فوتبالیورزشی

نگاهی به زندگی فوتبالی کریستیانو رونالدو | از گارسونی تا توپ طلا

در دورانی که در آن هستیم، تقابل رونالدو و مسی بخشی از جذابیت فوتبال بوده‌است. این دو البته اکنون تقریباً در دوران پایانی فوتبال‌شان قرار دارند و بنابراین طرفداران این دو بیش از آن که درگیر کری‌خوانی باشند، باید از فوتبال‌شان لذت ببرند. رونالدو همچون مسی در کودکی دوران سختی را سپری کرده، اما تلاش‌های او اجازه نداده که برای همیشه یک گارسون رستوران باقی بماند. در ادامه مروری بر زندگی کریستیانو رونالدو و کریر فوتبالی او خواهیم داشت.

کودکی رونالدو

پنجم فوریه‌ی ۱۹۸۵ روزی تاریخی در دنیای فوتبال است، روزی است که در آن یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال به دنیا آمده‌است. وضعیت مالی خانواده‌ی کریستیانو به قدری ضعیف بود که مادرش قصد داشت او را در زمان بارداری سقط کند، اما دست تقدیر مانع از آن شد که یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال به دنیا نیاید.

او درسن ۷ سالگی در تست تیم آندورینها قبول شد و در پایه‌های این تیم شروع به فعالیت کرد. جالب آن‌که پدر رونالدو در این تیم جزو تدارکات بود و برای پیشرفت رونالدو تلاش می‌کرد. کریستیانو در سن کودکی مانند یک بازیکن حرفه‌ای بازی می‌کرد و مربیان او از استعدادش با خبر بودند. پسر پرتغالی علاوه بر فوتبال به تحصیل ادامه داد اما هرگز موفق نشد مدرک تحصیلی معتبری به دست آوَرَد.

بیوگرافی کریستیانو رونالدو

کریستیانو عاشق فوتبال بود و علاقه داشت در مورد آینده‌ی خود با دیگران صحبت کند. اسطوره‌ی تیم ملی پرتغال درحالی که ۹ سال سن داشت به دلیل صحبت‌های خود در کلاس درس، توسط دانش آموزان و معلم مورد تمسخر گرفت. شاید اگر این اتفاق نمی‌افتاد، هرگز شاهد فتح‌شدن قله‌ی فوتبال توسط او نبودیم. در همین دوران است که معلم پرتغالی از او می‌پرسد که برای آینده چه شغلی در نظر دارد و رونالدو در پاسخ می‌گوید که می‌خواهم فوتبالیست شوم. این‌جاست که مورد تمسخر دانش آموزان قرار می‌گیرد و معلم خطاب به کریستیانو می‌گوید که از هر ۱۰۰۰ نفر فقط ۱ نفر می‌تواند فوتبالیست شود و این اتفاق برای تو تقریباً غیرممکن است. صحبت‌های معلم پرتغالی باعث می‌شود رونالدو عصبانی شود و صندلی را به سمت او پرتاب کند و در نهایت رونالدوی کوچک در سن ۹ سالگی از مدرسه اخراج می‌شود. اما تقریباً در همین دوران اتفاقی مثبت برای او رخ می‌دهد و آن‌ این‌که رونالدو به دلیل درخشش در تیم آندورینها به عنوان بازیکن جوان به تیم اسپورتینگ منتقل می‌شود.

کودکی رونالدو در اسپورتینگ دوران دشواری بود. زمانی که مهاجم پرتغالی به عنوان بازیکن جوان با تیم اسپورتینگ قرارداد امضا کرد، پدر او وضعیت مناسبی نداشت و مشروبات الکلی بسیار زیادی مصرف می‌کرد. رونالدو از زمانی که فوتبال را به طور حرفه‌ای آغاز کرد و تا زمان مرگ پدرش، می‌توانست تحت تاثیر خانواده‌ی خود قرار بگیرد و از مشروبات الکی به‌طور مداوم استفاده کند اما رویای کسب توپ طلا، باعث شد کریستیانو هیچ‌وقت از مشروبات الکی استفاده نکند. اسطوره‌ی تیم ملی پرتغال بعداز درخشش در تیم‌های پایه اسپورتینگ، به تیم اصلی اسپورتینگ منتقل شد و عملکرد خیره‌کننده‌ای داشت.

رونالدو در اسپورتینگ لیسبون

 اسپورتینگ لیسبون اولین تیم حرفه‌ای رونالدو محسوب می‌شود. به عقیده‌ی خود او، از سن ۱۱ سالگی متوجه شد که استعداد بی‌نظیری دارد و در توصیف خودش عنوان کرد: من در سن کودکی همیشه گرسنه بودم. زمانی که پیروز می‌شدم گرسنه بودم و حتی زمانی که می‌باختم، احساس گرسنگی داشتم. گرسنه‌ی پیشرفت و تلاش بودم و می‌خواستم بهترین بازیکن جهان باشم.

حضور رونالدو در تیم‌های پایه لیسبون باعث شد سختی‌های جدیدی در زندگی او آغاز شود. کریستیانو به دلیل محدودیت مالی پدرش مجبور بود به‌عنوان گارسون در یک رستوران کار کند. او در سال ۲۰۱۹ طی یک مصاحبه، خاطرات آن رستوران را فاش می‌کند‌ و می‌گوید:

بعداز کار کردن همیشه گرسنه بودم و با اینکه در رستوران کار می‌کردم نمی‌توانستم غذا بخورم. وقتی کار من تمام می‌شد، به محوطه‌ی بیرون رستوران می‌رفتم و تماشاگر غذا خوردن دیگران می‌شدم. اما اکنون آن‌ها تماشاگر بازی‌های من در استادیوم هستند.

بیوگرافی کریستیانو رونالدو
بیوگرافی کریستیانو رونالدو

رونالدو عادت کرده بود که در کنار زندگی دشوار، فوتبال را ادامه دهد و پیشرفت کند. کریستیانو یک استعداد غیرقابل توصیف بود و موفق شد اولین بازی رسمی‌‌اش برای اسپورتینگ را در سن ۱۷ سالگی انجام دهد.

بیشتر بخوانید
نگاهی به ورزشگاه سانتیاگو برنابئو | استادیوم خانگی رئال مادرید

لاسلو بولونی اولین مربی رونالدو در اسپورتینگ در خصوص استعداد او می‌گوید:

برای اولین بار رونالدو را در بازی دوستانه میان تیم‌های زیر ۱۸ سال باشگاه دیدم و بلافاصله به خودم قول دادم در اسرع وقت او را نزدیک خودم بیاورم. در روز بعد، وقفه‌ی بازی‌های ملی از راه رسید و بسیاری از بازیکنان ملی‌پوش به اردوی تیم‌‌های کشورشان رفته بودند و من مجبور بودم از بازیکنان پایه تعدادی از بازیکنان را دعوت کنم. اولین کسی که دعوت کردم، کریستیانو بود. وقتی او را صدا زدم فکر نمی‌کردم مجبور شوم برای همیشه او را در کنار خودم نگه دارم اما به محض تماشای اولین تمرینش، تصمیم گرفتم که برای همیشه او را در کنار خودم حفظ کنم. من به او وابسته شده بودم و رونالدو برای من مانند مورفین بود.

بعداز این اتفاق خورشید رونالدو در دنیای فوتبال ظهور کرد و فوق ستاره‌ی جوان اسپورتینگ در لیگ پرتغال، مهارت‌ها و تکنیک‌های خود را نشان داد. رونالدو در یک فصل حضور در تیم اسپورتینگ موفق شد سه‌گانه داخلی را کسب کند و مورد توجه تیم‌های مطرح اروپایی قرار بگیرد. این‌جا بود که فرگسون مربی مطرح منچستریونایتد برای جذب او اقدام کرد. سر‌الکس فرگوسن در خصوص جذب رونالدو گفت:

اولین بار در اگوست ۲۰۰۳ کریس را ملاقات کردم. فکر می‌کردم که او جوان است و نیاز دارد تا زمان بیشتری در تیم اسپورتینگ بماند اما او در بازی افتتاحیه‌ی ورزشگاه لیسبون باورنکردنی ظاهر شد و مجبور شدم او را جذب کنم.

سرانجام رونالدو به منچستریونایتد پیوست و موفق به فتح قله‌ی فوتبال اروپا شد.

رونالدو در منچستریونایتد

کریستیانو رونالدو در سال ۲۰۰۳ با عقد قراردادی به ارزش ۱۳ میلیون یورو به منچستریونایتد پیوست. شاید اگر در ابتدا کسی بدن رونالدو را می‌دید، آینده‌ی درخشانی برای او تصور نمی‌کرد. کریستیانو زمانی که به منچستر پیوست از نظر فیزیکی و بدنی بسیار ضعیف بود و قدرت بازی در لیگ پرفشار جزیره را نداشت. اما ذهنیت قوی او و تلاش‌های مداوم باعث شد رونالدو به یک الگوی بدنی در جهان فوتبال تبدیل شود. حضور مهاجم پرتغالی در منچستریونایتد باعث شد تا او وارد دنیای جدید فوتبال شود. کریستیانو هم مانند سایر فوتبالیست‌های دهه‌ی نخست ۲۰۰۰ رفتار می‌کرد و مشهور شدن روی او تاثیر گذاشته بود. ستاره‌ی پرتغالی هر هفته مدل موهای عجیبی را ابداع می‌کرد و این مسئله باعث شد تا رسانه‌های انگلیسی از او انتقاد کنند. اولین مدل موی عجیب‌ رونالدو در منچستریونایتد، مدل ماکارانی بود. مدل موی عجیب ماکارانی باعث شد کریستیانو حواشی جدیدی را تجربه کند، اما او به راحتی می‌توانست فشار رسانه‌ها را تحمل کند و به پیشرفت خود ادامه دهد.

بیوگرافی کریستیانو رونالدو

رونالدو خیلی زود خود را به جهان فوتبال معرفی کرد و اولین بازی خود را با لباس شیاطین سرخ به‌عنوان بازیکن تعویضی مقابل بولتون انجام داد. عملکرد ستاره‌ی پرتغالی به قدری خیره کننده بود که یکی از خبرنگاران نشریه‌ی گاردین این بازیکن جوان را با جرج‌ بست اسطوره‌ی منچستریونایتد مقایسه کرد.

 کریستیانو در ۳ فصل اول خود به دلیل سن کم، موفق نشد بازی‌های زیادی را انجام دهد و به همین علت تعداد گل‌های او دورقمی نشد. عملکرد ضعیف رونالدوی جوان در ۳ فصل اولش با منچستریونایتد باعث شد تا مورد انتقاد هواداران این تیم قرار بگیرد. رود‌ فن نیستلروی یکی از بازیکنان منچستریونایتد در اوایل حضور رونالدو در این تیم احساس می‌کرد که او بازیکن بزرگی نخواهد شد و او را طرد کرد. همچنین سایر بازیکنان منچستریونایتد او را به‌ کم‌کاری متهم کردند و معتقد بودند که رونالدو تنبل است. کریستیانو بازیکنی تکنیکی بود و تا زمانی که بازیکنان حریف را دریبل نمی‌زد، به آرامش نمی‌رسید و این مسئله باعث شده بود تا او بین بازیکنان منچستریونایتد منفور شود. بازیکنان شیاطین‌سرخ فکر می‌کردند که رونالدو برای خودش فوتبال بازی می‌کند و باعث می‌شود منچستر عملکرد خوبی نداشته باشد. رونالدو در شروع کارش از نمایش‌دادن لذت می‌برد و هیچ کس آن زمان فکر نمی‌کرد او به چیز هایی دست پیدا کند که حالا به آن‌ها دست پیدا کرده است. جوان پرتغالی هرروز با انگیزه‌تر می‌شد و استعداد خود را به نمایش می‌گذاشت.

بیشتر بخوانید
بهترین‌های فیفا در سال 2020
رونالدو
بیوگرافی کریستیانو رونالدو

البته نباید تاثیر فرگوسن بر روی عملکرد رونالدو را نادیده گرفت. جانسون یکی از دستیاران فرگوسن در این‌ مورد عنوان می‌کند: پیشرفت رونالدو واقعاً به مربی او بستگی داشت. می‌دانم که رونالدو احترام فراوانی برای رئیس قائل است اما من فکر می‌کنم این فرگوسن بود که استعداد کریستیانو را به مسیر درست هدایت کرد تا موفق شود بیشترین بهره برداری را از توانایی هایش داشته باشد.

 راهنمایی‌های مربی باعث شد که رونالدو موفق شود فوتبالش را مدیریت کند و خود را با ایده‌ها و سبک مربی تطبیق دهد.

سپس دوران خوش فوتبالی رونالدو در اروپا آغاز شد، اما مرگ پدرش باعث شد او مدت کوتاهی افسرده شود. پدر رونالدو در حالی که فقط ۵۱ سال سن داشت در سال ۲۰۰۵ فوت شد و این اتفاق باعث شد تا رونالدوی جوان حامی همیشگی‌اش را از دست بدهد. شواهد حاکی از آن است که دلیل مرگ پدر رونالدو، مصرف فراوان مشروبات الکلی بوده است. کریستیانو همیشه از پدرش یاد می‌کند. در یکی از مصاحبه‌هایش گفته‌است:

همیشه آرزو داشتم که پدرم در کنار من باشد و ببیند که چه بازیکن بزرگی شده‌ام. پدرم همیشه به من می‌گفت: کریس! خانه‌های بزرگ و ماشین‌های لاکچری برای پولدار‌ها است و ما نمی‌توانیم از آن‌ها داشته باشیم. اکنون که به این موفقیت‌ها رسیده‌ام دوست داشتم که پدرم در کنار من بود.

فصل چهارم رونالدو در منچستریونایتد به دشواری سپری شد و شیاطین سرخ برای اولین بار در حضور رونالدو، در کسب جام ناموفق بودند‌. اما اوج درخشش ستاره‌ی پرتغالی منچستریونایتد در سال ۲۰۰۷ بود. رونالدو در فصل ۲۰۰۷ با ۴۲ گل در لیگ انگلیس، موفق شد رکورد بیشترین گل در یک فصل را ثبت کند. سرانجام گارسون رستوران سابق در پرتغال، در سال ۲۰۰۸ موفق شد بزرگترین عنوان فردی تاریخ فوتبال را کسب کند و برای اولین بار صاحب توپ طلا شود. کریستیانو بعد از سپری‌کردن دوران وحشتناک کودکی، اکنون در حاشیه‌ی امن قرار داشت و در سن ۲۴ سالگی به تمام نیازهای اولیه‌ی زندگی دست پیدا کرده بود.

مهاجم تیم ملی پرتغال به دلیل عملکرد فوق‌العاده در منچستریونایتد مورد توجه بهترین تیم تاریخ قرار گرفت و در سال ۲۰۰۹ با مبلغ ۹۴ میلیون یورو به رئال مادرید پیوست.

کریستیانو رونالدو در رئال مادرید

انتقال کریستیانو رونالدو به رئال مادرید باعث شد مهاجم پرتغالی رکورد نقل‌و‌انتقالات تاریخ فوتبال را جا‌به‌جا کند. رونالدو در رئال مادرید، تاریخ فوتبال را تغییر داد و به یک نماد در این تیم تبدیل شد. سی‌آرسون در بدو ورود به رئال مادرید شماره ۹ می‌پوشید، چرا که شماره ۷ رئال مادرید در اختیار رائول گونزالس بود. کریستیانو می‌دانست که دیگر یک بازیکن جوان نیست تا با حواشی مختلف، تمرکز خود را از دست بدهد.

