اطلاعات‌محورزندگی‌نامهموسیقیهنر

بیوگرافی کامل محسن چاوشی + حواشی و شایعات

محسن چاوشی یکی از خواننده‌های خاص ایرانی است و این خاص‌بودن هم در شخصیت و برخوردهای اجتماعی او نمود دارد و هم در آثار و صدای او. هرچند شاید این خاص‌بودن و گرفتن لقب آقای خاص به مذاق برخی خوش نیامده‌است و با طرح ادعاهایی در مورد ساختگی‌بودن صدای این خواننده، سعی در تخریب‌اش داشته‌اند. با این‌حال محسن چاوشی با سبک موسیقی مابین پاپ و راک که به عقیده‌ی خودش کلاسیک نیز هست، یکی از خوانندگان ماندگار و محبوب این سرزمین است. با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با بیوگرافی محسن چاوشی آشنا کنیم. هم از زندگی‌اش خواهیم گفت، هم از فعالیت‌ها و البته هم از حواشی این خواننده.

بیوگرافی محسن چاوشی

۱- زندگی

محسن چاوشی حسینی در هشتم مرداد ماه ۱۳۵۸ در خرمشهر به متولد شده‌است. خانواده‌ی وی اصالتاً کرد هستند و به‌واسطه‌ی شغل پدر که گویا در شرکت نفت مشغول بوده به خرمشهر مهاجرت کرده‌اند و محسن هم در خرمشهر متولد شده‌است.

این خواننده‌ی محبوب پاپ و راک کشور که اکنون به همراه همسر و فرزندش در تهران ساکن است، در سال ۱۳۸۸ با اسپاکو یوسفی ازدواج کرده و ثمره‌ی این ازدواج فرزند پسری به‌نام زانکو است.

از آن‌جاکه نام همسر محسن چاوشی کمی خاص است همواره در مورد اصالت او حرف و حدیث‌های زیادی وجود داشته‌است. در همین راستا اسپاکو یوسفی با انتشار پستی در صفحه‌ی اینستاگرام خود به این حرف و حدیث‌ها پایان داد. او در این پست با احترام به قوم آریایی و تمامی اقوام و اقلیت‌ها خود را با افتخار دارای اصالت و پیشینه‌ی قوم بختیاری معرفی کرد.

بیوگرافی محسن چاوشی
بیوگرافی محسن چاوشی

۲- شروع فعالیت هنری

محسن چاوشی که امروزه به یکی از پرطرفدارترین خوانندگان پاپ ایران تبدیل شده و توانسته افراد مختلف با سلیقه‌های مختلف موسیقایی را با خود همراه کند، در رشته‌ی حسابداری تحصیل کرده‌است و گویا تحصیلات آکادمیک در زمینه موسیقی ندارد. با این‌حال او خود تمامی آهنگ‌های نخستین آلبوم غیررسمی و بدون مجوزش را به‌نام نفرین – که در سال ۱۳۸۲ منتشر شده – آهنگسازی و تنظیم کرده‌است. این آلبوم که ۸ قطعه دارد، گرچه بدون مجوز وزارت ارشاد منتشر شد شروع موفقیت‌های چاوشی بود و او را سر زبان‌ها انداخت.

محسن‌ چاوشی پس از آلبوم موفق نفرین، آلبوم‌های خودکشی ممنوع، لنگه کفش، متاسفم و سنتوری را نیز به‌صورت غیررسمی منتشر کرده – البته آلبوم آخر که در یکی از جنجالی‌ترین فیلم‌های داریوش مهرجویی به‌همین نام اجرا شد بعدها موفق به دریافت مجوز شد و به‌صورت رسمی منتشر گردید.

بیشتر بخوانید
ووی‌تک خرسی جنگنده در کارزار جنگ جهانی که از البرز به ایتالیا رسید

این خواننده‌ی پاپ نخستین آلبوم رسمی خود را با نام یه شاخه نیلوفر در سال ۱۳۸۷ با دوازده آهنگ، روانه‌ی بازار موسیقی کشور کرد و همین آلبوم در آن سال بهترین آلبوم پاپ در بین اهالی موسیقی شد و قطعه‌ی “کجاست؟ بگو!” بهترین قطعه‌ی پاپ آن سال شد.

او فعالیت حرفه‌ای خود را با خوانندگی تیتراژ فیلم‌ها و سریال‌هایی چون لامپ صد، شبی که ماه کامل شد، ژن خوک، سریال پرطرفدار شهرزاد، سایه‌بان، بانوی عمارت، دیوار به دیوار و دل‌دار ادامه داد. از زمان انتشار آلبوم یه شاخه نیلوفر تا کنون آلبوم‌های رسمی متعددی تحت عناوین سلام آقا، ژاکت، هشت، حریص، خاص، پرچم سفید، دلصدا، من خود آن سیزدهم، من و ما، منو از یاد ببر، پاروی بی‌قایق، امیر بی‌گزند، ابراهیم و بی‌نام از این خواننده منتشر شده‌است.

