فوتبالیورزشی

نگاهی به زندگی فوتبالی لیونل مسی | از بارسلونا تا بارسلونا

مسی نامی شاخص در دنیای فوتبال امروز محسوب می‌شود. او از فقر در دل آرژانتین به ثروت و محبوبیت و شهرت باورنکردنی رسیده‌است. این بازیکن آرژانتینی یکی از بهترین و محبوب‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال است و برای همیشه نام او در تاریخ بارسلونا و فوتبال جهان جاودانه خواهد ماند. اسطوره‌ی فوتبال آرژانتین در محله‌ی فقیر روزاریو به دنیا آمد و به دلیل محدودیت مالی خانواده‌اش در خردسالی، به بهزیستی سپرده شد. مسی از همان کودکی ثابت کرد که جادوگر فوتبال است و البته که بعدها موفق شد قله‌ی اروپا را فتح کند. در ادامه مروری بر بیوگرافی مسی و کریر فوتبالی او خواهیم داشت.

کودکی لیونل مسی

لیونل مسی ۲۴ ژوئن ۱۹۸۷ در روزاریو چشم به جهان گشود. روزاریو از بزرگ‌ترین شهرهای آرژانتین محسوب می‌شود و لئو فوتبالش را در خرابه‌های این شهر آغاز کرد. البته قابل‌ذکر است که لیونل مسی اصالتی ایتالیایی دارد و ریشه‌ی خانوادگی او متعلق به شهر آنکوکا است. خانواده‌ی مسی مانند بسیاری از خانواده‌های آمریکای جنوبی، محدودیت‌های مالی فراوانی داشتند. محدودیت‌های مالی خانواده‌ی مسی باعث شد ۴ روز بعد از تولد لیونل، خانواده‌اش او را به بهزیستی روزاریو واگذار کنند.

بیوگرافی مسی
بیوگرافی مسی

شاید اگر مادر لیونل از انجام این کار پشیمان نمی‌شد، فوتبال به دلیل ظهور نکردن مسی برای همیشه سرزنش می‌شد. تاریخ فوتبال قطعاً مدیون سلیا ماریا مادر لیونل مسی است. ۲۸ ژوئن ۱۹۸۷ زمانی است که روح فوتبال زنده شد، روزی که مادر لیونل به بهزیستی بازگشت و بهترین بازیکن تاریخ فوتبال را تحویل گرفت. مادر مسی سال‌های بعد این راز مخفی را فاش می‌کند و در یک مصاحبه می‌گوید: کائنات مرا فراخواندند و خبر دادند که لیونل را به خانه بازگردانم. لئو همیشه خاص بود و من می‌دانستم که او به جایگاهی که اکنون دارد، خواهد رسید‌.

مسی در سن ۵ سالگی تصمیم گرفت فوتبال را خلق کند و سپس به گراندولی پیوست، تیمی که پدرش در آنجا مربی بود. پدر لئو کارگر بخش اصلی یک کارخانه‌ی بزرگ در روزاریو بود و برای پسرش آرزوهای بزرگی داشت. خورخه مسی زمانی که متوجه شد پسرش استعداد بی‌نظیری دارد، برای پیشرفت لیونل تلاش کرد.

مادربزرگ مسی اولین کسی بود که او را به زمین فوتبال گراندولی برد. در آن زمان لیونل فقط ۵ سال سن داشت.

مهاجم آرژانتینی درباره‌ی آن روز می‌گوید: مادربزرگ‌ام به بازیکنان گفت که به مسی بازی بدهید، اما آن‌ها قبول نکردند. مادربزرگم دوباره از آن‌ها درخواست کرد و گفت که او می‌تواند نتیجه را به نفع شما تغییر دهد. در نهایت من را به میدان می‌فرستند و در آن بازی دو گل به ثمر می‌رسانم.

لیونل مسی همیشه بعد از گلزنی در هر بازی به آسمان نگاه می‌کند و از مادربزرگ‌اش به خاطر معرفی‌کردن زمین فوتبال، تشکر می‌کند.

مسی ۵ ساله برای گراندولی مانند یک کلید برای قفل بود. هیچ‌کس باور نمی‌کرد که او فقط ۵ سال سن داشته باشد. سر او با توپ فوتبال فقط  ۵۰ سانتی‌متر فاصله داشت و این مانند یک رویا بود.

بیوگرافی مسی
بیوگرافی مسی

مهاجم آرژانتینی بعداز حضور در تیم گراندولی مورد توجه مربیان مطرح روزاریو قرار گرفت و لیونل کوچک با عقد قراردادی به تیم‌های پایه نیولز‌ اولد بویز پیوست. نیولز اولد بویز محل شکوفا شدن استعداد پسر ریزنقش آرژانتینی بود. مسی در نیولز اولد بویز به شماره ۸۷ معروف شد که برگرفته از سال تولد او بود.

بیشتر بخوانید
بیوگرافی مینا جعفرزاده + رزومه کاری و عکس همسرش

مهاجم آرژانتینی در نیولز اولد بویز برای تمام اسطوره‌های سابق دنیای فوتبال خط‌و‌نشان کشید و با عملکرد خیره‌کننده‌ی خود به دنیا، نوید بازیکنی تاریخی را داد.

مسی در نیولز اولد بویز به روند بی‌نظیر خود ادامه داد و در آخرین سال حضورش در این تیم موفق شد ۵۵ گل در ۲۹ بازی به ثمر برساند.

مسی در نیولز بولد اویز

سرانجام دوران خوش لئو به پایان رسید. مسی زمانی که ۱۱ ساله بود خانواده‌‌اش فهمیدند که هورمون رشد او متوقف شده است و باید درمان شود. پول درمان لئو بیش‌ از حد تصور بود و خانواده‌‌ی او قدرت مالی پرداختن هزینه‌های او را نداشتند. خورخه مسی همیشه در مورد این قضیه با ناراحتی می‌گوید: من پدر بدی برای تو بودم لئو! جیب‌های من خالی بود و نمی‌توانستم تو را درمان کنم. مرا ببخش قهرمان کاتالونیا.

بیوگرافی لیونل مسی
بیوگرافی مسی

روزهای زیادی درحال سپری‌شدن بود و جسم لیونل رشد نمی‌کرد. در چنین موقعیتی فقط به یک معجزه نیاز است، یک معجزه از جنس ایالت کاتالونیا!

باشگاه بارسلونا توسط کارلس رکساچ مدیرورزشی وقت این تیم، از استعداد لئو با خبر شده بود و طی مذاکرات تصمیم می‌گیرند که هزینه‌ی درمان لیونل را پرداخت کنند. بارسلونا در قبال این کار از پدر و مادر مسی درخواست می‌کند که لیونل در ایالت کاتالونیا درمان شود و سپس در بارسلونا بازی کند.

بارسا مانند یک پدر به لیونل کمک کرد و حتی او را از مرگ احتمالی نجات داد. مسی هم در پاسخ به محبت بارسلونا، برای همیشه نام این باشگاه را در تاریخ فوتبال رستگار کرد. مدیرورزشی بارسلونا اگر می‌دانست که مسی قرار است به یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال تبدیل شود، به جای هواپیما با جت مخصوص به روزاریو سفر می‌کرد.

البته کارلس رکساچ آنقدر برای عقد قرارداد با لیونل عجله داشت که حتی حاضر نشد وقت خود را برای پیدا کردن کاغذ سپری کند و بلافاصله در دستمال‌کاغذی قرارداد مسی را ثبت کرد.

کارلس رکساچ در خصوص این تصمیم‌اش می‌گوید:

 وقتی بازی لئو را برای اولین بار دیدم، گفتم باید با این پسر قرارداد ببندیم. در غیر این صورت برای همه عمر پشیمان خواهیم شد. اگر یک مریخی هم مسی را می‌دید، او نیز متقاعد می شد که این پسر استعداد خاصی دارد و از دیگران متفاوت است.

سرانجام لیونل مسی با عقد قراردادی دائمی به تیم‌های پایه بارسلونا پیوست و حکومت پادشاهی او در اروپا آغاز شد.

مسی در بارسلونا

۱۷ سپتامبر ۲۰۰۰ نقطه عطف تاریخ بارسلونا محسوب می‌شود. روزی که لئو به محوطه‌ی تمرینی بارسلونا آمد و خودش را در حال درخشش با این تیم تصور کرد.

بیوگرافی مسی

لیونل در خصوص اولین حضورش در کمپ تمرینی بارسلونا می‌گوید: وقتی وارد محوطه شدم حس غرور داشتم. این مجموعه را افرادی تشکیل می‌دادند که برای من اهمیت قائل شده بودند و هزینه درمان مرا پرداخت کردند. با خودم گفتم لئو! پس تو باید چکار کنی؟ و همان لحظه بود که تصمیم گرفتم بارسلونا را به کل دنیا معرفی کنم.

بیشتر بخوانید
بیوگرافی نیکی کریمی + جوایز، حواشی و عکس

مسی بعداز طی کردن درمان بیماری‌اش، فوتبال خود را دوباره آغاز کرد. او به زمین فوتبال بازگشته بود و هیچ‌چیزی برای او بهتر از این نبود. لئو در سن ۱۳ سالگی به نونهالان بارسلونا منتقل شد و عملکرد فوق‌العاده‌ای ارائه داد. هورمون رشد او به لطف هزینه‌های بارسلونا فعال شده بود اما قد او خیلی کم رشد می‌کرد به طوری که در تیم نونهالان بارسلونا، مسی از همه کوتاه‌تر بود.

قد کوتاه مسی تاثیری بر عملکرد او نداشت و لیونل هنوز هم همان بازیکن ریزنقش محله‌های روزاریو بود. مسی در ژانویه ۲۰۰۱ به تیم اصلی نونهالان منتقل شد اما بدن ضعیف او قدرت مقابله با بازیکن‌های حرفه‌ای را نداشت. در ادامه لیونل از ناحیه‌ی مچ پا مصدوم شد تا اولین مصدومیت مسی در بارسلونا در رده‌ی نونهالان رخ دهد. مسی در سن کودکی مانند یک  درخت افسانه‌ای بود. درختی که هرچقدر به او ضربه بزنید قدرتمندتر می‌شود. محدودیت‌های مالی در کودکی، توقف هورمون رشد، مصدومیت‌های عذاب آور در کودکی، مسائلی نبودند که مسی را برای فتح اروپا متوقف کنند و این اتفاقات باعث می‌شد تا لیونل تجربه‌های بیشتری کسب کند.

او در سال ۲۰۰۱ موفق شد در ۱۴ بازی ۲۱ گل به ثمر برساند و مورد توجه مربیان بزرگسالان بارسلونا قرار بگیرد. لیونل خارج از زمین بسیار افسرده بود و هیچ انگیزه‌ای نداشت، اما وقتی که وارد زمین فوتبال می‌شد مانند یک ماشین انرژی بود. زمین فوتبال تنها دلبستگی لئو در سن کودکی بود و کمبود محبت‌های خانواده‌اش را جبران می‌کرد.

مهاجم آرژانتینی در سال ۲۰۰۲ با دستور تیتو ویلانوا به تیم نوجوانان بارسلونا منتقل شد و با بچه‌های بزرگ‌تر از خودش فوتبال بازی می‌کرد. مسی در تیم نوجوانان خوش درخشید و سبک جدیدی از فوتبال مدرن را ارائه داد. سرعت، دقت، تکنیک، دریبل‌های هیجان‌آور و گلزنی نمونه‌هایی از توانایی لیونل محسوب می‌شدند. اسطوره‌ی فوتبال آرژانتین در آخرین سال حضورش در نوجوانان بارسلونا موفق شد ۳۷ گل در ۲۱ بازی به ثمر برساند و درحالی که ۱۶ ساله بود، به بارسلونا B منتقل شد.

مسی در بارسلونا B منفور شده بود. دلیل تنفر سایر بازیکنان از مسی فقط  استعداد او بود! کشاکش مسی و سایر بازیکنان باعث شد در بارسلونا B لقب کوتوله را به مسی دهند – کوتوله‌ای که تاریخ فوتبال را از سر نوشت!

سرانجام مسی به تیم اصلی بزرگسالان بارسلونا منتقل شد. لئو در اکتبر ۲۰۰۴ موفق شد اولین بازی رسمی‌اش را برای بارسلونا انجام دهد. وقتی که او برای اولین بار وارد زمین شد، لحظه‌ی آغاز زندگی برای بارسلونا بود. مانند کودکی که در ابتدا متوجه نمی‌شود نفش کشیدن چقدر ارزش دارد و بارسلونا هم در اولین بازی مسی، متوجه نشد که لئو مانند نفس‌کشیدن می‌ماند‌‌. تنفس از جنس لئو برای بارسلونا مانند عشق بازی با ایالت کاتالونیا بود. مسی در ۷ بازی ابتدایی‌ خود برای بارسلونا موفق به گلزنی نشد و در ادامه مورد انتقاد هواداران بارسلونا قرار گرفت. شاید آن‌ها نمی‌دانستند که پادشاه کاتالونیا را سرزنش می‌کنند.

بیوگرافی مسی
بیوگرافی مسی

اولین گل مسی برای بارسلونا در سال ۲۰۰۵ مقابل آلباسته به ثمر رسید و او در همان ابتدا رکورد شکنی را آغاز کرد. پادشاه کاتالونیا با گلزنی مقابل آلباسته موفق شد عنوان جوان‌ترین گلزن تاریخ بارسلونا در لالیگا را به دست آورد. اما اوج درخشش مهاجم آرژانتینی در سال ۲۰۰۵ به عرصه‌ی ملی مربوط می‌شود. مسی در تابستان ۲۰۰۵ با تیم زیر ۲۰ سال آرژانتین قهرمان جهان شد. او عنوان بهترین گلزن و بهترین بازیکن تورنمت را به خودش اختصاص داد و به مارادونا هشدار ظهورش را هدیه کرد. وقتی در سن ۱۸ سالگی چنین افتخاراتی را کسب می‌کنید، مارادونا هم از عملکرد تان حیرت‌زده خواهد شد. بازیکنی که در بارسلونا B تحقیر می‌شد و او را کوتوله خطاب می‌کردند، اکنون بهترین بازیکن جهان زیر ۲۰ سال محسوب می‌شد و لئو از بارسلونا B تا قهرمانی در جهان فقط به اندازه‌ی یک کریسمس فاصله داشت.

بیشتر بخوانید
مروری بر کریر فوتبالی رونالدینهو | جوشکاری که شعر فوتبال را از نو سرود

سرانجام بارسلونا در تابستان تصمیم می‌گیرد مسی را به اسپانیول قرض دهد. سال‌های بعد مائوریسیو پوچتینو مربی وقت اسپانیول در خصوص این انتقال توضییح می‌دهد: زمانی که در اسپانیا بودم، مسی در آستانه‌‌ی انتقال قرضی به اسپانیول قرار داشت اما درخشش او در مسابقات پیش فصل باعث شد بارسلونا مانند یک ماهی در تنگ آب از او مراقبت کند‌.

سال ۲۰۰۶ برای مهاجم آرژانتینی به سختی آغاز شد. مسی در ماه مارس با مصدومیت دشواری روبه‌رو شد و دیدار‌های مهم بارسلونا در لیگ‌قهرمانان‌اروپا را از دست داد‌. همچنین بارسلونا با عدم حضور مسی موفق شد در سال ۲۰۰۶ قهرمان چمپیونزلیگ شود و مسی برای اولین‌بار این عنوان را کسب کند.

آغاز درخشش در تاریخ فوتبال

۲۰۰۷ دوران درخشش لئو در تاریخ فوتبال آغاز شد. مسی دیوانه بود! هم‌تیمی‌های او در سال ۲۰۰۷ به مسی لقب غول کوتوله را داده بودند.

مسی در سال ۲۰۰۸ صدمین بازی خود در بارسلونا را تجربه کرد. تا ژوئن ۲۰۰۸ اوضاع برای بارسا و مسی پس از یک فصلِ بدون جام، خوب سپری نشد و سرانجام پپ گواردیولا به‌عنوان سرمربی جدید انتخاب شد. لئو زیر نظر گواردیولا به یک نماد جدید در کاتالونیا تبدیل شد و تاریخ بارسلونا توسط گواردیولا بازنویسی شد. در سال ۲۰۱۲ لاپورتا مدیر وقت بارسلونا در خصوص رابطه‌ی گواردیولا و مسی عنوان کرد: همانطور که سالاد و نوشابه مکمل یکدیگر هستند، مسی و گواردیولا هم مکمل یکدیگر محسوب می‌شوند.

بیوگرافی مسی
بیوگرافی مسی

لیونل در فصل ۲۰۰۹ موفق شد تمام عناوین باشگاهی و فردی را کسب کند و تاریخ فوتبال را تغییر دهد.

سرانجام لئو در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ موفق شد ۶ توپ طلا کسب کند و به بهترین بازیکن تاریخ فوتبال تبدیل شود. مسی تنها بازیکن فوتبال است که نام او در کتاب رکورد‌های گینس ثبت شده است. در ادامه برخی از رکورد‌های مسی در بارسلونا را بررسی می‌کنیم.

مسی اولین بازیکن تاریخ فوتبال است که ۴ سال پیاپی توپ طلا کسب کرده و همچنین آقای گل تاریخ لالیگا محسوب می‌شود. او اولین بازیکن تاریخ است که بیشترین گل و پاس گل در لیگ‌های معتبر اروپایی را ثبت کرده است و بهترین گلزن تاریخ الکلاسیکو محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید: بیوگرافی رونالدینهو

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا