صنعتی

الزام استفاده از تابلو برق صنعتی و کفپوش عایق در کارگاه

اگر شما نیز به دنبال راه‌اندازی کارگاه خود هستید، حتماً به فکر این افتاده‌اید که چگونه با استفاده از کفپوش‌های عایق از خطر برق‌گرفتگی کارگران جلوگیری کنید؛ شاید یکی از دغدغه‌های شما شناخت انواع تابلو برق صنعتی و کاربرد آن‌ها در سیستم انتقال جریان الکتریکی به تجهیزات باشد. ما در این مقاله سعی در معرفی یکی از روش‌های کاربردی برای جلوگیری از برق‌گرفتگی کارگران و یکی از مهم‌ترین تجهیزات کارگاه، تابلو برق و معرفی انواع آن را داریم.

تابلو برق صنعتی چیست؟

تابلو‌های برق جعبه‌های در ابعداد مختلف هستند که تجهیزاتی را درون خود جای می‌دهند. هر مکانی که بخواهد از جریان الکتریکی استفاده کند طبق استاندارد‌های جهانی می‌بایست از تابلو برق‌ها برخوردار باشد. در صورتی‌که از تابلو برق و جعبه تقسیم در مکانی استفاده نشود عمل کنترل جریان برق به خوبی صورت نمی‌گیرد و این باعث بروز انواع خسارات مالی و جانی می‌شود.

تابلو سلول ریتال نیز همانند سایر مدل‌های تابلو‌های برق وظیفهٔ کنترل جریان برق را بر عهده دارد و به سفارش کارفرما می‌تواند به‌صورت ایستاده و یا دیواری طراحی شود.

انواع تابلو برق صنعتی

تابلو برق‌ها به منظور استفاده در کارگاه‌های مختلف طراحی می‌شوند هم‌چنین ابعاد و اندازهٔ آن‌ها باید متناسب با نیاز مشتری باشد؛ به‌همین دلیل انواع گوناگونی از این تابلو‌ها به منظور استفاده‌های مختلف طراحی‌شده‌اند که در ادامه به معرفی یکی از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

تابلو سلول ریتال

تابلو سلول ریتال با توجه به ابعادشان، کاربردهای زیادی هم‌چون: کارگاه‌ها، مراکز صنعتی و مکان‌هایی که فضای کافی ندارند، استفاده می‌شود. هم‌چنین این تابلوها دارای تنوع بسیار بالایی می‌باشند، انواعی از این تابلوها شامل تابلوهای کوچک، تابلوهای مخصوص برای کامپیوترهای صنعتی، تابلوهای ایستاده، تابلوهای کنترل و غیره اشاره کرد.

این نوع تابلو برق‌ها بسیار ساده از نظر مونتاژ هستند و با استفاده از اتصال چند سلول جدا از هم می‌توان آن‌ها را سر هم کرد. این تابلو‌ها با استفاده از سه کلید کنترل می‌شوند که عبارتند از کلید وسطی که مربوط به بخش کوپلر و کلید‌های کناری به منظور کنترل بخش‌های ورودی هستند. هنگامی که برق شهری قطع شود وظیفهٔ کوپلر رساندن برق اضطراری به تجهیزات را دارد و با استفاده از کلید دوم جریان برق را راه می‌اندازد.

بیشتر بخوانید
سازنده کویل مسی

تابلو سلول ریتال

در صورت استفاده از فیوز مینیاتوری با توجه به جریان عبوری، سطح مقطع سیم‌ها انتخاب می‌شود. تابلو سلول ریتال دارای نوارهایی هستند که فرم IP دارند که بر روی تابلو نصب می‌شود، عمر و کیفیت بیشتری به نسبت سایر نوار‌های درزگیری برخوردار است.

قطعات مورد استفاده در تابلو برق صنعتی

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد تابلو برق‌ها تجهیزاتی به منظور هدایت و کنترل بر روی جریان برق هستند که درست در ابتدای مسیر باید نصب شوند. تابلو برق صنعتی با کنترل بر روی جریان برق مانع از ایجاد اتصال کوتاه و اضافه بار بر روی سایر تجهیزات می‌شوند. قطعاتی که درون این جعبه‌های فلزی قرار می‌گیرند بیشتر به دنبال تحقق همین هدف هستند.

