پزشکی

تازه‌ترین توصیه آموزشی سازمان بهداشت جهانی در مورد ویروس کرونا

ویروس کرونا: پرسش‌ها و پاسخ‌ها

باید چه زمانی و چه طور از ماسک برای محافظت در برابر ویروس کرونای جدید استفاده شود؟

اگر شما هیچ یک از علائم تنفسی از قبیل تب، سرفه خشک یا آبریزش بینی را نداشته‌باشید نیازی به استفاده از یک پزشکی مانند ماسک‌های جراحی را نخواهید داشت. ماسک‌ها به تنهایی می‌توانند احساس نادرستی از حفاظت در برابر این ویروس به شما بدهند و حتی ‌می‌توانند زمانی که به طرز صحیحی استفاده نشونند، به منبعی برای یک عفونت تبدیل شوند.

ماسک‌ها بایستی تنها توسط کارکنان مراقبت‌های بهداشتی، افراد سرپرست و افراد بیماری که علائمی همچون تب و سرفه هستند استفاده شود چون کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و افراد سرپرست در تماس نزدیک با بیماران هستند. بنابراین آنها بیشتر در معرض ابتلا به کوید-۱۹ هستند.

افراد بیمار هم بایستی برای محاظت سایر افراد از ترشحات بزاق که می‌تواند در زمان سرفه یا عطسه خارج شود، از ماسک استفاده کنند. بنابراین کارکنان مراقبت‌های بهداشتی، افراد سرپرست بخش‌های مراقبتی یا کسانی که تب دارند و سرفه‌های خشک می‌کنند، به طریقی که در ادامه معرفی می‌نماییم باید از ماسک استفاده کنند.

دستورالعمل استفاده از ماسک

قبل از دست زدن به ماسک، دست‌های خود را با ژل حاوی الکل یا آب و صابون به خوبی بشویید. از عدم پارگی  یا داشتن سوراخ در لایه‌های ماسک، اطمینان حاصل کنید. از قسمت فوقانی ماسک اطمینان حاصل نمایید. قسمت فوقانی ماسک، همان جایی است که تکه فلزی یا سخت ماسک وجود دارد. سپس قسمت داخلی ماسک که سفید رنگ است را مشخص کنید. در گام بعدی ماسک را بر روی صورت خود قرار دهید و بعد از آن نوار فلزی و سخت را فشار دهید یا گوشه‌اش را سفت کنید تا شکل بینی شما را به خود بگیرد.

بیشتر بخوانید
بیماری ام اس چیست و چه کسانی را مبتلا می‌کند؟

در قدم بعدی ماسک را بر روی صورت خود تنظیم کنیدبه طوری که دهان و چانه شما را پوشش دهد.  اطمینان حاصل کنید که هیچ شکافی یا فضای خالی بین صورت شما و ماسک وجود نداشته‌باشد. برای جلوگیری از آلودگی، قسمت جلوی ماسک را در زمان استفاده کردنتان، لمس نکنید. اگر هم اتفاقی آن را لمس کردید، دستانتان را خوب بشویید.

برای در آوردن ماسک، کش‌های آن را از پشت بدون اینکه را لمس کنید، خارج کنید و از صورت خود دور نگه دارید. سپس آن را در سطل زباله‌ای در بسته بیندازید و دست‌های خود را سریعا تمیز کنید. خیلی اهمیت دارد که ماسک را تنها یک بار استفاده کنید. این را بدانید به محض اینکه ماسک شما مرطوب شد، باید آن را با یک ماسک جدید جایگزین نمایید.

به خاطر داشته‌باشد بهترین راه حافظت از خودتان در برابر ویروس کرونای جدید شست‌وشوی مرتب دست‌ها با ژل حاوی الکل یا آب و صابون است.

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا