اقتصادی

۹ میلیون نفر در این شرایط به لطف کرونا بیکار شده یا خواهند شد!

کرونا سفره کوچک مردم را باز هم کوچک‌تر کرد

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درگزارشی تکان دهنده از وضعیت اقتصادی کشور پس از کرونا چنین می‌گوید که “سفره خانوارها کوچک‌تر خواهد شد.” در این گزارش پیش‌بینی شده تحت تاثیر کرونا در مجموع حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور، آسیب وارد شود.

دلیل این موضوع، کاهش فعالیت‌های اقتصادی، خدماتی و تولیدی و عدم رغبت مردم به مصرف زیاد همچون گذشته است. مهم‌تر اینکه پیش‌بینی شده ۲/۲ میلیون نفر از شاغلان در آینده متحمل آسیب‌های جدی‌تری می‌شوند. این افراد یا در کسب و کارهای خرد مشغول به کار هستند و یا به خاطر شیوع ویروس کرونا از کار بیکار شده‌اند.

به جز آنها آینده شغلی ۶/۸ میلیون نفر از شاغلان در بخش‌های غیر رسمی هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. به این ترتیب تعداد افراد بیکار شده یا در معرض بیکاری، ۹ میلیون نفر معادل ۳۷ درصد کل شاغلان حال حاضر کشور است. از طرفی ۵/۵ میلون خانوار آسیب جدی خواهند دید که باید برای سر و سامان دادن به شرایط آنان دو هزار میلیارد تومان کمک دولتی تعلق بگیرد.

بیشتر بخوانید: موج گرسنگی و فقر قبل از کرونا به ایران رسیده بود!

بیشتر بخوانید
این زن و شوهر به اعدام محکوم شده‌اند

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یک + هفت =

دکمه بازگشت به بالا