رونالدو رئال مادرید

او در رئال مادرید از مدل‌ موهای مختلف استفاده نمی‌کرد و به یک الگوی فوتبالی برای تمام فوتبالیست‌ها تبدیل شده بود. اولین بازی رسمی رونالدو برای رئال مادرید مقابل دپورتیوو لاکرونیا بود و مهاجم پرتغالی موفق شد در آن دیدار اولین گل رسمی‌اش را به ثمر برساند. کریستیانو در رئال مادرید رکوردهای فراوانی را شکست و به یک اسطوره‌ی تاریخی در این تیم تبدیل شد. اسطوره‌ی تیم ملی پرتغال در سال ۲۰۰۹ موفق شد با رئال مادرید قهرمان لالیگا شود و اولین عنوان تیمی خود در اسپانیا را به دست آورد. فصل دوم رونالدو در رئال مادرید رویایی سپری شد و مهاجم پرتغالی موفق شد در یک فصل ۴۰ گل به ثمر برساند. همچنین رونالدو در فصل ۲۰۱۱ با سرمربی رئال مادرید درگیر شد و حواشی زیادی در تیم مادریدی به وجود آمد. جولیان آپیلا خبرنگار اسپانیایی در آن زمان که به رختکن رئال نزدیک بود اینگونه به توصیف ماجرا پرداخت:

صدای درگیری لفظی رونالدو با مورینیو را همه در رختکن شنیدند و حتی به خیابان کاستنیا هم رسید! سرانجام به سرعت به فلورنتینو پرز خبر دادند و او هم به رختکن آمد و با دیگر بازیکنان فضای متشنج رختکن را آرام کردند.

البته اختلافات رونالدو و مورینیو با ورود کادرفنی به پایان رسید و فضای تیم رئال مادرید آرام شد.

بیشتر بخوانید
اسامی نامزدهای تأییدصلاحیت‌شده‌ی انتخابات فدراسیون فوتبال اعلام شد

مهاجم پرتغالی در فصل ۲۰۱۳ موفق شد در تمام رقابت‌ها ۶۴ گل به ثمر برساند و برای دومین بار توپ طلا را کسب کند. رونالدوی دیروز که برای کسب درآمد هرکاری می‌کرد، اکنون موفق شده بود ۲ توپ طلا را به دست آورد و برای همیشه در تاریخ فوتبال سهیم باشد. همچنین در سال ۲۰۱۴ رونالدو سومین توپ طلای خود را کسب کرد تا رقابت او با مسی جذاب‌تر شود.

رونالدو رئال مادرید

کریستیانو در طول رقابت‌های مختلف،چندین بار برای کسب توپ طلا از مسی عقب افتاد اما به دلیل تلاش‌های بی‌وقفه و ذهنیت خودساخته موفق شد در کسب توپ طلا با مسی برابری کند. او همچنین در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ توپ طلاهای دیگری بدست آورد تا به اولین بازیکن تاریخ تبدیل شود که به جز مسی، ۵ توپ طلا کسب کرده است.

اکنون همه چیز عالی بود و رونالدوی ضعیف، به یک الگو در تاریخ فوتبال تبدیل شده بود. او تمام رکوردهای فوتبالی را جا‌به‌جا می‌کرد و همانند کودکی، گرسنه‌ی فتح عناوین مختلف بود.

 کریستیانو بهترین گلزن تاریخ لیگ‌قهرمانان‌اروپا با رئال مادرید محسوب می‌شود و همچنین بیشترین گل‌زده در یک فصل لیگ‌قهرمانان‌اروپا را در اختیار دارد. او اولین بازیکن تاریخ است که بیشترین قهرمانی در چمپیونزلیگ را بدست آورده و همچنین عنوان بهترین گلزن تاریخ رئال مادرید با ۴۰۱ گل زده را در اختیار دارد.

سرانجام اسطوره‌ی تیم ملی پرتغال به دلیل اختلافات مالی با رئال مادرید از این تیم جدا شد و به یوونتوس پیوست

بیوگرافی کریستیانو رونالدو
بیوگرافی کریستیانو رونالدو

رونالدو در یوونتوس

مهاجم پرتغالی در سال ۲۰۱۸ با قراردادی ۴ ساله به یوونتوس ملحق شد. کریستیانو با حضور در تیم یوونتوس، عنوان با ارزش‌ترین بازیکن لیگ ایتالیا را کسب کرد. ستاره‌ی پرتغالی با درخشش در یوونتوس به اهالی فوتبال ثابت کرد که همان رونالدوی جوان اسپورتینگ است و سن برای او فقط یک عدد است. انتقال کریستیانو به یوونتوس باعث شد برخی فکر کنند که فوتبال او تمام شده است اما مهاجم تیم ملی پرتغال طی چندین مصاحبه مدعی شد حتی در بستر خواب هم به کسب عناوین مختلف فکر می‌کند. رونالدو تاکنون در تیم یوونتوس موفق شده است ۳ جام رسمی کسب کند و آن‌چنان که مشخص است هدف اصلی مهاجم پرتغالی در این تیم، قهرمانی در چمپیونزلیگ است.

بیوگرافی کریستیانو رونالدو

کریستیانو رونالدو در تیم ملی پرتغال

کریستیانو در تیم ملی پرتغال یک پادشاه است – پادشاهی که حتی اگر درون زمین هم حضور نداشته باشد، سربازان وفاداری دارد‌. اوج هنرنمایی رونالدو با تیم ملی پرتغال در یورو ۲۰۱۶ است. فصلی که رونالدو و یاران‌اش برای قهرمانی در یورو آماده شده بودند بسیار عجیب پیش رفت. کریستیانو به همراه تیم ملی پرتغال بعداز صعود از مرحله‌ی گروهی، مقابل کرواسی قرار گرفتند و موفق شدند با ۱ گل از سد این تیم عبور کنند.

سپس پرتغال در یک‌چهارم نهایی مقابل لهستان بازی کرد و یاران رونالدو در ضربات پنالتی لهستان را شکست دادند و به نیمه‌ نهایی یورو ۲۰۱۶ صعود کردند. در ادامه تیم ملی پرتغال در نیمه نهایی یورو، ولز را شکست داد و راهی فینال شد. سرانجام بزرگ‌ترین روز تاریخ تیم ملی پرتغال به همراه کریستیانو آغاز شد. مهاجم پرتغالی در فینال در دقیقه ۲۵ به دلیل مصدومیت زمین بازی را ترک کرد و اشک‌های او زمینه‌ی قهرمانی پرتغال را فراهم کرد. این دیدار با نتیجه ۰-۰ به پایان رسید و در وقت‌های اضافه تیم ملی پرتغال با گلزنی ادر موفق شد عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها را به دست آورد.

بیوگرافی کریستیانو رونالدو
بیوگرافی کریستیانو رونالدو

رونالدو همچنین طی یک مصاحبه اعلام کرد که قهرمانی در یورو ۲۰۱۶ مهم‌ترین عنوان فوتبالی‌اش محسوب می‌شود. در ضمن کریستیانو در جام‌‌های جهانی ۲۰۰۶، ۲۰۱۰، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ حضور داشته است اما هرگز موفق به کسب این عنوان نشده است. رونالدو با ۱۰۲ گل زده رکورددار گلزنی در تیم ملی پرتغال محسوب می‌شود و فقط ۶ گل تا شکستن رکورد علی دایی فاصله دارد. مهاجم پرتغالی همچنین با ۱۲۷ بازی رسمی برای تیم ملی پرتغال، در این زمینه رکورددار است.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا