اطلاعات‌محوراقتصادی

بیزینس پلن چیست و چه فوایدی برای کسب و کار دارد؟

در دنیای کسب و کار امروز، میان این همه رقیب سرسخت، غیر ممکن است بتوان بدون رعایت اصول سری از سرها درآورد. تمامی شرکت‌ها و سازمان‌های موفق و قدرتمند، با برنامه و رعایت تمامی اصول در عرصه حضور دارند و با این شرایط محال است که شرکتی بتواند بدون داشتن برنامه و بدون رعایت اصول در هر زمینه‌ای، در این عرصه موقعیتی کوچک را از آنِ خود کند. یکی از راه‌های برنامه‌ریزی  و یکی از اصول در زمینه‌ی کسب و کار، بیزینس پلن یا همان طرح کسب و کار است. در این نوشتار قصدِ آن داریم تا در مورد چیستیِ بیزینس پلن و فواید آن صحبت کنیم.

بیزینس پلن چیست؟

ارائه‌ی یک تعریف کلی برای بیزینس پلن شاید آن‌چنان ممکن نباشد، اما با اغماض از برخی موارد می‌توان گفت که:

بیزینس پلن یا همان طرح کسب و کار، یک نوع سند و/یا یک نوع اعلان است که وضعیت حال حاضر، احتیاجات و همچنین وضعیت آینده [یا به عبارت بهتر وضعیتِ پیش‌بینی‌شده‌ی آینده] را تشریح کرده و با در نظر گرفتن تمامی زوایا آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. به عبارتی ساده‌تر، بیزنس پلن نوشته‌ای حاوی تمامی فعالیت‌های بیرونی و درونی جهت ایجاد یک کسب و کار در یک دوره‌ی معین است.

بیزینس پلن

فواید بیزینس پلن

امروزه اکثر کسب و کارها بدون بیزینس پلن پای به عرصه‌ نمی‌گذارند. بیزنس پلن یک نقشه‌ی واضح است و از طریق آن می‌توان به تجزیه و تحلیل وضعیت کنونی و آتی یک کسب و کار پرداخت. برخی از فواید بیزینس پلن برای کسب و کار به قرارِ زیر اند:

بیشتر بخوانید
بدترین هفته برای فیسبوک

الف) نوشتن بیزنس پلن برای اولویت‌بندی‌ کارها بسیار سومند و کارآمد است. با استفاده از طرح کسب و کار می‌توان تا به حد بسیاری با توجه به اهمیت کارها، آن‌ها را اولویت‌بندی کرد و به این ترتیب به کارها سروسامان بخشید.

ب) یکی از مهم‌ترین مزایای نوشتن بیزنس پلن این است که به مشتریان و یا سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که با برنامه‌ها و صورتِ کلی استراتژی‌های کسب و کار آشنا شده و به این ترتیب جهت سرمایه‌گذاری ترغیب شوند.

ج) نکته‌ی مثبت دیگری که در نوشتن طرح کسب و کار وجود دارد این است که به واسطه‌ی ترازهای مالی می‌توان به میزان هزینه‌ی لازم برای کسب و کار، ولو به صورت تقریبی، دست یافت.

د) طرح کسب و کار این مزیت را دارد که به دیگران نشان دهد که کسب و کارِ تازه راه‌اندازی شده یک کسب و کار موقتی نیست، بلکه برنامه‌ها پشتِ آن است. به عبارت بهتر، طرح کسب و کار نشان‌دهنده‌ی دوامِ کسب و کار است.

ه) از آن‌جا که طرح کسب و کار باعث روشن‌شدن اهداف می‌شود، با استفاده از طرح کسب و کار می‌توان با به‌کارگیری استراتژی‌های مخصوص در مسیری معین به این اهداف نائل شد.

و) با استفاده از بیزینس پلن می‌توان خطرات و ریسک‌های پیش‌ رو را پیش‌بینی کرد و پیشاپیش درصدد رفع آن‌ها با استفاده از راه‌حل‌های استاندارد برآمد.

برای تدوین بیزنس پلن به چه مواردی باید توجه داشت؟

۱- وضوح

طرح کسب و کار اگر از روشنی و وضوح کافی برخوردار نباشد نمی‌تواند برای کسب و کار سودمند باشد. بیزنس پلن هم باید برای خودِ پرسنل واضح باشد و هم برای مخاطبین. در واقع، اگر طرح کسب و کار واضح نباشد، بانک‌ها، شرکت‌ها و کلیتِ سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری متقاعد نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید
افشای رازی کهنه از زندگی مرد شماره یک روسیه

۲- جامعیت

در نوشتن طرح کسب و کار بایستی بتوان تمامی جوانب را در نظر گرفت. در واقع، طرح کسب و کار زمانی کامل است که بتواند اکثریت جوانب را در نظر گیرد. جامعیتِ طرح کسب و کار از جمله مهم‌ترین مؤلفه‌های آن است.

۳- واقع‌گرایی

در هر نوع کسب و کار، نباید بیش از اندازه خوش‌بینی به خرج داد. کم نبوده‌اند کسب و کارهایی که در همان روزهای اول، آینده‌ی رؤیایی آنها در ذهن و ضمیر مدیران‌شان تباه شده است. در نوشتن طرح کسب و کار، بایستی واقع‌گرا بود و از رؤیا پردازی اجتناب کرد.

۴- پژوهش

کلیدی‌ترین عنصر در نوشتن بیزنس پلن، تحقیق و پژوهش است. برای تعیین اهداف، تعیین استراتژی‌ها، تعیین اولویت‌بندی‌ها و سایر مواردی که در طرح کسب و کار وجود دارند، عنصر تحقیق و پژوهش یک عنصر لازم و ضروری است.

۵– توجه به رقبا

مهم‌ترین مشخصه‌ی بازار، رقابت است. در نوشتن طرح کسب و کار بایستی به تمامی رقبا توجه داشت، فعالیت‌های آن‌ها را زیر نظر گرفت و در نوشتن بیزنس پلن از آن‌ها بهره جست. هیچ کسب و کاری نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن رقبا فعالیتی حرفه‌ای و اصولی داشته باشد.

همچنین بخوانید: بیگ دیتا چیست؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

10 + 3 =

دکمه بازگشت به بالا