آلبوم آخر او که در دی‌ماه سال ۱۳۹۸ موفق به دریافت مجوز انتشار شد، پیش‌‌تر قمارباز نام داشت و محسن‌چاوشی پس از حواشی بسیاری در مورد نام و محتوای این آلبوم، نام “بی‌نام” را برای‌اش برگزید!

زندگینامه محسن چاوشی
بیوگرافی محسن چاوشی

۳- اجرای کنسرت

شاید بتوان محسن چاوشی را از آن هنرمندانی دانست که حرف‌وحدیث و شایعه پشت سرشان بسیار است. یکی از جنجالی‌ترین حاشیه‌های این خواننده، عدم اجرای کنسرت زنده با وجود دو دهه فعالیت موفق هنری است. محسن چاوشی با اجرای زنده برخی از آهنگ‌های خود مانند زخم‌زبون، خاکستر و متاسفم‌برات و انتشار آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی، اصالت صدای خود را به هوادارانش نشان داده‌است، با این‌حال برگزار نشدن کنسرت توسط این خواننده هم‌چنان جا برای حرف‌وحدیث برخی افراد باقی گذاشته‌است.

این خواننده‌ی محبوب پاپ چندین‌بار و با همکاری هنرمندانی نظیر شهاب اکبری و بهنام‌ صفاریان درصدد تکمیل گروه خود برای برگزاری کنسرت بوده، اما به گفته‌ی او نبود سالن مناسب برای اجرای کنسرت، صدابرداری ضعیف و جو نامناسب سالن‌های کنسرت در ایران (که به‌گفته‌ی او بیشتر شبیه جنگ شادی اند) دلایلی هستند که سبب شده‌اند هیچ کنسرتی از محسن چاوشی تاکنون برگزار نشود.

بیوگرافی محسن چاووشی
بیوگرافی محسن چاوشی

۴- حواشی و شایعات

  • محسن چاوشی در بین مردم حضور پیدا نمی‌کند!

همیشه شایعات بسیاری در مورد عدم حضور محسن چاوشی در برنامه‌های هنری و فرهنگی و عدم حضور وی در میان مردم وجود داشته‌است. برخی می‌گویند محسن چاوشی به‌صورت ناشناس به تماشای کنسرت خوانندگان مورد علاقه‌اش می‌رود! همین شایعات بودند که سبب شدند وقتی محسن چاوشی در یکی از کنسرت‌های مهدی یراحی در سال ۹۲ حضور پیدا کرد، فیلم و کلیپ‌های بسیاری از حضور او دست‌به‌دست شود. او در برخی از مصاحبه‌های غیررسمی علت حضور کم‌رنگ خود را این‌گونه بیان می‌کند: من خواننده هستم و توسط آثارم با مخاطبان‌ام ارتباط برقرار می‌کنم و بنابراین فکر نمی‌‌کنم الزامی برای حضور در جلوی دوربین ببینم.

  • صدای محسن چاوشی ساختگی است!
بیشتر بخوانید
بیوگرافی کامبیز دیرباز + عکس‌ها و حواشی جنجالی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم عدم اجرای کنسرت زنده توسط این خواننده، حرف‌وحدیث‌های بسیاری در مورد عدم توانایی او برای اجرای زنده و یا حتی ساختگی بودن صدای او به‌وجود آورده‌است. در یکی از مسابقه‌های استعدادیابی در خارج از کشور، یکی از داوران – شهرام‌آذر – مدعی شده‌بود که صدای محسن چاوشی در دستگاه بازسازی می‌شود و صدای خودش نیست. محسن چاوشی در پاسخ به این ادعا در صفحه‌ی اینستاگرام خود این‌گونه می‌نویسد: من غریب ام و غریب را کاروانسرا لایق است! به‌تازگی نیز در پی تلاش محسن چاوشی برای جمع‌آوری پول و آزادی زندانیان، همسر یکی از خوانندگان لس‌آنجلسی نیز به محسن چاوشی لقب خواننده‌ی ماشینی داده‌است و حرف‌و‌حیث‌هایی بین این خواننده و همسرش با محسن چاوشی در گرفته که به‌نظر می‌رسد بیش از هرچیز رنگ و بوی سیاسی داشته‌باشد (برای اطلاع از شرح ماجرای چاوشی و همسر ابی روی لینک کلیک کنید).

  • محسن چاوشی دست رد به سینه‌ی داریوش مهرجویی زد!

داریوش مهرجویی یکی از مشهور‌ترین کارگردان‌های سینمای ایران است. خیلی‌ها محسن چاوشی را به‌واسطه‌ی اجرای آهنگ سنتوری در فیلمی به همین‌نام به کارگردانی داریوش مهرجویی می‌شناسند. سال‌ها بعد از ساخت فیلم پرسروصدای سنتوری با بازی بهرام رادان و گلشیفته فراهانی، داریوش مهرجویی تصمیم می‌گیرد این موفقیت را در پروژه‌ی سنتوری۲ تکرار کند. او برای اجرای ترانه‌ی این فیلم باز هم به سراغ محسن‌ چاوشی می‌رود اما او با درخواست دستمزدی بسیار بالا دست رد به سینه‌ی این کارگردان می‌زند. داریوش مهرجویی در مصاحبه‌ای این‌گونه واکنش نشان می‌دهد: خیلی از چاوشی رنجیدم چون او را من آوردم و برای‌اش مجوز گرفتم. ما تولید فیلم را پنج ماه عقب انداختیم تا برای‌اش مجوز بگیریم اما او به جای قدردانی گفت برای قسمت دوم ۵۰۰ میلیون بدهید! حالا یک خواننده جدید را رو می کنم تا روی چاوشی کم شود؛ یک موزیسین توانا! البته تاکنون ساخت فیلم سنتوری۲ به دلایلی نامعلوم کلید نخورده‌است.

  • محسن چاوشی با سایر خواننده‌ها رابطه‌ی خوبی ندارد!
بیشتر بخوانید
حمل و نقل هوایی با این هلیکوپتر برقی محتمل‌تر از همیشه!

در جریان پخش سریال پربیننده‌ی شهرزاد در شبکه‌ی نمایش خانگی و اجرای قطعه‌ی بسیار زیبای “کجایی” با صدای محسن چاوشی و سیناسرلک، شایعاتی در مورد اختلاف این خواننده با سایر خوانندگان از جمله سینا سرلک بر سر زبان‌ها افتاد. این شایعات با اجرای قطعه‌ی “تنها امید زندگی” در فصل دوم سریال شهرزادد و با اجرای تک‌نفره‌ی سینا سرلک قوت گرفتند، اما بعدها سینا سرلک در یک برنامه تلویزیونی وجود هرگونه اختلاف با محسن چاوشی را تکذیب کرد.

بیوگرافی محسن چاوشی
  • محسن چاوشی قصد مهاجرت از ایران را دارد!

تلاش‌های محسن چاوشی برای دریافت مجوز آلبوم ابراهیم و طولانی‌شدن فرآیند دریافت مجوز از سوی وزارت ارشاد و همچنین درج کامنتی از این خواننده در زیر پست یکی از دوستان‌اش در آن مقطع، سبب قوت گرفتن شایعه‌ی مهاجرت محسن چاوشی از ایران شدند. محسن چاوشی در این کامنت نوشته بود: وقتی خونه ات کوچیک شد عوضش کن وقتی محله ات خسته ات کرد عوضش کن وقتی شهر و کشورت خفه ات کرد، عوضش کن.

کامنت محسن چاوشی

  • محسن چاوشی تبدیل به یک خواننده‌ی اعتراضی شده‌است!

در سال ۹۷ و در روزهای بی‌توجهی مسئولان به وضعیت مردم اهواز و خوزستان، محسن چاوشی قطعه‌ای به‌نام خوزستان را منتشر کرد که بسیاری این قطعه را ادعای احترام این خواننده به زادگاه‌اش و برخی آن را یک قطعه اعتراضی – اجتماعی خواندند. با توجه به مضمون ترانه‌ی این اثر و ملودی غم‌انگیز آن، احتمال دوم منطقی‌تر بنظر می‌رسد. محسن چاوشی در بخش‌های از این قطعه‌ی زیبا این‌طور می‌خواند:

از خاکت از نفتت از خونات شب دستش رنگینه رنگینه/ای قاضی‌ای قاضی‌ای قاضی شب جرمش سنگینه سنگینه. یا جای دیگری می‌گوید: این ظلمه وقتی که زالو‌ها تو جیب این مردم می‌لولند/ وقتی که خیلی از این مردم بی پول بی پول بی پولند.

سخن پایانی

در این نوشتار به معرفی زندگی‌نامه و فعالیت‌های هنری یکی از خوانندگان معروف ایرانی یعنی محسن چاوشی پرداختیم. جدای از تمامی حرف‌وحدیث‌هایی که در مورد این خواننده مطرح می‌شوند – که به برخی از آن‌ها نیز در این نوشتار اشاره شد – او یکی از خوانندگان قابل‌احترام و محبوب در بین اقشار مختلف است.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پنج × 1 =

دکمه بازگشت به بالا