تکنولوژی

ویرجین آتلانتیک به بررسی مشارکت در پروژه «تاکسی پرنده» می‌پردازد

ویرجین آتلانتیک در حال بررسی این موضوع است که آیا می‌تواند به عنوان بخشی با همکاری Vertical Aerospace مستقر در بریستول، سرویس تاکسی پرنده را راه اندازی کند یا خیر.

به گزارش پایگاه خبری بی‌بی‌سی، این شرکت هواپیمایی ادعا می‌کند که وسایل نقلیه‌ای که قابلیت برخاست و فرود عمودی (eVTOL) دارند، می‌توانند از شهرها به فرودگاه‌های بزرگ پرواز کنند. شرکت Vertical Aerospace (هوافضای عمودی) امسال پروازهای آزمایشی هواپیماهای خود را انجام می‌دهد. به گفته یک کارشناس، این پیشنهاد نسبت به سایر شرکت‌های تاکسی هوایی غیر عملی‌تر نیست، اما چالش‌هایی در پیش دارد.

ایده چیست؟

چندین شرکت ایده تاکسی‌های پرنده خودران را تبلیغ کرده‌اند که می‌تواند مسافران را از پشت بام در مراکز شهر سوار کرده و آنها را به هر کجا که می‌خواهند ببرند. پیشنهاد ویرجین آتلانتیک کمی دست‌یافتنی‌تر است. بنا بر ادعای این شرکت، یک هواپیمای eVTOL می‌تواند افراد را از شهری مانند کمبریج سوار کرده و به فرودگاه بزرگی مانند هیترو لندن منتقل کند. شرکت Vertical Aerospace  می‌گوید:

هواپیمای VA-X4 قادر به حمل چهار مسافر و خلبان تا مسافت ۱۰۰ مایل است و همچنین در مقایسه با هلیکوپتر به طور قابل توجهی آلایندگی و سر و صدای کمتری دارد.

در حقیقت این شرکت ادعا می‌کند که هواپیماهایش در هنگام پرواز تقریباً ساکت خواهد بود. شرکت Vertical Aerospace در حال حاضر با هواپیمایی آمریکا و Avolon، یک شرکت اجاره هواپیما را به صورت مشارکتی اداره می‌کند.

آیا امکان پذیر است؟

مایکل سروونکا، رئیس Vertical Aerospace به بی‌بی‌سی گفت:

در این بازار هیاهوی زیادی وجود دارد. ما رویکردی را در پیش گرفته‌ایم که مرزهای موجود را از نظر فناوری افزایش می‌دهد اما فراتر از آن نیست. هواپیما با فاصله بال ۱۵ متری باید به نقاط تعیین شده مانند باند هلیکوپتر یا فرودگاه‌های منطقه‌ای پرواز کند. مانند هر هواپیمای دیگر، VA-X4 هم تحت بررسی‌های دقیق ایمنی و نظارتی قرار خواهد گرفت.

دکتر گای گراتون، دانشیار هوانوردی و محیط زیست در دانشگاه کرانفیلد، گفت Pipistrel Velis از اسلوونی به خوبی نشان می‌دهد که یک هواپیمای الکتریکی مدرن چه قابلیت‌هایی می‌تواند داشته باشد. او توضیح داد که Pipistrel Velis توانایی حمل دو نفر را دارد و در زمانی حدود یک ساعت و ربع پرواز می‌کند. این یک هواپیمای معمولی است، بنابراین در مقایسه با هر چیزی که با پرواز و فرود عمودی انجام می‌شود، بسیار کارآمد است. اگرچه VA-X4 بی‌صداتر از هلیکوپتر خواهد بود، روتورها و بال‌های آن هنوز هم در پرواز به جلو سر و صدا ایجاد می‌کنند. آقای سروونکا انتظار دارد هنگام عبور آن از بالای سر انسان، صدای آن بیشتر از صدای یک یخچال به نظر نرسد.

بیشتر بخوانید
قرعه کشی ایران خودرو امروز صبح انجام و نتیجه‌ی آن اعلام شد

آقای سروونکا می‌گوید که اهداف این شرکت می‌تواند به جای امیدواری به اختراع یک باتری جادویی جدید، با فناوری امروزی هم محقق شود. اما تصاویری باشکوه از تاکسی‌های هوایی که مسافران را از یک آسمان خراش به آسمان خراش دیگر منتقل می‌کنند، به فناوری جدید کنترل ترافیک هوایی، پذیرش عمومی هواپیماهای بیشتر در شهرها، بهبود در اتوماسیون و تغییرات نظارتی نیاز دارد که یک دهه دیگر با آن فاصله دارد.

پیش به سوی پرواز در آسمان‌ها با استفاده از خودروهای پرنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دوازده + 16 =

دکمه بازگشت به بالا