فیوز مهم‌ترین بخش تابلو برق

وجود فیوز برای هر تابلو برقی واجب است؛ چرا که این قطعه همانند یک سوپاپ اطمینان برای تابلو برق عمل می‌کند و در هنگام عبور جریان بیش از حد مجاز برق مدار را بلافاصله قطع‌کرده و از آسیب‌رسیدن به سایر تجهیزات جلوگیری می‌نماید. فیوز‌ها انواع مختلف به منظور استفاده در ولتاژ‌های مختلف دارند.

کنتاکتور کنترل‌کننده جریان برق

کنتاکت (Contact) در زبان فارسی به معنای اتصال و برخورد می‌باشد، که این به مفهوم آن است که کنتاکتور وظیفهٔ کنترل اتصالات جریان الکتریکی را در تابلو برق ایفا می‌کند. کنتاکتور‌ها به منظور کنترل الکتروموتور‌های سه فاز از راه دور با استفاده از یک رلهٔ کلید اتصال قوی در تابلو‌های برق صنعتی نصب می‌شوند.این قطعه با برقراری اتصال ایمن بر سر راه الکتروموتور و رله به سیستم کمک زیادی می‌کند.

رله‌های الکترومکانیکی

این تجهیز نیز وظیفهٔ کنترل افت ناگهانی ولتاژ، جابه‌جایی فاز، عدم تقارن ولتاژ سه فاز و یا قطع‌بودن یکی از فاز‌ها را برعهده دارد.

روشن و خاموش کردن هر تجهیزی اصلی‌ترین عملیات در آن است. ساده‌ترین روش برای انجام این کار استفاده از کلید و سوئیچ‌ها به منظور ایجاد وقفه در مسیر رسیدن انرژی منبع الکتریکی به مدار است. یکی از معایب این نوع کلید‌ها قطع و وصل کردن جریان به‌صورت دستی می‌باشد. هم‌چنین بزرگ‌بودن انواع کلید‌های سوئیچ و شصتی نیز یکی دیگر از معایب آن‌ها است. رله‌های الکترو مکانیکی این با مرتفع‌سازی این اشکالات به ما کمک می‌کنند تا کنترل بیشتر و بهتری بر روی سیستم انتقال جریان برق داشته باشیم.

بیشتر بخوانید
ثمین پلیمر تولیدکننده کفپوش‌های صنعتی در پارک علم و فناوری البرز

رله­ی حرارتی بی متال

بی متال‌ها نوعی رلهٔ حرارتی هستند که در صورت عبور جریان بیش از حد مجاز از تابلو گرم‌شده و طی یک فرآیند مخصوص بلافاصله اتصال قطع می‌شود. این قطعات از دو تیغهٔ فلزی که ضرایب انبساط مختلفی دارند تشکیل‌شده است؛ در صورت عبور جریان اضافی از این رله بلافاصله فلز‌ها تغییر اندازه می‌دهند و بی متال به سمت فلزی که ضریب انبساط کمتری دارد خم‌شده و کنتاکت‌ها را قطع می‌کند.

در تنظیم این رله‌های حرارتی باید بی متال را بر سر راه الکتروموتور و با توجه به ولتاژ نامی آن تنظیم نمود.

کفپوش عایق تضمین ایمنی کارگران

امروزه با توجه به بالا رفتن آمار تلفات و برق‌گرفتکی در بخش‌های کار با الکتریسیته و جریان برق همهٔ کار فرما‌ها به فکر جلوگیری از خسارات ناشی از این خطر افتاده‌اند. یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از این‌گونه حوادث آموزش به کارگران جهت استفادهٔ درست و ایمن از برق است.

