلگرام:

الف) از مخاطبین خود استفاده کنید

البته که در روزهای نخستینی که کانال را ایجاد می‌کنید، اعضای کمی در کانال خواهید داشت. در ابتدای کار برای افزایش اعضا می‌توانید از مخاطبین خود، مخاطبین همکاران‌تان، مخاطبین همسر و فرزندان‌تان استفاده کنید. با عضو شدن نیمی از این اشخاص برای اندکی هم که شده تعداد اعضای کانال افزایش می‌یابد.

ب) محتوای جذاب بسازید

در هر زمینه‌ای که قرار است در کانال فعالیت کنید، سعی کنید محتوایی جذاب و کاربردی بسازید. بدیهی است که هر اندازه محتوای‌تان جذاب و کاربردی باشد بیش‌تر فوروارد می‌شود و افراد بیش‌تری آن را می‌بینند و شانس افزایش اعضای کانال بیش‌تر می‌شود.

محتوای جذاب و کاربردی محتوایی است که:

اولاً در زمینه‌ی خود بتواند «سودی» به کاربر برساند، یعنی یا موجب شود کاربر چیزی یاد بگیرد، یا او را بخنداند، یا سرگرم‌اش کند یا خلاصه به هر طریقی اثری مثبت روی او داشته باشد که موجب شود کاربر از این محتوا خوش‌اش بیاید.

بیشتر بخوانید
بازیافت جامبو جت چقدر سخت است؟

ثانیاً یا ویدئو باشد، یا گیف، یا تصویر و یا اینفوگرافیک و یا متن کوتاه به همراه تصویر. به خاطر داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق کاربران گوشی موبایل بی‌حوصله هستند، بنابراین محتوای متنی با طول متوسط تا بلند نمی‌تواند به اندازه‌ی محتوای ویدئویی یا گیف موفق عمل کند.

پس به خاطر داشته باشید زمانی محتوا می‌تواند اعضای فعلی را نگه دارد و افزایش اعضا را به همراه داشته باشد که هم جذاب باشد و هم کاربردی. بنابراین اگر وب‌سایت فروشگاهی دارید یا در هر زمینه‌ای برای کسب‌وکارتان کانال تلگرام درست می‌کنید صرفاً به تبلیغ محصولات و یا خدمات خود نپردازید بلکه به اعضا محتوای جذاب و کاربردی هدیه دهید.

ج) آدرس کانال را در انتهای هر پست درج کنید

فراموش نکنید که برای افزایش اعضای کانال از طریق افزایش فورواردهای مطالب، حتماً باید آدرس کانال را در انتهای هر پست قرار دهید تا با فوروارد از طریق برخی اپلیکیشن‌ها که به هنگام فورودارد موجب حذف نام کانال می‌شوند نام کانال شما در انتهای پست وجود داشته باشد. به این ترتیب کاربرانی که پست کانال شما برای آن‌ها فوروارد شده می‌توانند نام کانال شما را ببینند و بر روی آن تَپ کنند.

راهنمای تبلیغ در تلگرام
راهنمای تبلیغ در تلگرام

د) در کانال‌های دیگر تبلیغ کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش اعضای کانال در راستای تبلیغ در تلگرام استفاده از تبلیغات در کانال‌های پربازدید است. برخی از این کانال‌ها در ازای دریافت مبلغی کانال شما را تبلیغ می‌کنند. سعی کنید تا حد امکان کانالی را جهت تبلیغ انتخاب کنید که موضوع محتوای‌اش مستقیم و یا غیر مستقیم با موضوع محتوای کانال شما مرتبط باشد.

البته از طریق تبادل نیز می‌توان اعضای کانال را افزایش داد. برای تبادل، کانالی دیگر آدرس کانال شما را در کانال خود درج می‌کند و شما هم آدرس کانال مورد نظر را در کانال خود پست می‌کنید. البته اگر کانال‌تان را تازه ایجاد کرده باشید تبادل با کانال‌های کم‌عضوی مانند کانال خودتان نمی‌تواند کاربردی باشد.

ه) کانال را جذاب کنید

سعی کنید از طرق مختلف جذابیت کانال‌تان را افزایش دهید. بدیهی است که چنین کاری موجب ماندن اعضای فعلی و افزایش اعضا می‌شود. از طریق برگزاری مسابقه، ایجاد نظرسنجی و موارد از این قبیل می‌توانید به جذابیت کانال‌تان بیفزایید.

و) لینک عضویت در کانال را در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید:

حتماً لینک کانال‌تان را در وب‌سایت‌تان و هر شبکه‌ی اجتماعی‌ که دارید قرار دهید.

ز) آدرس کانال را دایرکتوری‌های موجود در وب قرار دهید:

برخی وب‌سایت‌ها وجود دارند که کارشان صرفاً درج آدرس کانال در گروه‌ها و طبقه‌هایی ست که خود در سایت‌شان ایجاد کرده‌اند. مخاطبان با مراجعه به این وب‌سایت‌ها به گروه یا طبقه‌ای که باب‌میل‌شان است مراجعه کرده و به جستجو در میان کانال‌ها می‌پردازند.

ح) لوگویی جذاب و ثابت داشته باشید:

هرچه لوگوی کانال‌تان جذاب‌تر باشد بهتر در ذهن می‌ماند. هم‌چنین سعی کنید هم لوگو و هم نام و هم آدرس کانال‌تان برای همیشه ثابت بمانند و تا جای ممکن اقدام به تغییر این سه نکنید. افزون بر این، سعی کنید در تصاویر، ویدئوها، گیف‌ها و اینفوگرافی‌هایی که در کانال خود درج می‌کنید از لوگو و نام کانال‌تان استفاده کنید.

راهنمای تبلیغ در تلگرام

****

به خاطر داشته باشید که باید از کانال تلگرام‌تان به خوبی جهت معرفی محصولات و خدمات‌تان بهره ببرید. منظور این است که صرفاً پست‌های تبلیغاتی، یعنی پست‌هایی که تبلیغ محصولات یا خدماتتان هستند، نگذارید و اجازه دهید میان پست‌های کاربردی و پست‌هایی که برای تبلیغ محصولات و خدمات‌تان استفاده می‌کنید تناسب وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید
آگاهی ایلان ماسک از موضوع حمایت بیت کوین از انرژی‌های سبز

۳- استفاده از تبلیغات کلیکی

برخی سامانه‌های تبلیغاتی در تلگرام وجود دارند که محصولات، خدمات، برند، کانال و وب‌سایت شما را در کانال‌های مختلف تبلیغ می‌کنند و به ازای هر کلیکی که بر روی لینک تبلیغ می‌شود مبلغی از شما دریافت می‌کنند. این روش نیز روش خوبی برای تبلیغ در تلگرام است. اما حتماً توجه کنید که سامانه‌ی تبلیغاتی حرفه‌ای باشد و بتواند به خوبی از پسِ این کار برآید. با جستجو در گوگل می‌توانید به سامانه‌های مختلف تبلیغاتی دست پیدا کنید.

۴- استفاده از تبلیغات بازدیدی

می‌توانید از کانال‌های مرتبط و البته پربازدید بخواهید که محصولات، خدمات و یا آدرس کانال یا وب‌سایت شما را در کانال خود پست کنند و به ازای هر بازدیدی که از آن پست تبلیغی صورت گیرد به آن کانال هزینه پرداخت کنید. این روش نیز روشی بسیار خوب برای تبلیغات در تلگرام است، چرا که برند، کسب‌وکار، محصولات و خدمات شما را تعداد بسیاری می‌بینند و این خود کمترین مزیتی که می‌تواند داشته باشد افزایش شهرت برند شما را در پی خواهد داشت.

۵- استفاده از تبلیغات ساعتی

تبلیغات ساعتی همان رویه‌ی تبلیغات بازدیدی را دارد با این تفاوت که شما هزینه را نه برای تعداد بازدید که برای تعداد ساعاتی که پست تبلیغی نمایش داده می‌شود می‌پردازید. در این نوع از تبلیغات در تلگرام باید حتماٌ به ساعتی که قرار است پست تبلیغی شما نمایش داده شود دقت کنید. یعنی به عنوان مثال اگر قرار است ۱۲ ساعت پست شما به عنوان آخرین پست در کانال درج شود، ساعت ۱۲ صبح تا ۱۲ شب زمان بهتری به نسبت ساعت ۱۲ شب تا ۱۲ صبح است.

۶- استفاده از اشخاص مشهور

از اشخاص مشهور بخواهید که با محصولات، خدمات و یا حتی کنار شرکت‌تان عکس بگیرند و شما آن را در کانال خود منتشر کنید. این کار سود بسیاری برای شما در پی خواهد داشت، چرا که تصاویر به احتمال بسیار توسط افراد زیادی دیده خواهند شد و این خود افزایش شهرت برند شما را در پی دارد.

موردی دیگر که در ارتباط با این نوع تبلیغات در تلگرام وجود دارد این است که از برخی از اشخاصی که به طرزی خلاقانه دابسمش و کلیپ کوتاه خنده‌دار می‌سازند بخواهید که از برند، لوگو، محصولات و یا خدمات شما به عنوان اسپانسر در یکی از کلیپ‌ها و یا دابسمش‌های خود  نام ببرند. کلیپ‌های این‌گونه افراد به سرعت در تلگرام پخش می‌شود و به این ترتیب افراد بیش‌تری می‌توانند با محصولات و یا خدمات شما آشنا شوند.

سخن آخر

چنان‌که در ابتدای این نوشتار گفتم، تلگرام یکی از بهترین ابزارها جهت تبلیغات است و به سبب کاربران بسیاری که دارد می‌تواند گزینه‌ای بسیاری عالی برای بازاریابی دیجیتال باشد. به خاطر داشته باشید که در دنیای امروز بازاریابی دیجیتال، که تبلیغ در تلگرام یکی از انواع آن باشد، نقشی مهم و اساسی در پیش‌روی کسب‌وکار شما دارد.

همچنین بخوانید: درس‌های ارسطوی فیلسوف برای بازاریابی در قرن ۲۱

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

4 − سه =

دکمه بازگشت به بالا