اما راه‌های بهتری به جهت بالا بردن سطح ایمنی کارگاه نیز وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از انواع کفپوش‌ها است. کفپوش عایق برق در مدل‌ها و انواع مختلف در بازار موجود هستند؛ این ابزار با نام‌های تجاری مختلفی مانند فرش عایق، کفپوش لاستیکی عایق، کفپوش فشار قوی و لاستیک زیر پایی عایق یافت می‌شود.

انواع کفپوش عایق

کفپوش‌های لاستیکی در انواع مختلف به منظور استفاده در ولتاژ‌های مختلف طراحی‌شده‌اند؛ این کفپوش‌ها در انواع مختلفی در بازار موجود هستند. کفپوش‌های فشار ضعیف و معمولی که برای ولتاژ ۴۰۰ ولت مورد استفاده قرار می‌گیرند از ساده‌ترین انواع آن‌ها می‌باشند.

کفپوش‌های فشار ضعیف

این کفپوش دارای ضخامت ۳ میلی‌متری بوده و دارای استاندارد‌های جهانی IEC60243-1(1998) و تأییدیه بین‌المللی ABB ,CESI می‌باشد. در رنگ‌های متنوع آبی، زرد، قرمز، طوسی و مشکی موجود است که بر طبق سلیقهٔ خود می‌توانید انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید
صنایع مادر چیست؟

کفپوش‌های فشار متوسط

کفپوش‌های فشار متوسط نیز کاربرد بسیار زیادی در کاخانه‌ها دارند؛ این نوع کفپوش عایق مناسب برای استفاده در جلوی تابلو برق‌های ۶/۶ تا ۱۲ کیلو ولت است. مورد استفاده در جلوی تابلو خازن‌های ۶/۶ کیلو ولت، اطراف ترانس‌های LVSA، UTILITY، ارت و هم‌چنین پست برق آسیاب مواد و سنگ‌شکن است. از این نوع کفپوش‌های محبوب هم‌چنین در بارگیر خانه، کولینگ تاور و میل فن نیز استفاده می‌شود. در سه ولتاژ مختلف ۷/۳، ۱۲ و ۲۰ در دسترس همگان قرار دارد و به راحتی می‌توان آن را خریداری نمایید. ضخامت این نوع کفپوش‌ها ۳ میلی‌متر بوده و مورد تأیید گروه برق فشار قوی پژوهشگاه وزارت نیروی ایران نیز می‌باشند.

کفپوش عایق برق فشار قوی

فیلر کربن (BLACK CARBON) مقاومت الکتریکی را به‌شدت کاهش‌داده و باعث نوسان میزان رسانایی در نقاط مختلف کامپاند می‌شود، یکی شرکت آلمانی با عنوان SICHERN اقدام به اصلاح ترکیبات و فرمولاسیون این نوع کفپوش‌ها نموده و از نظر کیفی تغییرات اساسی در آن ایجاد کرد.

جایگزین‌کردن برخی افزودنی‌های خاص به‌جای فیلر کربن‌ها باعث بالا رفتن مقاومت الکتریکی این کفپوش‌ها و در نتیجه عدم عبور جریان برق از آن‌ها شد.

عدم عبور جریان برق از کفپوش به معنای عدم رساناییی آن است و این خاصیت باعث عدم عبور جریان از بدن انسان‌شده و از خطر برق گرفتگی جلوگیری می‌کند. این کفپوش‌ها با ضخامت ۴ میلی‌متری و مقاومت در برابر ۶۵ کیلو ولت در بازار موجود است.

کفپوش عایق برق

در نهایت به این نکته توجه کنید که هرگونه ناشی‌گری در استفاده از تجهیزات برقی ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری همانند سوختگی و برق گرفتگی‌های شدید را به همراه داشته باشد. کفپوش عایق تنها نوعی ابزار برای بالا بردن سطح ایمنی کارگاه محسوب می‌شود و اصلاً به معنای آن نیست که اتفاقات خطرناک در کمین نیستند؛ کارگران و برق‌کاران ملزم به رعایت اصول ایمن در محیط کارگاه می‌باشند و حتماً می‌بایست مراقبت‌های اولیه را به خوبی انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یک × 5 =

دکمه بازگشت به بالا